EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-11-2021 19:39   Güncelleme : 04-11-2021 19:39

‘Etkili ve başarılı çalışmalar için “AHENK” yeter’

Kemer’de Antalya Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülecek Antalya'da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma (AHENK) Projesi tanıtım toplantısı yapıldı. AHENK projesinin hayata geçirilmesinin çok önemli olduğuna değinen Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, eğitimin yükü sadece milli eğitime, öğretmenlere ve öğrencilere bırakılacak bir faaliyet olmadığına dikkat çekerek, “Bunu bütün millet olarak, bütün devlet kurumları olarak hep beraber omuz vermek durumundayız. Bu projede bunun hayata geçirilmesinin bir yöntemi. Çocuklarımızın daha iyi yetiştirilmesi için görmediğimiz ve atladığımız bir husus varsa onları bu süreçte tespit edip eksiklerimizi gidereceğiz. Proje şimdiden hayırlı olsun” dedi.Kemer’deki okullar, öğretmenler ve öğrenciler hakkında bilgiler vererek AHENK Projesi hakkında sunum gerçekleştiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Tekdemir ise, “Etkili ve başarılı çalışmalar için ‘AHENK’ yeter” dedi.

‘Etkili ve başarılı çalışmalar için “AHENK” yeter’

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda PARTAL

  1. AHENK Projesi tanıtım toplantısı Kemer Belediyesi Kültür Salonunda yapıldı. Toplantıya, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediye Başkan Vekili Ferhan Fidan, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Kemer Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, Kemer Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Temsilcisi Ayşegül Zeybek Uçar, Kemer’deki okul müdürleri, okul aile birliği başkanları katıldı.

‘PROJE İLE EKSİKLERİMİZİ GİDERECEĞİZ’

AHENK projesinin hayata geçirilmesinin çok önemli olduğuna değinen ve eğitim faaliyetlerinin varlık-yokluk meselesi olduğunu söyleyen Kaymakam Gemici, toplantıda yaptığı konuşmada, eğitimin yükü sadece milli eğitime, öğretmenlere ve öğrencilere bırakılacak bir faaliyet olmadığına dikkat çekerek, “Bunu bütün millet olarak, bütün devlet kurumları olarak hep beraber omuz vermek durumundayız. Bu projede bunun hayata geçirilmesinin bir yöntemi. Akademik başarı kadar eğitimde çocuklarımızın daha iyi yetiştirilmesi için görmediğimiz ve atladığımız bir husus varsa onları bu süreçte tespit edip eksiklerimizi gidereceğiz. Bu projede eksikliklerimizi ne kadar tamamlayabilirsek bizim için o kadar kardır. Yani okullarımız, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz kendi kaderlerine terkedilemezler ve ülke olarak da böyle bir lüksümüz yok. Ben zaten tüm milli eğitim teşkilatımıza, öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize güveniyorum. Onlar bugüne kadar milletimizin eğitimi konusunda gerekli çalışmaları yaptılar ve bundan sonrada yapmaya devam edecekler. Ben tüm öğretmenlerimize kolaylıklar diliyorum. Proje şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

22 ÜLKEDEN 224 ÖĞRENCİ KEMER’DE EĞİTİM ALIYOR

İlçe Milli Eğitim Müdürü Tekdemir ise Kemer’deki okullar, öğretmenler ve öğrenciler hakkında bilgiler verdi. İlçede özel okullarla birlikte toplam 8 bin 144 öğrenci bulunduğunu ve ilçede 586 öğretmenin görev yaptığını bildiren Tekdemir, annesi vefat etmiş öğrenci sayısının 27, babası vefat etmiş öğrenci sayısının da 84 olduğunu ifade etti. İlçede anne ve babası ayrı olan 564 öğrenci bulunduğu aktaran Tekdemir, bir öğrencinin evde eğitim aldığını ve 13 öğrencinin de koruma kapsamında olduğunu söyledi. Bursluluk Sınavı kazanarak burs alan öğrenci sayısını da 225 olduğunu belirten Tekdemir, ilçede 22 ülkeden 224 öğrencinin de eğitim gördüğünü ifade etti.

BAŞKAN TOPALOĞLU’NA SERVİS TEŞEKKÜRÜ

Okul servislerinin düzenli olarak denetlendiğini söyleyen Tekdemir, denetim verileri her hafta Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün web sayfasında bulunan servis takip sistemine işlendiğini belirterek, “Milli eğitim olarak ihale yapıyoruz ve öğrencilerimizin bir kısmını C plakalı araçlarla taşıyoruz. Geri kalan öğrencilerin ücretsiz taşınmasını ise Kemer Belediyesi yapıyor. Bu konuda desteklerinden dolayı Kemer Belediye Başkanımız Necati Topaloğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

2 OKULDA 4 SINIF KARANTİNA ALTINDA

Okullarda sürekli devamsızlığı olan 57 öğrenci bulunduğu ve bu öğrencilerin genellikle yurt dışına yerleşmesi sonucu devamsızlığı olduğunu belirten Tekdemir, ilçeokullarında 1 öğretmen, 1 personel ve 23 öğrencinin Covid 19 tanısı konduğunu söyledi. Tekdemir ayrıca, 2 okulda 4 sınıfın da karantina altında olduğunu bildirdi.

Antalya Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülecek olan AHENK Projesi ile eğitimde başarının kalıcı hale getirilmesi, çocukların ve gençlerin çağın şartlarına uygun milli, manevi, evrensel değerle, topluma yararlı birey olarak yetiştirilmesinin amaçlandığını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Tekdemir, projenin il ve ilçe genelindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul, lise ve dengi tüm okul/kurumları kapsadığını söyledi.

‘ETKİLİ VE BAŞARILI ÇALIŞMALAR İÇİN “AHENK” YETER’

Toplantıda AHENK Projesi hakkında sunum gerçekleştiren Tekdemir, projede yer alan Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Bilimsel Sosyal Kültürel ve Sportif Faaliyetler ile Rehberlik Faaliyetleri esasları hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu.

İlçe Proje Yürütme Kurulunun görevlerini sıralayan Tekdemir, bunların, ilçe bazında projenin tüm aşamalarını takip ederek gerekli yazışmaları yapmak, ilçe Formatör Öğretmenlerini görevlendirmek, yönetici ve öğretmenlerin proje gereği gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalarından dolayı ödüllendirmelerini teklif etmek, her okul/kurumun başarı durumunu değerlendirmek/analiz etmek, başarı oranları düşük okullar ve derslerle ilgili gerekli tedbirleri almak, AHENK Projesi kapsamında yapılan çalışmaları eğitim öğretim yılı sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği eğitim şenliği etkinliğine ilçe düzeyinde katılmak olduğunu belirterek, “Etkili ve başarılı çalışmalar için‘AHENK’ yeter” dedi.

Toplantı sonrası Kaymakam ve toplantıya katılanlar hatıra fotoğrafı çektirdi.