ANTALYA
Giriş Tarihi : 20-07-2020 23:57   Güncelleme : 20-07-2020 23:57

Engelsiz Kafe'de aileler yeniden bir arada

Antalya'da, engelli bireyler ve ailelerine yönelik sosyal destek programları gerçekleştiren Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı Engelsiz Kafe'de düzenlenen gecede, öğrenciler ve aileler uzun sürenin ardından bir araya geldi.

Engelsiz Kafe'de aileler yeniden bir arada

Koronavirüs salgını dolayısıyla mart ayında faaliyetlerini durduran Engelsiz Kafe, engelli bireyler ve aileleriyle yeniden buluştu. Falez sahil bandında yer alan ve çam ağaçlarıyla kaplı yaklaşık 8 dönümlük alanda farklı engel gruplarına yönelik sosyal destek programları gerçekleştirilen Engelsiz Kafe'nin etkinliği için herkes tek tek ateşi ölçülerek içeri alındı.

'EVİMİZE GELDİK'

Kızı Hatice Sudem'le geceye katılan Rabia Yıldırım, “Davet edildik. Koşa koşa geldik. Böyle bir daveti de sabırsızlıkla bekliyorduk" dedi. Pandemi döneminin sıkıntılı geçtiğini anlatan Yıldırım, çocukların psikolojik olarak çok etkilendiğini ve hatta sinir krizi geçirdiğini söyledi. Engelsiz Kafe'den uzun bir aranın ardından gelen daveti 'Evimize davet edildik' sözleriyle anlatan Yıldırım,“Koşarak geldik, evimize. Engelsiz Kafemize geldik. Ailemize kavuştuk" diye konuştu.

'DAHA ÇOK BEĞENDİM'

Yeğeni Dilek Patır'la gelen Gülümser Sönmez, cep telefonlarına gelen bir mesajla etkinlikten haberdar olduklarını belirtirken, “Daha önce de aktivitelerine katılmıştık. Burayı normalde de çok seviyorum. Akşamları sık sık geliyorum. Yeni haliyle daha çok beğendim" dedi.

Jale Sermit, oğlu Arda'yla katıldığı geceyi, “Çok iyi oldu. Çocuklarımız bunalmıştı. Sadece arabayla dolaştırabiliyoruz. Hocalarımız zaten devamlı arayıp soruyor. Güzel bir ortam. Herkes birbirine mesafeli her zaman" diyerek anlattı.

'HAYATA DOKUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Adalya Vakfı Başkanvekili Bilal Köleoğlu ise Engelsiz Kafe'nin özel öğrencileri ve aileleriyle uzunca bir dönem buluşamadıklarını belirterek, “Bu dönemde onlarla irtibatı koparmadan faaliyetlerimiz uzaktan da olsa devam etti. Yine ihtiyaç sahibi engelli ailelerimize gıda yardımlarımız devam etti. Bundan sonra da onlarla birlikte olmaya ve büyük hassasiyetle onların hayatına dokunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'BİR AYRICALIK'

Gecede istisnasız her şarkıya büyük coşkuyla eşlik eden Tunç'la geceye gelen Ali Ruknettin Es ise Engelsiz Kafe gibi bir mekana sahip olmanın ayrıcalık olduğunu söyledi. 7 yıl önce Ankara'dan Antalya'ya taşındıklarını anlatan Es, “Çok az yerde böyle bir imkan var. Çok samimiler her şey çok mükemmel burada. Allah razı olsun, ilgilenenlere, sahip çıkanlara, destek verenlere. Özellikle de Belediye Başkanımız Sayın Ümit Uysal çok sahip çıkıyor. Onu da çok seviyoruz" diye konuştu.

HEP BİRLİKTE SÖYLEDİLER

Müzik dinletisiyle kapılarını özel çocukları ve aileleri için yeniden açan Engelsiz Kafe'de müzik dinletisi, bir Antalya klasiği olan 'Akdeniz Akşamları' ile başlayıp Türk pop müziğin klasikleri ve oyun havalarıyla devam etti. Gece, Engelsiz Kafe'nin en renkli öğrencilerinden Eyüp Tarım'ın 'Hayat Bayram Olsa' şarkısını gitar eşliğinde söylemesiyle sona erdi. Geceye katılanlar şarkıya alkışlarla eşlik etti.

(DHA)