KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-03-2020 09:09

'Empati' sergisi

Küratörlüğünü Ebru Nalan Sülün'ün üstlendiği 'Empati' adlı karma sanat sergisi açıldı.

'Empati' sergisi

ALPEK Mimarlık/Sanat Galerisi'nde gerçekleşen sergiye, akademisyen sanatçılar Ahu Akkan, Deniz Karakurt Şekerci, Derya Özparlak, Gül Yasa Aslıhan, Handan Dayı, Hülya Topaktaş, Mahrokh Fouladian, Selen Tokgöz, Nevin Yavuz Azeri, Nursun Hafızoğlu eserleriyle katıldı.

Serginin açılışını Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, serginin küratörü Ebru Nalan Sülün, sanatçılar birlikte yaptı. Kaçmaz, sergilenen eserleri hayranlıkla inceledi, sanatçılarla sohbet etti, katılımcı sanatçıları kutladı.

Ebru Nalan Sülün de serginin David Hume'un 'Sana nasıl davranılmasını istersen sen de başkalarına öyle davran, fakat ilk iyi davranışı sen yap' düşüncesinden ilham alınarak hazırlandığını belirtti. Sülün, izleyenlere empatinin tanımının yapıldığını, sempati ile arasındaki farka değinildiğini belirterek, "Sanatçılarımız izleyenleri düşünmeye ve empatiye çağırıyor" dedi. Sülün, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Sergide eserler yoluyla doğa, insanın varlık bilinci, sanatçı kimliği-benliği, plaza insanları, duygusal çözülmeler, doğal afetler, doğadaki süreklilik ve bağlantılar, kentleşme ve insani yozlaşma bağlamlarını çok mecralı bakış açısı ile izlemek mümkün. Tüm bu kavramsal bakış açısı içerisinde sergimiz üç kelime ile özetlendi. 'Ruh durumları', 'Tanıklıklar' ve 'Karşılaşmalar'"

Sergi 11 Mayıs Pazartesi gününe kadar açık kalacak. (DHA)