GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-04-2021 16:48   Güncelleme : 15-04-2021 17:17

‘Esnafın dayanacak gücü kalmadı’

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, normalleşme süreci sonrası esnaf ve sanatkarın rahatlamısını beklerken, vaka artışı ile birlikte alınan tedbirlerin esnafı sıkıntıya soktuğu ve esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını belirtti. Alınan önlemlere rağmen vakalarda ki hızlı artışın engellenemediğini hatırlatan Ünsal, “Demek ki sorun esnafın açık olmasında değil. Bize göre sorun vatandaşların, sorunun ciddiyetini yeterince anlayamamasında. İçinde bulunduğumuz turizm haftasında umutla yeni sezona başlamak isterken, son olarak Rus pazarından gelen iptal kararları esnafımızı oldukça karamsarlığa itmiştir. Umutlarımızı her geçen gün kaybetmekteyiz. Ticaretin bitme noktasına geldiği Kemer’de odamıza bağlı 410 meslek dalında ki esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli ve salgın sona erip piyasa normalleşene kadar da bu destekler sürdürülmeli” dedi.

‘Esnafın dayanacak gücü kalmadı’

Maksut TEMİZEL

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, normalleşme süreci sonrası esnaf ve sanatkarın rahatlamısını beklerken, vaka artışı ile birlikte alınan tedbirlerin esnafı sıkıntıya soktuğu ve esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını belirtti. Ünsal, gazetemize yaptığı açıklamada, “Geçen yıl yaklaşık bu günlerde yine bir açıklamam olmuştu. Bu pandeminin çok kısa sürede bitmeyeceği, küçük esnaf ve sanatkarların devlete olan borç yükümlüklerinin ve kredilerinin bir yıl ötelenmesini talep etmiştik. Bugün geldiğimiz noktada, geçen yıl talep ettiğimiz bir yıl ötelemenin soruna çare olmadığını gördük. Bu son bir yıl içerisinde esnafın tam bir borç batağına sürüklendiğini icra dosyalarından da görmekteyiz” dedi.

‘SORUN ESNAFIN AÇIK OLMASINDA DEĞİL’

Pandemiyle mücadele süresince her fırsatta esnafa yaptırım uygulandığını bildiren Ünsal, “Geldiğimiz noktada artan vakalardan esnafa uyguladığımız kısıtlamaların soruna çare olmadığını hep birlikte gözlemledik. Çünkü, alınan önlemlere rağmen vakalarda ki hızlı artış engellenemedi. Oysa ki esnafımız alınan tüm tedbirlere uymaktadır ve bunu da denetimlerimizde gözlemledik. Demek ki sorun esnafın açık olmasında değil. Bize göre sorun vatandaşların, sorunun ciddiyetini yeterince anlayamamasında. Sürekli esnaf üzerindeki yaptırımlar ve denetimleri sıklaştırmak yerine vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve onları kurallara uymada daha sıkı bir şekilde takip etmek gerekir” diye konuştu.

‘UMUTLARIMIZI HER GEÇEN GÜN KAYBETMEKTEYİZ’

Artık esnafın dayanacak gücü kalmadığını ifade eden Ünsal, “İçinde bulunduğumuz turizm haftasında umutla yeni sezona başlamak isterken, son olarak Rus pazarından gelen iptal kararları esnafımızı oldukça karamsarlığa itmiştir. Umutlarımızı her geçen gün kaybetmekteyiz. Umudumuz odur ki, ülke gelirinde önemli bir hacme sahip turizm sektörüne devletimizin çözüm üretmesi gerekir. Önümüzdeki günlerde de devletimizin önemli tedbirler alarak turizm sektörüne destek olması ve küçük esnaf ve sanatkarımızı rahatlatmalarını bekliyoruz” dedi.

NORMALLEŞENE KADAR ESNAFA DESTEK ŞART

Ticaretin bitme noktasına geldiği ilçede, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı 410 meslek dalında ki esnaf ve sanatkarlara destek verilmesi gerektiğine işaret eden Ünsal, “Esnafımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olmalı. Elektrik, su gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı. İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli. SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı. Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmeli. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli” şeklinde konuştu.