GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-08-2020 15:30   Güncelleme : 06-08-2020 15:30

En kapsamlı denetim!

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi sonrası tüm yurtta olduğu gibi Kemer’de de Korona Virüs Denetimleri gerçekleştirildi. Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç başkanlığında kurum amirleriyle yapılan toplantı sonrası 80 kişiden oluşan 18 grup ilçe genelinde başta işyerleri olmak üzere toplu ulaşım araçları, konaklama tesisleri gibi alanlar denetlendi. Ayışığı Parkı’nda Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz ile birlikte denetlemelerde bulunan Kaymakam Dayanç, “Pandemi ile mücadele noktasında bunu yapmak zorundayız. Herkesin aslında kendi otokontrolünü sağlaması gerekiyor. Yoksa bu virüs gerçeğini hepimiz yaşıyoruz. İleride bunun önü alınamaz bir noktaya gitmemesi için ve bu virüs belasını tamamen ortadan kaldırmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Herkes kendi tedbirini kendi denetimini sağlayacak” dedi.

En kapsamlı denetim!

Ahmet Duran YENİGÜN – Şüheda PARTAL

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Korona Virüs Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Genelge sonrası Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç başkanlığında kurum amirleri ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası başta Kaymakam Murtaza Dayanç olmak üzere Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla konaklama tesisleri, pazar yerleri, işyerleri, marketler, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçeleri, piknik alanları, düğün ve nikah yapılan yerler, berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafeler, şehirler arası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler ve tüm toplu yaşam alanlarında denetim yapıldı.

‘HERKESİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKİYOR’

Kaymakam Dayanç, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz ile birlikte Ayışığı Parkı’ndaki denetimlere katıldı. İşletme sahipleri kurallara uyulması konusunda uyaran Kaymakam Dayanç, yaptığı açıklamada, “Malumunuz dünya genelinde bir koronavirüs gerçeği var ve bununla bir mücadele söz konusu. Bugün Türkiye genelinde eşzamanlı bir denetim mevcut, Kemer ilçemizde de şu anda 18 ekip 80 kişi ile birlikte bu denetimlerimiz tüm mahallelerimizde gerçekleştiriyoruz. İlçe Kaymakamı olarak bizzat ben akabinde belediye başkanı ve emniyet müdürüm de olmak üzere bizde bu denetlemelerin genel koordinasyonu açısından sahadayız. Gün boyunca bu denetlemelerimiz devam edecek. Buna kontrollü sosyal hayat diyoruz. Pandemi ile mücadele noktasında bunu yapmak zorundayız. Herkesin aslında kendi otokontrolünü sağlaması gerekiyor. Yoksa bu virüs gerçeğini hepimiz yaşıyoruz. İleride bunun önü alınamaz bir noktaya gitmemesi için ve bu virüs belasını tamamen ortadan kaldırmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

‘HERKES KENDİ TEDBİRİNİ VE DENETİMİNİ SAĞLAYACAK’

Herkesin kendi tedbirini kendi denetimini sağlaması gerektiğine işaret eden Kaymakam Dayanç, “Bu konuda bakanlıklarımızdan çeşitli genelgeler talimatlar geliyor, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları yayınlanıyor. Bu kararların sebebi vatandaşlarımızın sağlığı için ve bu tedbirlere uymak zorundayız. İşletmelerimiz de uyacak. İnşallah bu şekilde tedbirli gittiğimiz zaman bu virüsün önünü almış olacağız ve daha güzel günler bizi bekleyecek, normal hayat akışı başlayacak diye düşünüyoruz. Şu anda ben de bizzat sahadayım burada işletme sahipleri ile birebir muhatap olduğumda ilk söylediğim söz şu; ille bir kolluk birimi veyahut da bir kamu görevlisi gelecek de sizleri denetleyecek. Siz de ona göre bir tedbir alacaksınız diye bir şey yok. Herkes kendi tedbirini kendi denetimini sağlayacak. Buna otokontrol diyoruz. Otokontrol mekanizmasını işletme sahiplerimiz kendi bünyelerinde harekete geçirirse zaten hiçbir sorun kalmayacak. Sonuçta işin özü insan sağlığı, bu insan sağlığı son derece önemli. Bu işletmelere bir sürü insanlar giriyor çıkıyor ve burası turizm bölgesi her sene milyonlarca turist geliyor hem turizm sektörünün devamı açısından hem de insanlarımızın sağlığı açısından biz bu tedbirleri elden bırakmayacağız. Kontrollü denetimli tedbirli bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. İnşallah bu turizm sezonu en az hasarla hep birlikte atlatmış olacağız” diye konuştu.

‘KURALLAR OLMAZSA YOLDA KALIRIZ’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, “Bugün 81 ilde denetimler oluyor. Biz de kendi ilçemizde Sayın kaymakamımızın söylediği gibi 18 ekip 80 kişi şu anda ilçemizin tüm geneli denetleniyor. Biz her türlü desteği araç ve personel desteğini veriyoruz. Sonuçta biz bununla yaşamaya çalışacağız ama, bunu yaparken kurallara uymak zorundayız. En önemli 3 kural sosyal mesafe, temizlik ve maske, esnaflar buna dikkat edecek. Zaten şimdi bir de turizm sezonu hızlandı. Avrupa uçuşları serbest bıraktı, Rusya'dan da artık uçaklar gelmeye başlayınca burada daha fazla bir kalabalık olacak. Ama biz bununla yaşamaya devam ederek kurallara uyacağız. Kurallar olmazsa yolda kalırız. Biz kurallara uyacağız ve normal yaşamımızı sürdüreceğiz” dedi.