RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 28-01-2016 12:50   Güncelleme : 28-01-2016 12:50

Erkek mesleğinde bir kadın başkan

Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin tarihindeki ilk kadın başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, erkek mesleği olarak kabul edilen bir sektörde yılları şantiyelerde geçti. Şekilcilikten uzak olduğunu anlatmak için seçim öncesinde tüm ziyaretlerinde hep aynı kıyafeti giyen Hamamcıoğlu, başkan seçildikten sonra ziyaretçilerini de aynı kıyafetle karşılıyor. Erkek egemen bir sektörde çalışmanın bakış açısını değiştirmediğini ancak zenginleştirdiğini belirten Hamamcıoğlu, “Bana hep 'Ayşen ağabey, Ayşen bey derler. Bu sevgi ve saygıdan geliyor. Bir de ağız alışkanlığından. Bir yerde bir şey azsa kıymetlidir. Daha çok erkek arkadaşlarım oy kullanarak beni bu yere getirdiler ve başkan seçerek taçlandırdılar" diyor.

Erkek mesleğinde bir kadın başkan

MAKİNA Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin yeni başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, beyaz gömleğin temizliği, ceketin duruşu ve eteğin kimliği simgelediğini belirtirken, ceketinin sol tarafında ise Atatürk, Makina Mühendisleri Odası ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği'nin rozetlerini taşıyor. “Biz bu kıyafetimizle, 'Kılık, kıyafet ve şekilde olmadık, olmayacağız' diyoruz" şeklinde aktarıyor mesajını.

Ayşen Hamamcıoğlu, seçim yarışını zaferle göğüslemesinde erkek meslektaşlarının büyük payı olduğunu anlatırken, “Bir yerde bir şey azsa, kıymetlidir. Ben hep kıymet bilinen arkadaşları oldum erkek arkadaşlarımın. Ve beni oda başkanı seçerek taçlandırdılar. Beni daha çok erkek arkadaşlarım oy kullanarak bu yere getirdiler. Bine yakın oy aldım. Bu kadar katılım hiç olmadı. Yüzde 70'e varan bir katılım sağlandı" diyor.

Adaylık sürecinde tespit ettiği eksikliklerin yanı sıra, odanın 'duayen' olarak tanımladığı eski başkanları ile görüştüğünü, fikirlerini aktardığını, onların fikirlerini aldığını kaydeden Hamamcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Tespit ettiğimiz eksiklikler vardı. Bunları gördükten sonra öncelikle odamızda başkanlık yapmış olan duayen başkanlarımıza gittim fikrimi açıkladım. Sonra 'ağabey' olarak kabul ettiğimiz, bizim piyasada çok emeği geçmiş arkadaşlarımızla görüştüm. Ardından 7 ay boyunca 1500 kişi ile yüz yüze görüştüm. Ben hiçbir zaman oy istemedim. Onlara şunu sordum, 'Ben ne yapabilirim?"

250 KADIN ÜYEDEN SADECE 120'Sİ AKTİF

Yola 'değişim için dayanışma' diyerek çıktığını belirten Hamamcıoğlu, geçen dönemde Diyarbakır ve İzmir'in kadın başkanlarının ardından Türkiye'de üçüncü kadın başkan olduğu Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin 2700 üyesi bulunduğunu ve bunlardan sadece 250'sinin kadın ancak 120'sinin aktif olarak görev yaptığını anlattı. Ayşe Hanım, “Biz sadece makina mühendisleri değiliz bu arada. Endüstri mühendisleri, işletme mühendisleri, uçak mühendisleri gibi diğer mühendislik birimlerinden arkadaşlarımız da var. Isparta, Burdur, Antalya, Alanya ve Kumluca'dan üyelerimiz var" dedi.

BİR KADIN NEDEN MÜHENDİS OLMAK İSTER?

Hamamcıoğlu, “Bir kadın neden makina mühendisi olmak ister?" sorusunu yanıtlarken, şunları aktarıyor:

 

“Bulunduğum şehir Edirne idi. Bir asker kızıyım. Çorlu doğumluyum ama ortaokul, lise ve üniversiteyi Edirne'de okudum. Edirne'de okuyabileceğim tıp, mimarlık ve mühendislik birimleri vardı Trakya Üniversitesi'nde. Benim mühendislikle ilgili derslerim daha iyiydi. Babam tank teknisyeniydi. Bunların etkisi vardı ama bir de şunun etkisi vardı. Durumumuz kötüydü. Edirne dışında okuma imkanım yoktu. Ayrıca ailem sıkıydı. Gidemezdim başka şehre. İmkansızdı. Ben de, annemin ısrarı ile makina mühendisliğini yazdım. Okula girdiğimde bunun bilincinde değildim. 1987 yılında okul bittikten sonra da aslında ders olarak teorik bilgiler aldığımız için, ders çalışma odaklı olduğumuz için tam bilincinde değildim. Çok da anlayamadım. Mezun oldum ama o bilinç içerisinde değildim."

