ANTALYA
Giriş Tarihi : 16-10-2019 09:28

'Enerjinin Yıldızları' AEDAŞ'ta işbaşı yaptı

Akdeniz Elektrik Dağıtım'ın (AEDAŞ) desteğiyle Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden oluşturulan Yüksek Gerilim Dalı Bölümü'nü bitiren 3 öğrenci, 'Enerjinin Yıldızları' projesi kapsamında şirkette işe başladı.

'Enerjinin Yıldızları' AEDAŞ'ta işbaşı yaptı

Türkiye genelinde elektrik dağıtım sektörünün nitelikli elemen ihtiyacına çözüm üretmek hedefiyle hayata geçirilen Enerjinin Yıldızları Projesi, sektörde istihdam sağlıyor. Proje kapsamında geçen yıl Antalya'da Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Yüksek Gerilim Laboratuvarı kuran ve Yüksek Gerilim Dalı Bölümü'nün oluşturulmasına katkı sağlayan AEDAŞ, Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında programdan mezun olan öğrencilere kapılarını açtı.

'ÇALIŞMAYA BAŞLADILAR'

Yüksek Gerilim Dalı'nı tercih eden öğrencilere staj imkanı sağlayan AEDAŞ, başarılı olan mezunlar arasından 3 öğrenciyi de işe aldı. İş hayatına atılan Enerjinin Yıldızları'ndan 2'sinin Antalya merkezdeki özel parkurda eğitimlerine başlandı. Personel, eğitimin ardından Kaş ve Kalkan'da açma - kesme biriminde görev alacak. Bir diğer mezun da Antalya merkezde Endeks Okuma Birimi'nde işbaşı yaptı.

UYGULAMALI EĞİTİM ALDILAR

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan 'Mesleki Eğitim Protokolü'nün ardından Antalya, Sivas ve İstanbul'da belirlenen 3 meslek lisesinde Yüksek Gerilim Dalı Bölümü oluşturulmuştu. Proje çerçevesinde Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde AB standartlarında yüksek gerilim laboratuvarı kuran AEDAŞ, bölümü seçen öğrencilere uygulamalı eğitim imkânı sundu. Yıl boyunca bölümü tercih eden 17 kişiden oluşan 11. sınıf ve 18 kişiden oluşan 12. sınıf öğrencilerine uygulamalı sınıf eğitimlerinin yanı sıra üretim tesisi gezileri, kariyer günleri, autocad kullanımı, iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitimler verildi. Yine 2018-2019 öğretim yılında 11. sınıf öğrencileri arasında AEDAŞ'tan burs alan 9 kişiye genel müdürlükte çeşitli alanlarda staj imkânı sağlandı.

BU YIL DA YOĞUN İLGİ SÖZ KONUSU

Enerjinin Yıldızları Projesi ile mesleki eğitimin önemine dikkat çekildiğini ifade eden AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, "Daha ilk yılında projenin öğrenciler arasında kabul görmesi ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Enerjinin Yıldızları Projesi'nin ikinci yılında yani 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde gelen yoğun talep bizi çok mutlu etti. 11. sınıftan itibaren tercih edilebilen Yüksek Gerilim Dalı'na çok sayıda başvuru gelirken, sınırlı kontenjan nedeniyle bu yıl da 18 kişi kabul edilebildi. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda kontenjanı daha da artırmak ve başka meslek okullarında da projemizi hayata geçirmek" dedi. (DHA)