GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-06-2021 16:37   Güncelleme : 02-06-2021 16:41

Esnafın saat isyanı!

‘Kademeli normalleşme’ ile sokağa çıkma yasağı saatleri esnetilirken, yeni normalleşmeyle birlikte, yeme-içme yerleri, kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler tekrar hizmet vermeye başladı. Geçtiğimiz aya göre birçok yasağın esnetilmesine rağmen tüm turizm bölgelerinde olduğu gibi Kemer’de de devam eden kısıtlamalara tepki gösterildi. Kemer’de yüze yakın esnaf, Kemer Kaymakamlığı’na giderek pazar günleri de dahil olmak üzere en azından saat 23.00’e kadar işletmelerini açık tutmak istediklerini bildirdi. Geçtiğimiz hafta Kemer Kaymakamı Yücel Gemici ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere’ye Valilik ve yetkililere iletilmek üzere esnafın Pandemi sürecinde yaşamış oldukları sıkıntıları ve taleplerini içeren dosya takdim ettiğini bildiren Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, “Esnafımız pandemi döneminde üzerine düşeni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ancak dökme su ile değirmen dönmüyor. Devletimize destekleri için teşekkür ediyoruz ama bu Anadolu’daki bir esnaf için yeterli olur, bölgemizde işyeri kiraları, esnafın giderleri ve konum düşünüldüğünde bu katkılar hiçbir işe yaramıyor. Zaten esnafımız zor durumda. Saatler konusunda biraz esnek davranılmasını ya da uzatılmasını, en azından saat 23:00’a kadar turizm işletmelerinin açık olmasını istiyoruz. Zaten 15 aydır esnafımız iş yapamıyor, çalışamıyor. Esnaf artık çalışmak istiyor” dedi. İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik de turistleri tam gezi saatinde işyerlerinin kapandığına dikkat çekerek, “15 aydır zaten esnaf mağdur. Diğer bölgelere göre yükü daha da ağır. O yüzden bölgemizde işyerleri, Pazar günleri de dahil saat 21.00'e kadar değil, 24.00'e kadar açık olmalı” dedi.

Esnafın saat isyanı!

Ahmet Duran YENİGÜN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından Covid-19’la mücadele kapsamında haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini açıkladı. Sokağa çıkma yasağı saatleri esnetilirken, yeni normalleşmeyle birlikte, yeme-içme yerleri, kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler tekrar hizmet vermeye başladı. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisi sürdürebilecek. Pazar günleri ise sadece paket servis olacak.

ESNAFTAN SAAT TEPKİSİ

Geçtiğimiz aya göre birçok yasağın esnetilmesine rağmen tüm turizm bölgelerinde olduğu gibi Kemer’de de devam eden kısıtlamalara tepki gösterildi. İlçede 100’e yakın esnaf, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ve Deva Partisi Kemer İlçe Başkanı Cengiz Cantürk ile birlikte Kemer Kaymakamlığı’na giderek Kaymakam Yücel Gemici’ye pazar günleri de dahil olmak üzere en azından saat 23.00’e kadar işletmelerini açık tutmak istediklerini bildirdi.

Kaymakam Gemici ile görüşülmesinin ardından esnaf ve esnaf temsilcileri adına açıklamada bulunan Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer ve Kemer gibi turizm bölgelerinde esnafların zor durumda olduğunu ve son açıklanan normalleşme takviminin turizm esnafı açısından bir çare olmadığını söyledi.

‘ESNAF ARTIK ÇALIŞMAK İSTİYOR’

Geçtiğimiz hafta Kemer Kaymakamı Yücel Gemici ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere’ye Valilik ve yetkililere iletilmek üzere esnafın pandemi sürecinde yaşamış oldukları sıkıntıları ve taleplerini içeren dosya takdim ettiğini hatırlatan Ünsal, “Salı günü resmi müracaatlarımızı yaparak turizm bölgelerindeki çalışma saatlerinin yasaklardan istisna tutulmasını, saatler konusunda biraz esnek davranılmasını ya da uzatılmasını ve en azından saat 23.00’a kadar turizm işletmelerinin açık olmasını yazılı bir şekilde bildirdik. Esnafımız pandemi döneminde üzerine düşeni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ancak dökme su ile değirmen dönmüyor. Kemer ve benzeri turizm bölgelerinde saatler farkı işliyor. Turist akşam yemeğinden sonra yani saat 20:00-21:00’den sonra çarşıya çıkıyor, ancak işyerleri kapalı. Yani ters bir durum oluşuyor. Zaten 15 aydır esnafımız iş yapamıyor, çalışamıyor. Turizm esnafı daha da zorda. Tamam devletimize destekleri için teşekkür ediyoruz, ama bu ancak Anadolu’daki bir esnaf için yeterli olur. Bölgemizde işyeri kiraları, esnafın giderleri ve konum düşünüldüğünde bu katkıların hiçbir işe yaramadığı aşikardır. O yüzden esnaf artık çalışmak istiyor” diye konuştu.

ÇELİK: 24.00'E KADAR AÇIK OLMALI

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik de turistleri tam gezi saatinde işyerlerinin kapandığına dikkat çekerek, gerekirse açılış saatinin öğleye kaydırılmasını, akşam kapanış saatinin de gece yarısına kadar uzatılması gerektiğine işaret etti. Çelik, “Saat 21.00'da hava bile kararmıyor. Havanın kararmadığı ve müşterinin tam gelme saatinde esnafa kepenk kapattırılıyor. 15 aydır zaten esnaf mağdur. Diğer bölgelere göre yükü daha da ağır. O yüzden bölgemizde işyerleri, Pazar günleri de dahil saat 21.00'e kadar değil, 24.00'e kadar açık olmalı” dedi.