İLK İŞİ ŞANTİYE MÜHENDİSLİĞİ

Mezun olduktan sonra 6 ay iş bulamadığını, başvurduğu kurumlarda kadın olduğu için çok sıcak bakılmadığını anlatan Ayşen Hamamcıoğlu, dedesi ve akrabalarının yanına Antalya'ya geldiğini söylerken, ilk işini de bu kentte bulduğunu aktarıyor. İlk işine Göynük'te bir otel inşaatında başladığını belirten Hamamcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

 “Ben Antalya'da yaşamak istiyordum. Kardeşim Edirne'de okuduğu için annem ve babam gelmedi. Burada dedemler ve akrabalar vardı. İlk işim Göynük'te beş yıldızlı bir oteldeydi. Rahmetli Turgut Özal'ın teşvik verdiği otellerden biriydi. Orada şantiye mühendisi oldum. Mühendis olduğumu da o dönemde anlamaya başladım. Şantiyeyi hızlı olarak bitirmek zorunda olduğumuz için gece gündüz orada çalışmaya başladım. İnşaatta gece geç saatlere kadar kalırdık. İnşaatla ilgili tek kadın bendim. Yadırganıyordu tabi. Ancak birkaç görüşten sonra, duruşumuz, tarzımız sonucu insanlar kabul ediyordu."

İŞİN KEYFİNİ O ZAMAN ANLADIM

Aslında neden okuduğunu, mesleğinin nasıl yapılacağını işe başladıktan sonra sahada anladığını söyleyen Hamamcıoğlu, “O zaman işin keyfini yaşadım. Allah insanı doğru yollara götürüyor. İşte benim şimdi tek hedefim, bu mesleği seçecek arkadaşlara, işe başlayacak olanlara nereye varacaklarını göstermek. Nereye gideceğinizi biliyorsanız, hangi yoldan gideceğinizin önemi yok. Ben bir otel şantiyesinde başladım ama şartlar beni ona zorlamıştı, sonra mekanik tesisat konusunda çalıştım. Şantiyede 6 ay kadar çalıştım, beni teknik müdür yardımcısı olarak yetiştirdiler ve 1 yıl da otel işletmesinde kaldım" diyor.

ERKEK ARKADAŞLARIM BENİ TAÇLANDIRDI

Ayşen Hamamcıoğlu, “Erkek egemenliğinde bir mesleği yaparken, erkek arkadaşlarınızla iletişiminiz nasıldı? Bir şeyi yapmalarını söylediğinizde nasıl tepkiyle karşılaşıyordunuz?" şeklindeki soruya “Biraz ağır gelebiliyor ama bence, bir yerde bir şey azsa, kıymetlidir. Ben hep kıymet bilinen arkadaşları oldum diğer arkadaşlarımın. Beni oda başkanı seçerek taçlandırdılar" şeklinde yanıt veriyor.

İlk iş yeri olan otelden ayrıldıktan sonra mekanik tesisat taşeronu bir firmanın kontrol mühendisi olarak 2 yıl yine sahada çalıştığını belirten Hamamcıoğlu, “Mekanik tesisatı gerçekleştiren bir grubumuz vardı. Ben de kontrolünü yapıyordum. Sahada tam gün çalışıyordum. İş bulduğum için çok mutluydum. O dönemde iş bulmak zordu" şeklinde konuşuyor.

EŞİ AYDINLATMA SEKTÖRÜNDE

İş hayatına daha sonra, ısıtma soğutma grupları, ekipmanları imal eden firmanın Antalya bölge müdürlüğünde devam ettiğini anlatan Ayşen Hamamcıoğlu, o dönemde 29 yaşındayken evlendiğini ve kendi şirketini kurduğunu belirtiyor. Edindiği tecrübeler ve kendi elemanları ile 3-4 yıldızlı otellerle çalıştığını, mekanik tesisatlar yaptığını aktaran Hamamcıoğlu, oğlu Atakan doğduktan sonra ise mekanik tesisat işinden malzeme satıcılığına yöneldiğini söylüyor. Bunun nedenini ise, “Bir çocuğum vardı ve ne yapabilirim diye düşündüm. Çünkü bir mekanik tesisat taahhütü yapılınca şantiyede yatıp kalmak gerekiyor. Bu nedenle mekanik tesisat malzeme satıcılığına geçtim" şeklinde açıklıyor.

Kurucu ortağı olduğu aydınlatma sektöründeki firmada eşi Mehmet Hamamcıoğlu ve oğlu Atakan Hamamcıoğlu ile birlikte çalışan Ayşen Hamamcıoğlu, mühendislik becerisinin hayatın birçok alanında faydasını gördüğünü de vurguluyor. Hamamcıoğlu, “Artık her işi yaparım diyen, hiç bir şeyi tam yapamıyor. Sadeleşmek, netleşmek ve uzmanlaşmak, sonuca varmanın temel dinamiklerden oldu" dedi.

