SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-11-2020 19:47   Güncelleme : 18-11-2020 19:47

Estetik gülüş tasarımı

Antalya'da ağız diş ve çene cerrahı uzmanı Dr. Onur Ademhan, estetik gülüş tasarımı ve işlemleri hakkında bilgi verdi.

Estetik gülüş tasarımı

Uzm. Dr. Onur Ademhan, gülüş tasarımının, dişlerin daha estetik hale kavuşması nedeniyle yapılan diş hekimliği uygulaması olduğunu kaydetti. Halk dilinde, 'gülüş tasarımı' teriminin genellikle estetik amaçlı diş tedavisinin eşanlamlısı olarak kullanıldığını aktaran Ademhan, "Ancak gülüş tasarımı aslında tedavi başlamadan önceki bir süreçtir. Gülüş tasarımı, yüz, gülümseme, diş ve diş eti uyumu kurallarına ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre mevcut uyumsuzluk yerine daha uyumlu bir durumu hedefleyen estetik bir diş tedavisinin istenen nihai sonucunun planlanması ve ön görselleştirilmesidir. İşlevsel yönlere ve uygulanabilirliğe özellikle dikkat edilmelidir" diye konuştu.

İdeal bir gülüş oluşturmanın ortodonti, ortognatik cerrahi, periodontal cerrahi, kozmetik diş hekimliği, ağız cerrahisi ve plastik cerrahi gerektirebileceğini kaydeden Ademhan, "Estetik bir makyajın amacı, dişlerin, dokuların, kasların, iskelet yapılarının ve eklemlerin tümünün uyum içinde çalıştığı stabil bir çiğneme sistemi geliştirmektir" dedi.

ESTETİK GÜLÜŞ TASARIMI NASIL YAPILIR?

Estetik gülüş tasarımı işlemleri hakkında da bilgi veren Onur Ademhan, şunları söyledi:

"Hastanın tıbbi kapsamlı incelemesinden sonra uygun radyografiler, kasların ve temporomandibular eklemin (TME) değerlendirilmesi dahil kapsamlı diş muayenesi tamamlanır. Hastadan alınan ölçekte bir model oluşturulur. Bu model üzerine bir model yapılır, diş kaynaklı sorunlar özel bir malzeme ile düzeltilir. Modelde tasarlanan bu tasarım, kendi ağzımızda görülebilmesi amaçlanarak, porselen olmayan bir malzeme ile herhangi bir işlem görmeden hastamızın ağzına taşınmaktadır. Böylelikle istenilen tasarım, tam olarak olmasa da çok yakından hasta imajına sunulur. Hastanın uygulanan tasarımdan veya değiştirilmek istediği kısımlardan memnuniyeti hekim ile tartışılır ve dişler istenen şekil, boyut, hizalama sonucuna ulaşılır."

Gerekirse diş boşluklarına implant uygulamaları ve diş eti seviyelerinin düzenlenmesinden sonra gerekli malzemeler seçilerek dişlerin restorasyonuna başlandığığnı aktaran Ademhan, "Bize göre yapılan gülüş tasarımı geçmişten farklı olarak olabildiğince koruyucu olmalıdır. Amacımız diş yapısının daha az küçültülmesi ve daha fazla estetik ve dayanıklılık olmalıdır. Bu basitçe, kozmetik diş hekimliğinin çok uzmanlık gerektiren bir dal olması gerektiği anlamına gelir. Burada ortodonti, periodontoloji, cerrahi işlemler gibi tüm tedaviler gerekli görüldüğünde yapılmalıdır. Prova edilen gülüş tasarımı hasta tarafından beğenilirse, hekim de onay verirse gerçek porselen laminalar üretilir ve tedavi tamamlanır. Burada en büyük avantaj, tedavinin son hali daha başlamadan hasta tarafından görülebilmesidir" diye konuştu.

(DHA)