GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-08-2021 08:47   Güncelleme : 20-08-2021 08:51

"DÜRÜST OL BAŞKAN"

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na yüklendi. Sorduğu sorulara cevap vermek yerine konuları başka yerlere çekerek dedikodu siyaseti yaptığını iddia eden Minta, TOKİ ve Denizcilik Fakültesi hakkında da son kez cevap verdiğini ifade etti. TOKİ’nin Kemer’de yine toplu konut yapacağını belirten Minta, “Kemer'e TOKİ yine yapılacak. Yani bunu ikide bir tutup da o iptal etti bu engelledi demenin kime ne faydası var? Onu da anlamış değilim. Tabii Hoca çok heyecanlı, her yapılan hizmete ‘Ben yaptım’ diye atlama olayı var” dedi. Denizcilik Fakültesi binasının ilçedeki bir otele verilmeye çalışıldığını iddia eden Minta, “O binayı bir şekilde engelleyip Özkaymak Otel’e vermeye çalışıyorlar. Onların tek derdi oraya fakülte yapılmasın bütün gayeleri bu. Ben burada olduğum sürece o fakülte oraya yapılacak. O fakülteyi kimseye yedirmem. Orası Kemer’in fakültesi olacak. Sayın Topaloğlu; ‘bu binanın dayanıklı hale getirilmesi için 16 milyon lira para gerekiyor’ dedi. Sana bu 16 milyon rakamını kim verdi? Kim açıkla. Onların yaptığı o hileli projede bile 3 milyon 344 bin lira. Sana bu 16 milyonu kim verdi? Çık bunu açıkla insanlara. Daha diyecek bir şey yok. Şimdi encümen başkanlığını devretmiş. Bütün yetkiler başkan yardımcılarında. Şu an Kemer'de Kemer Belediyesinde Sayın Topaloğlu'nun bir tek yetkisi var, o da otelleri gezmek. Başka hiçbir yetkisi yok. Hiçbir şeyden haberi yok. Attır başkalarına imzayı sen git otele. Öyle bir dünya yok. Ama gün gelince her şey ortaya çıkacak” diye konuştu.

Maksut TEMİZEL

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu eleştirdi. Ülke olarak korona virüs nedeniyle zor zamanlar geçirdiklerini bildiren Minta, “Bu yıl bir de hem sağanak yağışlar sel felaketleri yangın felaketleri ve gerçekten ciddi sıkıntılar geçirdik. Ama hamdolsun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetimizin güçlü dirayetli duruşu sayesinde selden yangından ya da covid nedeniyle bu sıkıntılardan dolayı vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk ve yaralarını sardık. Dertlerine Deva olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Ben buradan şahsım ve hemşerilerim adına başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyorum” dedi.

‘GEÇMİŞ YÖNETİM BENİ İLGİLENDİRMEZ’

Yaklaşık 2 ay önce basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatan Minta, “Bu basın toplantısında hem müjdeler verdik hem de Kemer Belediyesi'nin yapmış olduğu halkın kafasında soru işaretleri olan konularla alakalı Belediye Başkanı Sayın Topaloğlu'na sorular sormuştuk. Tabii uzun süre bu sorulara cevap alamadık. Ondan sonra bir meclis toplantısında belediye başkanı sayın Topaloğlu, güya benim sorduğum sorulara orada cevap vermiş. Tabii ilk başlarken de çok enteresandır ihaleler ile alakalı geçmiş yönetimin yaptığı ihaleleri kıyaslayarak başlamış. Şimdi bazen bazı basın mensubu arkadaşlar da o işi karıştırıyor. Ben yaklaşık iki buçuk yıldır basın açıklaması yapıyorum, hiçbir zaman geçmiş dönem bu dönemden iyi diye bir şey telaffuz etmedim. Hatta ve hatta ben daha geri gittim ve ‘30 sene önceki Kemer'de kötü yönetiliyordu, ama şimdiki yönetim hiç yönetemiyor’ dedim. Şimdi bunun üzerine tutup da kendisi benim sorduğum sorulara cevap vermek yerine geçmiş yönetimden bahsediyor. Kardeşim geçmiş yönetim beni ilgilendirmez. Benim muhatabım şu anki yönetim ve şu anki yönetimin nasıl yönettiği. Geçmiş yönetim zaten yaptığı hataların suçunu günahını halk seçimde ödetmiş. Herkes şimdi kendi derdi ile uğraşıyor. Benim şu anki muhatabım olan mevcut yönetimin yanlışları ve eksiklikleri neyse kamuoyuna iletmek ve paylaşmak durumundayım. Varsa eğer verecek bir cevabın bu benim sorduğum sorulara cevap ver. Geçmiş yönetim şöyle böyle yapmış bu beni ilgilendirmez. Sen kendi yaptıklarına bak. Belediyenin yaptığı öyle eften püften bazı açıklamalara da cevap vermek durumunda kalıyoruz. Şimdi geçmiş yönetimin ihalesinden bahsediyor Sayın Başkan, yaptığı ihaleden cevap vermeye kalkınca da ‘Burası meclis. Burada konuşamazsın. Burada ben konuşurum’ diyor. Açıklama yapacaksan oturursun o zaman adam gibi ne açıklayacaksan onu açıklarsın. Bir şeylerin arkasına sığınıp da ben konuşacağım, kimse konuşmasın diye öyle bir dünya yok. Ama ona da hak veriyorum. Çünkü şimdi söyleyecek verecek bir cevabı yok. Cevabı olmayan bir insanda ne yapar, kaçacak bir yer arar. O da meclis odalarına falan kaçıyor. Ama artık öyle bir kaçacak yerde bulamayacak. Önümüzdeki günlerde ona da bakacağız” diye konuştu.