ÇOK FAZLA İNATÇI OLMAMAK GEREKİYOR

Endüstri mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi olan oğlu Atakan ve lise ikinci sınıf öğrencisi olan kızı Sevim Su'yu adeta işyerinde büyüttüğünü anlatan Hamamcıoğlu gülümseyerek, “Hiç ara vermeden çalıştım" diyor. 51 yaşında olan Ayşen Hamamcıoğlu, “Bir kadın olarak, erkek egemen bir sektörde çalışmanın ve başarının püf noktası nedir?" sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

“Doğru zaman doğru karar.. Çok fazla inatçı olmamak gerekiyor. Şartlar değiştiğinde ve zorlandığınızda şapkayı tekrar önünüze koyup, 'Benim yetkinliklerim nedir? İstenen nedir? İhtiyaç nedir? Bunu düşünmek gerekiyor. İhtiyaca dokunduğunuzda zaten başarılı oluyorsunuz, önünüz açık oluyor. Azim önemli. Bir şeyi çok yapmak istiyorsanız çalıştıktan sonrasına tefekkür etmemiz lazım. Olmayacaksa eğer bir plan üzerinden farklı şekilde yürümek gerekir."

BOYNUMUN BORCU BİLDİM

Ayşen Hamamcıoğlu, neden oda başkanı olmak istediği yönündeki soruya ise, “Boynumun borcu bildim. Ben çok zorluk çektim. İş bulurken zorluk çektim. Mühendisliği seçen arkadaşlarımızın aslında bunu bilinçsiz yaptıklarını gördüm. Öncesinde bir bilinç uyandırabilirsek, mühendisliğe yatkın gençler olursa, hem memlekete hem mesleğimize doğru insanları kazandırmış oluruz. Mesleğinizi severek yaparsanız çok başarılı oluyorsunuz. Bir şeyi çok sevdiğinizde oradan çok güzel ürünler çıkıyor. Bilmeden başladığınızda, yapmak zorunda olduğunuzda zul olmaya başlıyor" diye yanıt veriyor.

Yeni başkan ilk işini “Üyelerle hemhal olacağız" şeklinde açıklarken, daha sonra kente, memlekete katabileceklerine bakacaklarını ve kentin sorunlarının çözümünde diğer meslek odaları, belediyeler ve ilgili kurumlarla ortak çalışmalar yapacaklarını aktarıyor.

HER SABAH BİSİKLETLE 20 KİLOMETRE

Yoğun iş temposu içinde kendine zaman ayırabilen, her sabah bisikletle 20 kilometre giden Ayşen Hamamcıoğlu, yemek konusunda ise çok hassas. Yemeğini kendisinin yaptığını anlatan Hamamcıoğlu, pazar alışverişini de çok seviyor. Doğal beslenmeye özen gösteren Hamamcıoğlu, 3 yıl önce emekli olmayı hak ettiğini ancak çalışmaya devam ettiğini belirtirken, "Kendime ayırdığım zamanlarda kitap okurum. Çok severim kitap okumayı. Evimde bir kütüphanem var. Köşe yazıları yazıyorum, hayata dair, kişisel gelişimle ilgili. Bisiklete biniyorum. Aynı zamanda amatör denizcilik belgesi sahibiyim ve Antalya Yelken Kulübü üyesiyim" diye konuştu.

AYŞEN HAMAMCIOĞLU KİMDİR?

Trakya Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nden 1987 yılında mezun oldu. İş hayatına şantiyelerde ve otel teknik servislerinde başlayan Hamamcıoğlu, TEBA bölge müdürlüğünde 3 yıl görev yaptıktan sonra otel mekanik tesisat taahhütü ve teknik malzeme satışı yapmaya başladı. Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi yönetiminde ve komisyonlarında çalıştı. Eğitim komisyonu faaliyetlerini gerçekleştirdi. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Antalya İl Temsilciliği'ni 4 dönem üstlendi. 2015 yılında TTMD Yönetim Kurulu üyesi oldu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu'nda görev yapan Hamamcıoğlu, Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi'nde de çalıştı. Nartaneleri, Türkiye Uğur Böcekleri-TMMOB ve İKK kadın komisyonunda bilim merkezi sosyal sorumluluk projelerinin planlama ve koordinasyonunda yer aldı. FUTURİSTLER derneği üyesi olan, OMC ekonomi dergisi, Elmas Koçluk- Gelişim ve Antalya Best Kadın gazetelerinde köşe yazarlığı da yapan Hamamcıoğlu, evli ve iki çocuk annesi.

 

Röportaj: Selma KUNAR/ANTALYA, (DHA)

Fotoğraf: İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)