GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-05-2021 17:31   Güncelleme : 24-05-2021 17:31

Eliza’nın Mavi Bayrak gururu

Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden biri olan Mavi Bayrak’ta ilk kez 10 turizm teknesi Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Antalya’dan 10 tekneye verilen Mavi Bayrak’tan 6’sı Kaş’ta bulunurken 4’ü ise Kemer’deki bulunan Eliza Yatçılığın oldu. G-Marina Kemer’de TÜRÇEV Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Mustafa Ergiydiren’den Mavi Bayraklarını teslim alan Eliza Yatçılık sahibi Selçuk Demen, “Turizm tekneleri arasında Mavi Bayrağın Antalya bölgesinde 4 tanesi ilk bize nasip olduğu için çok gururluyuz. İnşallah en güzel şekilde temsil ederiz” dedi. Kemer Kaymakamı Yücel Gemici de, ilçede turizm teknelerinin mavi bayrak taşımaya başlamasının mutluluk verici bir olay olduğunu belirterek ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Eliza’nın Mavi Bayrak gururu

Ahmet Duran YENİGÜN

Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden biri olan Mavi Bayrak’ta Türkiye yine önemli bir başarıya imza attı. Bu yıl 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve ilk kez 10 turizm teknesi Mavi Bayrak almaya hak kazandı. TÜRÇEV tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Antalya’da G-Marina Kemer olmak üzere 5 marina Mavi Bayrak almaya hak kazanırken, Kemer’de mavi bayraklı plaj sayısı ise 52 oldu. Bu yıl ilk kez Mavi Bayrak almaya hak kazanan 10 turizm teknesinden 4’ü de Kemer’den Eliza Yatçılığa verildi.

G-Marina Kemer’de Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkan Vekili Ferhan Fidan, TÜRÇEV Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, G-Marina Kemer Genel Müdürü Levent Tokaç’ın katılımıyla Eliza Yatçılığa mavi bayrakları teslim edildi. Ergiydiren’den Mavi Bayraklarını teslim alan Eliza Yatçılık sahibi Selçuk Demen, “4 tane yatımız var. Bu sene mavi bayrağı almayı niyetlendik gereken ne varsa hepsini yerine getirdik. Turizm tekneleri arasında Mavi Bayrağın Antalya bölgesinde 4 tanesi ilk bize nasip olduğu için çok gururluyuz. İnşallah en güzel şekilde temsil ederiz” dedi.

TÜRÇEV Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Mustafa Ergiydiren ise, “Özellikle bu sene 10 tane Turizm teknesine mavi bayrak vermek bizi de oldukça heyecanlandırdı ve mutlu etti. Dünyada da bu anlamda sıralamaya girdik. Buradaki ödül kazanan teknelerimiz gerek misafirlere gerekyerli yabancı turistlere yaptığı çevre ile ilgili bilgilendirmeler, çalıştığı güzergahtaki doğal alanlar, korunması gereken canlılar ve hassas alanlarla ilgili bilgilendirme yapmaları gerektiği ve bununla ilgili tecrübeli deneyimli rehberlerinin bulunması gerekliydi. Bunların hepsini taahhüt ettiler bize. Biz de bunların denetimlerini yapıyoruz. Aynı zamanda oluşan atıkları lisanslı firma iletiyorlar. Yine bünyesindeki çalışanlara karşı gerek eğitimler gerek sosyal sorumluluk alanlarında üzerine düşenleri yine yapıyor. Tekneler bu anlamda gerek sosyal gerek çevre gerekse atık yönetimi anlamında örnek tekneler olarak aramıza katılmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Şimdilik Antalya'da sayımızı 10. Ama bunu daha ileriki senelerde artacağından eminim. Bu arkadaşlar denizdeki adeta gözlerimiz durumunda bu da oldukça bizim elimizi güçlendiren bir durum. Tekrar kendilerini teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GEMİCİ: KEMERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Kaymakam Yücel Gemici de turizm teknelerinin mavi bayrak taşımasının mutluluk verici bir olay olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Turizm sektöründe verilen hizmetlerin belli bir sterilizasyonda olması, kullanılan alanların temizliğinin sürdürülebilir olması ve gelecek nesillere taşınabilir olması önemli bir husus. Tabii özel teknelerimizin de artık standartlaşmaya gitmesi mavi bayrak taşımaya başlaması mutluluk verici bir olay. Ben titizliği ve duyarlılığı için arkadaşlarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na da bu çalışmaları yürüttüğü ve hizmetin gerçekleşmesini sağladığı için ayrıca teşekkür ediyorum. Kemerimiz için hayırlı olsun.”

Eliza Yatçılık sahibi Selçuk Demen’i gösterdiği duyarlılıktan dolayı tebrik eden Kemer Belediye Başkan Vekili Ferhan Fidan, “Kemer ağırlıklı olarak turizmden yararlanan bir ilçemizdir. Biz çevremizi denizimizin ne kadar temiz düzenli tutarsak bize gelen turistin hem sayısı hem de kalitesi artar. Bu anlamda hepimize görev düşmektedir. Kemer Belediyesi olarak da bu konuda sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya hazırız” dedi.

G-Marina Kemer Genel Müdürü Levent Tokaç da, “Toplam 82 tane ticari yatımız var. 44 tanesi burada bölgemiz temizlik açısından zaten mavi Bayraklı. Bugün daha da güzel olacak. Bizim teşvikimizde marina ve işletme olarak mavi bayrakçılara desteğimiz sonsuz” diye konuştu.