KEMER'E TOKİ YİNE YAPILACAK

TOKİ konutlarıyla ilgili defalarca açıklama yaptığını ve son kez tekrar konuştuğunu ifade eden Minta, sözlerine şöyle devam etti:

“TOKİ ile alakalı Kemer’de ilk müjdeyi veren Belediye Başkanı Necati Topaloğlu. Şimdi sen gidip TOKİ Başkanlığı ile bu konuyu görüşüp hallettim diye biliyorsun. Madem orayla o kadar diyaloğun var niye arayıp da ‘bu TOKİ neden iptal oldu?’ diye TOKİ başkanlığına sormuyorsun da Kemer'de gelip ilçe başkanı iptal ettirdi diye dedikodu yapıyorsun. Ben aradım sordum; Bana dedikleri ‘araziler ile alakalı sıkıntı vardı kaldırdık. Yeni bir düzenleme yapacağız ileride bakacağız.’ Şimdi diyor ki; ‘TOKİ arazileri satılıyor.’ Ya bu TOKİ'nin rutin planlaması. Milli Emlak'tan 7-8 tane bu TOKİ yapılabilecek arazi gönderildi. Pandemiden dolayı belki biraz gecikti. Ama şu an TOKİ Başkanlığı İmar Dairesi bunu inceliyor. Kemer'e TOKİ yine yapılacak. Yani bunu ikide bir tutup da o iptal etti bu engelledi demenin kime ne faydası var? Onu da anlamış değilim. Tabii Hoca çok heyecanlı, her yapılan hizmete ‘Ben yaptım’ diye atlama olayı var. Bazen altında kalıyor söylediklerinin. Ondan sonra da çatacak yer arıyor. Artık ona biz de alıştık, bütün Kemer'de alıştı. Yaptığı başka bir iş yok zaten dedikodudan başka.”

‘BU KADAR DA YÜZSÜZLÜK OLMAZ’

Akdeniz Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile ilgili de konuşan Minta, “Cumhurbaşkanımızın onayıyla fakülteyi Kemer'de kurduran biziz. Yani şimdi sen İsmail Minta’ya tutup da fakülteyi engelliyor dersen halk buna bir şekilde güler yani. Bunu biz kurduk. O zaman sen beni sokaklarda gördüğünüz zaman çok büyük iş yaptın diye tebrik ediyordun. Teşekkür ediyordun. Şimdi ne oldu da fakülteyi engelledin. İşte evraklar burada. Bunu kurduran biziz. Ayıptır yalan söylemenin de bir şeyi vardır. Bu kadar da yüzsüzlük olmaz. Allah'a havale ediyorum. Ama fakülte olayının bir başka boyutu var. Biz fakülteyi kurduk dediler ki; ‘Bu nasıl bir bina nereye yapalım şu anki o tabela asılı olan yere. O zaman milletvekillerimizin Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun gayretleriyle fakülte kurumundan sonra o binayı Akdeniz Üniversitesi'ne tahsisini yaptı. Hatta 15-20 gün sonra şu an maliye bakanımız o dönem kalkınma bakanıydı Lütfü Erdoğan Bey il binamıza gelmişti. Ben orada durumu arz ettim. Böyle böyle fakülte açacağız Sayın bakanım bir destek lazım diye. 15 gün sonra 1 milyon lira para çıkardı ve üniversitenin hesabına yatırıldı” dedi.

