SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-10-2019 09:45

‘En önemli risk faktörü tütün kullanımı’

29 Ekim Dünya İnme Günü nedeniyle açıklamada bulunan Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, "Son 3 yılda açıklanan TÜİK raporlarına göre Türkiye'de beyin damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 35-40 bin arasında değişmekte ve yıllar içinde artış göstermektedir. Özellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile inmelerin yüzde 70 oranında, diğer değiştirilebilir tıbbi faktörlerin de giderilmesi ile inmelerin yüzde 90 oranında önlenebildiği bilinmektedir. İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivitedir" dedi.

 ‘En önemli risk faktörü tütün kullanımı’

Şüheda DAYANTÜRK

"29 Ekim Dünya İnme Günü" dolayısıyla açıklama yapan Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, "Beyin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubudur. Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son 3 yılda açıklanan TÜİK raporlarına göre Türkiye'de beyin damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 35-40 bin arasında değişmekte ve yıllar içinde artış göstermektedir" diye konuştu.

‘EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ TÜTÜN KULLANIMI’

Toplumun risk faktörleri konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Ceren Avanos İnce, "Özellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile inmelerin yüzde 70 oranında, diğer değiştirilebilir tıbbi faktörlerin de giderilmesi ile inmelerin yüzde 90 oranında önlenebildiği bilinmektedir. İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivitedir. Bu risk faktörleri yüksek kan şekeri (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kan yağları (hiperlipidemi) gibi ciddi problemlere yol açar. Diğer risk faktörleri de kronik stres, düzensiz kalp ritmi, doğum kontrol hapları ve bazı hormon ilaçları kullanımı, bel çevresinde yağlanma, yüksek kan yağları, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekerinin aynı anda bulunması, diyabet kalp krizi ve inme riski çok yüksektir” dedi.

‘EN KISA SÜREDE HASTANEYE GİDİLMELİDİR’

İnmenin belirtilerinin genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı olduğuna dikkat çeken Dr. Ceren Avanos İnce, “Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görülebilir. İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Çünkü inme ilerleyebilir" ifadelerini kullandı.

İNME RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İnme riskini azaltmak için dikkat edilmesi gereken hususlardan bahseden Dr. Ceren Avanos İnce, "Tütün ve alkol kullanımından uzak durulması, sigara dumanına maruz kalınmaması, günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılması. Diyette yağ, şeker ve tuzun azaltılması, günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmesi, aile bireylerimizi de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik edilmesi. Ayrıca doktorumuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilomuzu öğrenmeli, doktorumuzun önerilerine uymalıyız. Sağlığınız kıymetli kıymetini bilin" dedi.