YAŞAM
Giriş Tarihi : 03-04-2020 09:18

'Evde Kal'a örnek oldular

Türkiye'de koronavirüse karşı 'Evde Kal' çağrılarına en fazla katılımın yaşandığı illerden biri de Antalya oldu. Vali Münir Karaloğlu başta olmak üzere, kent kanaat önderlerinin yoğun çabası, bu katılımda etkili oldu.

'Evde Kal'a örnek oldular

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı, Türkiye'de de adeta seferberlik başlatıldı. Virüsten korunmanın en önemli iki şartının hijyen ile sosyal mesafe olduğunun açıklanmasıyla bu konuda halkın duyarlılığı arttı. Sosyal etkileşimi azaltmak amacıyla sosyal mekanlar kapatıldı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkması kısıtlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen bir başka genelgeyle de koronavirüs salgınının bitimine kadar hafta sonları, il ve ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında, piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş gibi faaliyetleri yasaklandı. İnsanların seyahatlerine ilişkin yeni kurallar getirildi.
'EVDE KAL' KAMPANYALARI
Salgının yayılımını durdurmak için bu önlemler alınırken, diğer yandan insanların evlerinde kalmalarının önemi vurgulandı. Buna yönelik her kesimden çağrı geldi, kampanyalar düzenlendi. Cumhurbaşkanı ve bakanların yanı sıra, sağlık görevlileri, akademisyenler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları virüsten korunmak için evde kalmanın önemini sürekli vurguladı. Bu yoğun kampanyaların etkisi kısa sürede görüldü ve insanlar zorunlu olmadıkça evlerinde kalmaya özen gösterdi.
ANTALYA EVDE KALDI
'Evde kal' kampanyasına, Antalyalılar da yoğun katılım gösterdi. Salgın öncesinde kalabalıkların eksik olmadığı cadde ve meydanlar, kampanya sonrasında bomboş kaldı. Kentteki kampanyanın önderliğini ise Vali Münir Karaloğlu üstlendi. Bu konuda özel hassasiyet gösteren Vali Karaloğlu, mesai saatlerinin yanı sıra, günün her anında konunun takipçisi oldu. Sosyal medyayı yoğun kullanan isimlerden biri olan Karaloğlu, özellikle vatandaşların evde kalmalarına yönelik paylaşımlar yaptı.
KANAAT ÖNDERLERİNDEN DESTEK
Vali Karaloğlu'nun yanı sıra, belediye başkanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri ile sanatçılar ve sporcular da aynı duyarlılığı sergiledi. Antalyalıların evde kalmalarını kolaylaştırıcı çözümler üretilmesinin yanı sıra, sosyal medya platformlarından yapılan paylaşımlarda da konunun önemi vurgulandı. Kentin kanaat önderleri, farkındalığı artırmak için gündüzleri işleriyle ilgili sorumluluklarını yerine getirdikten sonra evlerinde aileleriyle daha çok vakit geçiriyor.
O İSİMLERDEN BAZILARI
Kanaat önderleri, ev ortamında çektikleri fotoğrafları da paylaştı. Kampanyaya fotoğraflarıyla destek veren isimlerden bazıları şöyle:
* Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, gün içerisinde planlı toplantılar için mesai yaparken, sosyal mesafe kuralına dikkat ediyor, maske takıyor. Olabildiğince akşamları evde kalmaya özen gösteren Başkan Böcek, kitap okuyor, müzik dinliyor, diğer yandan da belediyenin çalışmalarını önündeki iPad üzerinden takip ediyor, rapor alıyor.
* İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, eşi Esin Subaşı ile birlikte koronavirüs günlerini Kaş'taki evinde geçiriyor. Geçen ay domuz gribini atlatan Subaşı, "Hanım 'her çağrıldığın yere gidiyorsun' diye kızıyordu. Bu yüzden Kaş'a getirdi" dedi. Komşuları Kaş eski Belediye Başkanı Emin Erdem ve Antalya Belediyesi eski Meclis Üyesi Osman Doğaner ile sosyal mesafeyi koruyarak siyaset konuştuğunu belirten Subaşı, hava güzel olursa bahçede spor yaptığını, kitap okuyarak zaman geçirdiğini söyledi.
* Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal ve eşi Betül Ünal, evde öncelikle çocukları 15 yaşındaki Fevzi ve 10 yaşındaki Elif'in uzaktan eğitimiyle ilgileniyor. Geri kalan zamanlarda kitap okuyup zaman satranç oynuyorlar. Ünal ailesi, birlikte film izlemeyi de seviyor.
* Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, evde kaldığı zamanlarda işlerini telefonla hallediyor. Eşi Ümran ve oğulları 13 yaşındaki Efe ile ilgilenen Başkan Uysal, zaman zaman çocuğunun derslerine de yardımcı oluyor.
* Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, doktor eşi Ayşe ve 8 yaşındaki kızları Zeynep Hatice'nin evde en büyük hobileri, birlikkte kitap okumak. Başkan Tütüncü, evde kaldığı dönemde ayrıca resim sanatıyla da ilgileniyor.
* Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ile eşi Merih Esen, evde geçirdikleri zamanlarının çoğunluğunu kızları 6 yaşındaki Melis ve 3 yaşındaki Sinem'e ayırıyor. Esen çifti, minik kızlarıyla çeşitli oyunlar oynayıp, kitap boyama etkinliği yapıyor. Ailenin rutinlerinden biri de sabahları birlikte egzersiz yapmak.
* Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, eşi Feray Çetin ile birlikte 'evde kal' çağrılarına uyuyor. Yoğun toplantı trafiğini evden görüntülü yapan Çetin, zorunlu haller dışında evden çıkmıyor.
* Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, eşi Özden ve oğulları 16 yaşındaki Ali Başar, evde çoğunlukla film izleyerek zaman geçiriyor. Kitap okuyan ailede, baba- oğul arasında çekişmeli satranç oyunları da oynuyor. Ali Başar&ın çaldığı gitara, Çandır çifti de şarkılarıyla eşlik ediyor. Yoğunluktan ailesine ayıramadığı vakti telafi etmeye çalışan Ali Çandır, eşine ev işlerinde de yardımcı oluyor.
* Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ve Mustafa Aykut Ege çifti, öncelikle çocukları 11 yaşındaki Selin ve 6 yaşındaki Arsel'in uzaktan eğitimiyle ilgileniyor. Gündüz zamanının bir bölümünü pilatese ayıran Yeliz Gül Ege ile oğlu Arsel'in hobilerinden biri de evlerinin bahçesinde futbol oynamak. Ailenin tamamı ise müzikle ilgili. Selin yan flüt, Arsel ve Mustafa Aykut Ege gitar, Yeliz Gül Ege ise keman çalmayı seviyor.
* Sanatçı Sümer Ezgü, tiyatro sanatçısı eşi Gülay, oğulları Ozan (15) ve Yaman (3) ile evde vakit geçiriyor. Küçük oğlu Yaman’ın yapı oyuncaklarıyla oynayan Sümer Ezgü, büyük oğlu Ozan gitar çalarken, bağlamasıyla ona eşlik ediyor. Sanatçı, bol bol aile filmleri izlediklerini, ayrıca 'sessiz sinema' oyunu oynadıklarını kaydetti.
* Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Devrim Demirel, eşi Selen ve 13 yaşındaki kızları İrem ile evde daha çok müzik dolu saatler geçiriyor. Demirel ailesi, zaman zaman sosyal medya üzerinden canlı konserler de düzenliyor.
* İkiz başpehlivanlar İsmail ve Turan Balaban, mecbur kalmadıkça evden çıkmıyor. Antrenmanları ev ortamında yapabildikleri egzersizlerle devam ettiren Balaban kardeşler, bolca kitap okuyup film izliyor.
* Muratpaşa Belediyespor'un milli hentbolcusu Diğdem Hoşgör, izole günlerini evinde oğlu Doruk Binboğa ile birlikte geçiriyor. Anne ve babası da yanında olan Hoşgör, "Ailemle birlikte evde vakit geçiriyoruz. Bireysel antrenmanını yapıyorum. Günümü çoğunlukla çocuğumu eğlenceli ve eğitsel etkinlikler yaparak eğlenceli hale dönüştürüyoruz" dedi.
* EMY Organizasyon & Ajans kurucusu Eda Meltem Yılmaz ile eşi Ehat Lekoviç, karantina günlerinde ofislerini evlerine taşıdı. İkili, karantina sonrası düzenlenecek moda etkinliklerinin planlamasını yaptıklarını söyledi. (DHA)