‘MALİYETİ ARTTIRMAK İÇİN DIŞ CEPHE PERDE BETON PROJESİ ÇİZMİŞLER’

Fakültenin açılmasını beklerken binaya depreme dayanaklık testi yapıldığını ve tadilat masraflarının çıkarıldığını anlatan Minta, “Şimdi biz üniversite ha bugün yapıldı ha yarın yapıldı diye beklerken bir gün depreme dayanıklılık testi yapıldı. Ve dayanıklı olabilmesi için yapılacak olan tadilat ücreti yapımın yarısından fazlası tutuyorsa bu bina yıkılır diye bir mevzuat var. O şekildeymiş 50 nokta altı çıkarmışlar yani yapım masrafı. Tabii durum böyle olunca, binanın yıkılması gerekli diye bir şey çıktı. Tabii biz o zaman buna müdahale ettik. Dedik; ‘arkadaş böyle bir şey yok. Bu binayı biz tekrar teste sokalım.’ İlk başta o zamanın Rektörü Mustafa hocamıza bu işi anlatamadık. Sonra o da bizle hemfikir oldu. Tekrardan bir ölçüm biçim yaptılar ve denetimciler ilk başta 3 milyon 350 bin TL çıkarılan masrafı ikinci tespitte bir milyon 950 bin TL çıktı. Yani oran olarak bakınca da 50 nokta altı çıkan oran, 29.50 çıktı. Dolayısı ile binanın yıkılması ile ilgili bir konunun söz konusu olmadığını söylediler. Tabii hal böyle olunca ben bunu da araştırdım. Aldım projeleri tek tek inceledim. Dış cephede hiç siz bugüne kadar binalarda perde beton cephe gördünüz mü? ben hiç görmedm. Sadece maliyeti arttırmak için dış cephe perde beton projesi çizmişler” diye konuştu.

‘BİNANIN OLDUĞU YERİ OTELE VERMEYE ÇALIŞMIŞLAR’

Proje ile alakalı yaptığı araştırma sonrası şaşkınlık yaşadığını bildiren Minta, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dedim ‘bu adam kimdir niye uğraşmış?’ bu proje ile bu kadar, araştırdım. Murat Bal diye bir arkadaş Akdeniz Üniversitesi’nden o dönem İnşaat Şube Müdürü ve çok şaşırdım. Dedim ya; Belediye Başkanı seçilir seçilmez Topaloğlu bu işe ne kadar böyle hızlı atladı diye. Oradaki Murat Bal arkadaş şimdiki bizim Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Gülsüm Bal’ın eşi çıktı. Tesadüfen biraz daha detayına indik ve bunların hepsi ortaya çıktı. O dönem ki rektör Mustafa Bey bu arkadaşı Şube Müdürlüğü'nden alıp zannedersem Manavgat'a bir yere gönderdi. Ve artık fakültenin yapım işi rutin bir yola girdi. Yine bir gün Orman Bölge müdürümüze bir iş için gitmiştim ve bu orman deposunun olduğu yere fakülte yapımı için yerin verileceği haberini aldım. Sayın Topaloğlu'nun engellediği olay. O galiba ormandan bir arazi kiralanacak ve şimdiki bu binanın olduğu yer Özkaymak Otel’e verilecek. Özkaymak Otel öbür tarafa bina yapacak. Ama bu alan verilmeden orası yıkılmadan da tahsis kalkmazmış. Tahsisi de kaldıramayacakları için oranı öyle verildi. Bina yıkılacak, dolayısıyla fakültenin tahsisi ortadan kalkacak ve fakülte oraya gidecek. Şimdi ben o dönem bunu bir açıkladım. O zaman Hoca dedi ki ben otellere kahve içmeye gitmedim. Ama hoca doğru söylüyor. Hoca otellere kahve içmeye gitmiyor onun otellerde işi başka. İlk defa düzgün bir şey söyledi; kahve içmeye gitmiyor. Başka işler için gidiyor. Onu da artık bütün Kemer biliyor. Defalarca söylemeye gerek yok.”

