GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-05-2021 15:43   Güncelleme : 25-05-2021 15:43

‘Etme bulma dünyası’

Kemer’de başkanlığı döneminde başta kardeşi Hale Gül’ün evi olmak üzere Beldibi Mahallesi’nde yaptığı uygunsuz yıkımlarla tepki toplayan Kemer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına kayıtlı olarak Kuzdere Mahallesi’nde tarım alanına yapılan 658 m2’lik kaçak villanın yıkım kararı “kesin olmak üzere” onaylanmıştı. Neşe Gül, para cezası ve yıkım kararının iptali için açtığı itiraz davasında yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yani 17 gün içerisinde tamamlandığını, belediye yetkililerinin olayı kötü amaçlı kullandıklarını, evini usulsüz olarak yıkmaya çalıştıklarını, fazla yapılan yerler için Yapı Kayıt Belgesi alınarak yasal hale getirildiğini iddia etmişti. Mahkeme ise bilirkişi raporlarına istinaden “658 m2 inşaatın 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmasının mümkün olamayacağı, uydu görüntülerine göre yapılan incelemede alınmış olan yapı kayıt belgesinin yasal mevzuata uygun olmadığı” gerekçesiyle davayı reddetmişti. Mahkeme kararlarının ardından önceki gün Kemer Belediyesi ekipleri kaçak villaya giderek yıkıma başladı. İlçede yıkım kararının duyulmasının ardından “Etme bulma dünyası” diye konuşulurken, Mustafa Gül’ün yıkımı engellemek için birçok kişiyi aradığı ve evinin yıkılarak kendisinden intikam almaya çalışıldığını iddia etti.

‘Etme bulma dünyası’

Ahmet Duran YENİGÜN

Başkanlık yaptığı dönemde “Kaçak yapılara geçit vermeyeceğim” diyen Kemer Belediyesi’nin eski Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına yerel seçimlerden hemen önce yaptırdığı kaçak villası için kesinleşmiş yıkım kararı çıkmıştı. Kemer’e bağlı Kuzdere Mahallesi’nde yerel seçimlerden önce Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına 973 parsele Tarım İl Müdürlüğünden alınan 150 m2 yapılaşma iznine göre Kemer Belediyesi’nden 14 Aralık 2017 tarihinde inşaat için yapı ruhsatı verilmişti.

Gül’ün yerel seçimleri kaybetmesinin ardından inşaatın yapı denetim firmasının fesih ihbarı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yazıları ile başlayan yasal süreçte ruhsatlı projesine göre 75+75 m2 toplamda 150 metrekare olması gereken inşaatın yerinde 658 m2 yapıldığı, ilave havuz eklendiği tespit edilmişti. Kaçak yapı ile ilgili Kemer Belediyesi Encümenliğince para cezası ve yıkım kararı alınmış bu karar Neşe Gül tarafından iptal edilmesi talepli olarak yargıya taşınmıştı.

USULSÜZ OLARAK YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR İDDİASI

Neşe Gül, para cezası ve yıkım kararının iptali için açtığı itiraz davasında yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yani 17 gün içerisinde tamamlandığını, belediye yetkililerinin olayı kötü amaçlı kullandıklarını, evini usulsüz olarak yıkmaya çalıştıklarını, fazla yapılan yerler için Yapı Kayıt Belgesi alınarak yasal hale getirildiğini iddia etmişti.

Antalya 2. İdare Mahkemesi’nin bilirkişi raporlarına istinaden “658 m2 inşaatın 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmasının mümkün olamayacağı, uydu görüntülerine göre yapılan incelemede alınmış olan yapı kayıt belgesinin yasal mevzuata uygun olmadığı” gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Konya Bölge İdare Mahkemesi de bu kararı “kesin olmak üzere” onayladığı öğrenilmişti.

‘ETME BULMA DÜNYASI’

Kemer’de başkanlığı döneminde başta kardeşi Hale Gül’ün evi olmak üzere Beldibi Mahallesi’nde yaptığı uygunsuz yıkımlarla tepki toplayan Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına kayıtlı olan söz konusu arazinin tarım alanı olduğu ve verilen izin gereğince 75+75 m2 toplamda 150m2 olan inşaatın usulsüz olarak havuz yapılmak sureti ile yaklaşık 4 kat fazla yapıldığı belirtiliyor.

Mahkeme kararlarının ardından ise önceki gün Kemer Belediyesi ekipleri kaçak villaya giderek yıkıma başladı. İlçede yıkım kararının duyulmasının ardından “Etme bulma dünyası” diye konuşulurken, Mustafa Gül’ün yıkımı engellemek için birçok kişiyi aradığı ve evinin yıkılarak kendisinden intikam almaya çalışıldığını iddia etti.