TURİZM
Giriş Tarihi : 12-06-2024 18:53   Güncelleme : 14-06-2024 00:44

Eliza, Mavi Bayrakta 5'ledi, kalitesini de tescilledi

2021 yılında başlanan turizm teknelerine Mavi Bayrak uygulamasında Antalya bölgesinde ilk defa Mavi Bayrak almaya hak kazanarak Antalya genelinde bir ilke imza atan Eliza Yatçılık, bu yıl da 5 teknesinde Mavi Bayrağı dalgalandıracak. G-Marina Kemer’de düzenlenen törenle mavi bayrakta 30’ncu yıl gururunu yaşayan G-Marina Kemer ve Eliza Yatçılığa mavi bayrak ve belgeleri teslim edildi. Öte yandan kalite yönetim sistemi incelemesinden başarıyla geçerek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini de törende alarak kalitesini tescilleyen Eliza Yatçılık, ISO 9001:2015 belgesinde yatçılık sektöründe bir ilki gerçekleştirdi.

Eliza, Mavi Bayrakta 5'ledi, kalitesini de tescilledi

Şüheda PARTAL

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi açıkladığı 2024 yılı Mavi Bayrak ödüllerinde Türkiye'de 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yatta Mavi Bayrak ödülünü aldı. Antalya, 233 plaj, 5 marina, 15 turizm teknesi ile en çok Mavi Bayrak getiren il oldu. Kemer’de de 5 özel teknesiyle turizm sektöründe hizmet veren Eliza Yatçılık, mavi bayraklarıyla çıktığı seferlerine bu yılda devam edecek. 2021 yılında başlanan turizm teknelerine Mavi Bayrak uygulamasında Antalya bölgesinde ilk defa Mavi Bayrak almaya hak kazanarak Antalya genelinde bir ilke imza atan Eliza Yatçılık, ayrıca kalite yönetim sistemi incelemesinden başarıyla geçerek ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile de kalitesini tescillemiş oldu.

1994 yılında Antalya’da Mavi Bayrak alan ilk marina olan G-Marina Kemer de bu yıl da Mavi Bayrak almaya hak kazanarak mavi bayrakta 30’ncu yıl gururunu yaşadı.

2024 yılı Mavi Bayrak ödülünü tekrar almaya hak kazanan Eliza Yatçılık ve G-Marina Kemer için marinada Mavi Bayrak teslim töreni düzenlendi. Etkinliğe, Kemer Sahil Güvenlik Komutanı Soner Tuna, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Derya Baytekin, Kemer Liman Başkanı Mustafa Halli, Belediye Meclis Üyesi Cansın Efir, Belediye İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Serap Minta, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer G-Marina Müdürü Levent Tokaç, Eliza Yatçılık Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Demen, Gamze Demen ve Gizem Demen katıldı.

DEMEN: “ÖNCÜ BİR ROL OYNADIĞIMIZA İNANIYORUZ”

Etkinlikte konuşan Eliza Yatçılık Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Demen, bir kez daha Mavi Bayrağı hak etmenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Mavi Bayrak ödülü, çevreye duyarlılık, sürdürülebilirlik ve kalite standartlarını yükseltme konularındaki başarımızın bir sembolüdür. Bu ödülü hak ediyor olmaya devam etmekle, Eliza Yatçılık olarak yat turizmi sektöründe öncü bir rol oynadığımıza inanıyoruz. Ayrıca bu yıl ISO 9001 sertifikasını almaktan da büyük gurur duyuyoruz. ISO 9001, uluslararası bir kalite yönetim standardıdır ve işletmemizin müşteri memnuniyeti, etkinlik ve sürekli iyileştirme alanlarında en yüksek standartlara bağlı kaldığını göstermektedir. Çevre bilincini yaşamak ve yaygınlaştırmak adına hedeflerimize odaklanarak, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

ERGİYDİREN: “DENİZ KİRLİLİĞİNİN YÜZDE 70-75'İ KARADAN KAYNAKLI”