‘O FAKÜLTEYİ KİMSEYE YEDİRMEM’

Denizcilik Fakültesi’nin aynı yerde kalacağını ve başka bir yerde açılmasına müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Minta, “Buraya fakülte yapılacak. Bundan geri adım atmayız. Ama hala bu işin daha peşindeler. O binayı bir şekilde engelleyip Özkaymak Otel’e vermeye çalışıyorlar. Oraya fakülte yapılmasın bütün gayeleri bu. Ben burada olduğum sürece o fakülte oraya yapılacak. Ama bir sene geç yapılacak, ama 2 sene geç yapılacak, ama o fakülte o yerde olacak. O fakülteyi kimseye yedirmem. Orası Kemerlinin malı olacak. Kemer’in fakültesi olacak. Öyle o otelmiş bu otelmiş yok o öyle bir dünya. 3 ay önce de bir meclis üyesi aracılığıyla artık hiç gidecek yer bulamamış otelci bana haber gönderiyor. Benim konuşacak hiçbir şeyim yok dedim. Beni, Topaloğlu ile karıştırmasınlar dedim. Benim adım İsmail Minta, ne dediysek ağzımızdan ne çıktıysa o. Oraya o fakülte yapılacak. Allah'ın izniyle fakültenin yapımını sağlayacağız. Fakültenin engellenmesinde tek sebep, o binanın Özkaymak Otel’e verilmesidir. Bunun arkasındaki insanlar da bellidir ve hepsi ortadadır. Çıkıp da ‘İsmail Minta şunu yaptı, bunu yaptı, ilçe başkanı bunu engelledi’ demek terbiyesizliktir ahlaksızlıktır. Kendi yaptıkları ahlaksızlıkları benim üzerime atıp da örtmeye çalışmasınlar. Bir televizyon kanalına konuk oldu sayın Topaloğlu; ‘bu binanın dayanıklı hale getirilmesi için 16 milyon lira para gerekiyor’ dedi. ‘16 milyon bunu tamir ettirmek mi iyidir? 10 milyona tekrar yapmak mı?’ dedi. Ya sana bu 16 milyon rakamını kim verdi? Kim açıkla. Ama hiçbir yerde yok. Onların yaptığı o hileli projede bile 3 milyon 344 bin lira. Sana bu 16 milyonu kim verdi? Çık bunu açıkla insanllara. Ama konuşmak yok, atıyor eline ensesine milletin dedikodu yalan başka yaptığı bir şey yok. Biz bu konunun takipçisiyiz. Kimse bizi bu yoldan alıkoyamaz. O binayı kimseye yedirmem. Boşuna kimse yalanmasın. O bina Kemer’in olacak” şeklinde konuştu.

‘ATTIR BAŞKALARINA İMZAYI SEN OTELE GİT’

Necati Topaloğlu’nun şapkasını önüne koyup bir düşünmesi gerektiğini anlatan Minta, “Geçen dönem seçim yarışına beraber kolkola girdiği meclis üyesi Sayın Mustafa Bilici, mecliste sözü alıyor ve söylediği çok anlamlı bir şey var bence. Topaloğlu'nun şapkasını önüne koyup bir düşünmesi lazım; ‘Ben ne hale düştüm’ diye. Sayın Bilici diyor ki; ‘Başkan biz seninle seçime girdik, sen seçimde gelip gelip benden 50 lira, 10 lira 200 lira para istiyordun. Param yok diye seçimi kazandık. Hatta ben sana dedim ki benim param olsa kendim aday olurdum. Niye sana vereyim? Dedim. Senin oğlun şimdi 500 bin TL'lik motor almış, iki tane yat almış, 3 milyon 750 bin TL'ye ihale almış. Ya sen bu parayı nereden buldun bunun bir cevabını ver’ diyor. Topaloğlu da ‘Bilici adliye orada’ diyor. Tabii adam alışmış geçmişte bazı adliyede raporlarla kendini aklamaya. Ama o devir bitti Topaloğlu. Bu yaptıklarının hesabını bir bir vereceksin. Burnundan fitil fitil gelecek. Attır başkalarına imzayı sen git otele. Öyle bir dünya yok. Ama gün gelince her şey ortaya çıkacak. Kemer Belediyesi'nin düştüğü durum bu. Adamda hiç cevap da yok. Bari hiç değilse ‘düğünümüzden kaldı, altın takılmıştı, onları bozdurdum’ diye konuş. Bir şey söyle. ‘Adliye Orada’ diyor. Daha diyecek bir şey yok. Şimdi encümen başkanlığını devretmiş. Bütün yetkiler başkan yardımcılarında. Şu an Kemer'de Kemer Belediyesinde Sayın Topaloğlu'nun bir tek etkisi var otelleri gezmek. Başka hiçbir yetkisi yok. Başka bir yetki yok hoca da. Hiçbir şeyden haberi yok. Arkadaşlar imza atıyor diğerleri. Sayın Topaloğlu sadece otelleri geziyor. Artık onu da niye geziyor kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye konuştu.