SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-01-2020 09:23

‘Emzirme en etkili kilo verme yöntemidir’

“Doğum Sonrası Fazla Kiloları Verme” konusunda önerilerde bulunan Vakıf Yaşam Hastanesi Diyetisyeni Ecem Yücel, “Gebelik süresince fazla kilo alınmışsa, her ay ortalama 2 kilo vermek normaldir. Emzirme, gebelik sonrası dönemde kilo vermeye katkıda bulunmaktadır, fakat bu aşamada kilo verirken, süt verimliliğini düşürmemek gerekmektedir. Bu sebeple her anneye özel bir beslenme programı oluşturulmalı, ayrıca lohusalık süresince zayıflama diyeti önerilmemektedir” dedi.

‘Emzirme en etkili kilo verme yöntemidir’

Şüheda PARTAL

Vakıf Yaşam Hastanesi Diyetisyeni Ecem Yücel, “Doğum Sonrası Fazla Kiloları Verme” konusunda önerilerde bulundu. Annelerin gebelik sonrasında eski formlarına kavuşmak için acele etmemeleri konusunda uyaran Yücel, “Gebelik süresince önerilen uygun kilo alımı, annenin gebelik başlangıç kilosu ile değişmekle birlikte, 9-12 kg aralığı normal sayılmaktadır. Gebelik süresince alınan kilo miktarına göre, kilo vermeye başlama zamanı ve hızı değişmektedir. Bu sebeple gebelik döneminde diyetisyen kontrolünde olunması; gebelikte dengeli kilo alınmasında fayda sağlayacaktır” dedi.

‘EMZİRMEK EN ETKİLİ KİLO VERME YÖNTEMİDİR’

Gebelik süresince fazla kilo alınmışsa, her ay ortalama 2 kilo vermenin normal olduğuna değinen Yücel, “Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değildir. Emziren annelerde 1 ayda 3-4 kilogramlık bir ağırlık kaybı görülebilir. Emzirme, gebelik sonrası dönemde kilo vermeye katkıda bulunmaktadır, fakat bu aşamada kilo verirken, süt verimliliğini düşürmemek gerekmektedir. Bu sebeple her anneye özel bir beslenme programı oluşturulmalı, ayrıca lohusalık süresince zayıflama diyeti önerilmemektedir” şeklinde konuştu.

SIVI ALIMI VE BESLENME DÜZENİ

Emziren annelerin sıkça açlık durumu yaşayabileceğine dikkat çeken Diyetisyen Ecem Yücel, “Öncelikle günde en az üç litre sıvı tüketilmelidir. Başta su olmak üzere; şekersiz komposto, hoşaf, çorba, bitki çayları, ayran sağlıklı sıvı kaynaklarıdır. Hazır meyve suları, kafeinli ve gazlı içeceklerden ise uzak durulmalıdır. Emziren anneler sıkça açlık durumu yaşayabilirler. Bu yüzden az az ve sık sık beslenmek, tüketilmemesi gereken besinlere yönelimi azaltacaktır. Emziren annelerin, 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün beslenmeleri gerekmektedir. Tok tutma özelliği yüksek olan yulaf ezmesi, keten tohumu, karabuğday, bulgur, tam buğday veya çavdar ekmeği, ceviz, badem, fındık gibi besinlere diyette yer verilmelidir. Her gün mutlaka 1 adet yumurta, 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil tüketilmelidir. Haftada en az 2 kez balık tüketimi yapılmalıdır. Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi besinler, önerilen miktarda düzenli olarak tüketilmelidir” dedi.

KİŞİYE ÖZEL BİR DİYET PLANI

Paketli ve katkı maddesi içeren hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini de belirten Yücel, “Tatlılar sık tercih edilmemeli, eğer tercih edilecekse de bu tercih sütlü tatlılardan yana olmalıdır. Bu temel önerilerin uygulanmasının yanında bir diyetisyen tarafından kişiye özgü bir diyet planı hazırlanmalıdır. Kalıcı ve sağlıklı sonuçlar getirmeyecek olan şok diyetlerden, detoks programlarından ve düşük kalorili diyet listelerinden uzak durulması gerekmektedir” diye konuştu.