TÜRÇEV Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Mustafa Ergiydiren ise, Mavi Bayrağın dünyada en fazla bilinen çevre ödülü olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak uzun yıllardan beri ülkemizde bu programı uygulamaktayız. Eliza Yatçılık 2021 yılından itibaren bu ödülü almaya hak kazandı ve devam etmektedir. 2024 senesi itibariyle de 5 teknesinde mavi bayrak ödülünü almaya hak kazanmıştır. Aynı şekilde G-Marina Kemer'de mavi bayrağın başlangıcından beri ödül almaya hak kazanmıştır ve kriterleri de titizlikle uygulayan marinalarımızın başlarından gelmektedir. Mavi Bayrak hem marina hem de turizm teknelerinde sadece deniz suyu temizliği, çevresel donanımlar, iyileştirmeler ya da bununla ilgili imkanlarla sınırlı kalmıyor. Özellikle deniz turizminin nitelikli bir şekilde yapılabilmesi için uyulması gereken birçok kriter var. Bunların başında da buradaki doğal alanlar, doğal güzellik yerimiz ve bunlara saygılı bir turizm yapmak gerekiyor. Denizdeki yaban hayatı, korunan tür gibi hem canlı hem endemik bitki türlerine karşı hassas olunarak bir turizm faaliyeti gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalar neticesinde deniz kirliliğinin yüzde 70-75'i karadan kaynaklı gerçekleşiyor, deniz turizmi açısından çok minimal bir düzeyde bir kirlilik oluyor. Ben bu yöndeki çabaları nedeniyle hem G-Marina Kemer’e hem de Eliza Yatçılık işletmesine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

TOKAÇ: “MAVİ BAYRAK BÖLGEMİZİN GURURUDUR”

1994 yılında Kemer’de ilk Mavi Bayrağı alarak 30’ncu yıla geldiklerini ve bu yılda mavi bayrak alamaya hak kazandıklarını belirten Kemer G-Marina Müdürü Levent Tokaç, “1994'ten beri bu marina Mavi Bayrak'a layık görüldü. Mavi Bayrak bölgemizin gururudur. Deniz turizmi için de çok çok önemlidir. Yaptığımız kontrol ve çalışmalarımızla, Kemer’de temiz bir denizin keyfini çıkartıyoruz. O yüzden hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

BAYTEKİN: “KEMER’İN MAVİ BAYRAKTA GURURU OLDULAR”

Kemer Belediyesi olarak başarılarından dolayı G-Marina ve Eliza Yatçılığı tebrik eden Başkan Yardımcısı Mehmet Baytekin, “4 yıldır üst üste bir bayrağı almak kolay bir şey değil. Demek ki bütün kriterleri yerine getiriyorlar. G-Marina zaten 1994 yılından beri Kemer’in mavi bayrakta gururu olmuş. İnşallah bu ödüller daha fazla işletmelere yayılarak devam eder. Biz de belediye olarak elimizden gelen her türlü katkıda yanınızda olacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TÜRÇEV Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Mustafa Ergiydiren tarafından G-Marina Kemer ve Eliza Yatçılığa Mavi Bayrak ve belgeleri teslim edildi.

ELİZA’DAN BİR İLK DAHA

Törende ayrıca, kalite yönetim sistemi incelemesinden başarıyla geçen Eliza Yatçılığa ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi de DSR Belgelendirme Baş Denetçisi Betül Saygılı tarafından teslim edildi. Eliza Yatçılık, ISO 9001:2015 belgesi ile de yatçılık sektöründe bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Törende konuşan Saygılı, “ISO 9001 belgesi uluslararası bir standart kalite yönetim sistemleri anlamına gelir. Gemicilik sektöründe G-Marina ailesine ve özellikle Eliza Yatçılık Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk beye iş birlikleri için çok ama çok teşekkür ediyoruz. Çünkü yatçılık sektöründe ilk defa vereceğimiz bir belge. Umarım öncü olur. Umarım ayak iziniz diğerlerine de bulaşır. Çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“HİZMETLERİMİZİ GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Yatçılık sektöründe mavi bayraktan sonra bir ilki daha gerçekleştirerek, hizmet kalitesini daha da yukarıya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Eliza Yatçılık Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Demen ise, “Eliza Yatçılık olarak faaliyetleri süresince planladığımız süreçleri verilere dayandırarak ve bu verilerin takibini yaparak iş hakimiyetimizi, kurumumuza kazandırdığımız ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası ile tescilledik. Eliza yat olarak misafir memnuniyetini her zaman üst sevilerde koruduk ve her zaman memnuniyeti geliştirici çalışmalar yapıyoruz. ISO 9001 Kalite yönetim sistemiyle artık hizmetlerimizi daha sistematik bir şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

AdminAdmin