GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-09-2021 19:30   Güncelleme : 19-09-2021 19:30

‘Emanetiniz emanetimizdir’

19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e “Mareşallik” rütbesi ile “Gazilik” unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü’nün 100’üncü yıldönümü Kemer’de düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Uzman Jandarma Çavuş Niyazi Özkul, “Eşref abidesi bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim ve gazim; unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı. Sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz. Unutmayınız emanetiniz emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın. Sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana” dedi.

‘Emanetiniz emanetimizdir’

Şüheda PARTAL

Kemer Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Teker, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam Gemici ve Belediye Başkanı Topaloğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

‘MİLLETİMİZİN EN BÜYÜK GÖREVİDİR’

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Uzman Jandarma Çavuş Niyazi Özkul, “Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasında müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik ve gazilik unvanı verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisine çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zafere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu'da Kore'de Kıbrıs'ta canlarını hiçe sayarak vatan millet bayrak aşkı ile tarihte birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır” dedi.

“Türk milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimize yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır.” diyen Özkul, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini ulu önder Mustafa Kemal Atatürk; ‘Kahraman Türk ordusu sizin kahramanlığınız ile kazanılan büyük zaferin millet tarafından takvimine delalet eden bu unvan ve rütbe ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftarı olarak taşıyacağım’ diyerek anlatmaktadır. Öyle ki milli bağımsızlığımızı, vatanın milletiyle bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.”

‘EMANETİNİZ, EMANETİMİZDİR’

Ülkemizi bir çadır gibi gördüğünü ifade eden Özkul, “Direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise onlardan güç alan Türk Ulusudur. Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet topyekûn ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı sizler gibi bir şeref sayacaktır. Eşref abidesi bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim verecek olan gazim unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı. Sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz. Gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarını alıp götürüyor ve yine unutmayınız emanetiniz emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın. Sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

‘MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ’

Güneydoğu gazilerinden Gazi Mehmet Çoban ise, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin 19 Eylül 1921 yılında çıkarmış olduğu bir yasa ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanının veriliş gününü anmak, vatanı ve milleti için canını hiçe sayıp, gazilik mertebesine ulaşmış kardeşlerimizin varlığını bir kez daha hatırlatmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Tarihte şanlı, şerefli, azameti ve büyüklüğü ile düşmanına korku salıp, dostuna güven veren Büyük Türk Milletinin birer evladı olarak biz gaziler, geçmişte olduğu gibi bugün de aziz milletimizin hizmetindeyiz. 1071 Malazgirt savaşı ile bu topraklarda başlayan hikayemiz, bugün de hız kesmeden devam etmektedir. Fıtratı icabıyla asker bir millet olan Türk Milleti, savaş meydanlarında kahramanlığı ve göstermiş olduğu başarıları ile tüm dünyada adından söz ettirmiştir. Öyle ki, bugün en büyük düşmanı bile kendisinden bahsedildiğinde ‘Mehmet Kadar Güçlü’ şeklinde bir benzetme ile Türk evladının kahramanlığını tescil etmiştir. Bu iman ve şecaatin en büyük temsilcisi olarak biz gaziler, devletimizin ve milletimizin son ferdi kalıncaya dek davasına sahip çıkacaktır. Eline silah alan, alamayan son terörist hak ettiği hak ettiği cezayı buluncaya kadar savaşacağız, biz buradayız, kardeşlerimiz burada, evlatlarımız burada, hiç kimse kusura bakmasın Allah’ın izniyle kıyamete kadar da bu topraklarda olacağız ve bu topraklarda şanlı bayrağımızı dalgalandıracağız. Düşmanlarına ve onların işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş, gazi olmuş tüm Gazilerimizin bu kutlu gününü yad ederek sevgi saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Dünya döndükçe var olasınız. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin gazileri anlatan şiirleri okumasıyla tören sona erdi.

Törene katılan protokol üyeleri ve gaziler daha sonra Uygulama Otelinde bir araya gelerek kahvaltı yaptı.