GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-04-2020 17:01

‘Dün gelmedik, 100 yıldır bu topraklarda hak sahibiyiz’

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde 2 beş yıldızlı otelin arasında bulunan ve uzun yıllardır Yalın ailesinin yaşadığı bir 2B statüsünde bulunan alan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanına çevrilerek rant alanına dönüştürülmeye çalışılıyor. Mahkeme tarafından imar planları iptal edilirken, aile tahliye kararıyla şok yaşadı. Alanda ev ile işyerleri bulunan ve ata toprağı olarak nitelendirdiği yerden tahliye edilmek istenen 70 yaşındaki Burhan Yalın, “Biz işgalci değiliz ve birinin mülkünü gasp etmedik, vergimizi ödedik, 2B konusunda müracaatımızı yaptık para yatırılması gerekiyordu onu da yatırdık. Şimdi bize doğrudan doğruya çıkın deniliyor” dedi.

‘Dün gelmedik, 100 yıldır bu topraklarda hak sahibiyiz’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kemer’de rant alanları oluşturmaya devam ediyor. Ralli Alanı, Tekirova, Çamyuva ve Göynük’te sahile yakın arazilerde imar değişikliği yapılarak ‘Otel Alanı’na çeviren bakanlık şimdide 2B alanlarına gözünü dikti. Göynük Mahallesi’nde 2 beş yıldızlı otelin arasında bulunan ve portakal ağaçlarının bulunduğu 2B alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığınca imar değişikli yapılarak tahsis alanına çevirdi. Alanda uzun yıllardır yaşayan ev ve işyerleri bulunan Yalın ailesi ise yapılan değişikliklere itiraz ederek Antalya 5. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme yapılan inceleme sonrası imar planlarını iptal etti. Mahkemece alınan iptal kararında, “Antalya İli, Kemer İlçesi, Göynük Mahallesi 1761 parsel sayılı taşınmazı kapsayan alana ilişkin olarak taşınmazın fonksiyonunun kısmen turizm tesisi alanı, kısmen günübirlik tesis alanı olarak belirlenmesine ilişkin 1/25000 Çevre Düzeni İmar Planı Değişikliği, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın 30.05.2019 tarih ve 2019-10/2 sayılı ve 10.07.2019 tarih ve 2019-13/2 sayılı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu kararları doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onanmasına ilişkin işlemin; planlama esasları, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına uygun olmadığı sonucuna varıldığından, dava konusu işlemde mevzuata ve hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılarak, işlemin iptaline karar verilmiştir” denildi.

TAHLİYE ŞOKU

Mahkemece yapılan iptal sonrası aileye yıllardır vergisini ödedikleri alanının boşaltması için Kemer Kaymakamlığı’nca tahliye yazısı gönderildi. Gönderilen yazıda, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 10.12.2019 tarih ve 1019144 sayılı yazısına istinaden, İlçemiz Göynük Mahallesi 1761 parselde kayıtlı Hazine’ye ait taşınmazda vatandaşların fuzuli şagil durumuna düştüğü, 2886 sayılı Kanunun 14/g maddesine göre Hazineye ait olup Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen taşınmazın 2886 sayılı Kanunun 75. Maddesi gereğince tahliyesi istendiğinden, söz konusu taşınmazın işgaliniz altında olduğu, 7 gün içerisinde tahliye etmeniz, tahliye etmediğiniz takdirde Kaymakamlık Makamınca 20.04.2020 tarih ve 919 sayılı oluru ile oluşturulan Tahliye Komisyonunca arazide/işyerinde bulunan demirbaşların boşaltılarak yed-i emine teslim edilecek” denildi.

‘BİZE YAPILAN SAYGISIZLIK DAHA ÇOK DOKUNUYOR’

Alanda ev ile işyerleri bulunan ve ata toprağı olarak nitelendirdiği yerden tahliye edilmek istenen 70 yaşındaki Burhan Yalın, salgın döneminde kendilerine yapılanlarının haksızlık olduğunu belirterek, “Çocukluğumuzdan beri burası bizim olarak bildiğimiz bir yer. Eskiden buğday ekilirdi, tarım yapılırdı. Su yoktu, daha sonra babam bir motor aldı kuyu kazarak ekim yapmaya başladılar. Susam mısır ekimleri yapmaya başladılar. Eskiden beri buradayız. Turizm alanı olması yerimizin kamu yararı olması bizi pek tedirgin etmiyor ama bizi hiç saymamaları çok dokunuyor. Hele şu virüs döneminde daha çok bize yapılan saygısızlık daha çok dokunuyor” dedi.

‘BURASI YAZLIĞIMIZ DEĞİL. HER ŞEYİMİZ BURASI’

Antalya 5. İdare Mahkemesi’nin bakanlıkça yapılan imar planlarını iptali ettiğine değinen Yalın, “Mahkeme planın iptali doğrultusunda karar verdi. Bu belediye ile gelmiş. Turizm planı iptal olmuş. Ama Kültür ve Turizm Bakanlığı bize çık diyor. Burası bizim yazlığımız değil. Yazlığımız kışlığımız baharımız işimiz gücümüz her şeyimiz burası benim. Gidebilecek bir yerim yok. Nereye gideceğiz? Gidin diyorlar, nasıl gideriz. 60-70 yaşında portakal ağaçlarımız var, biz zamanında babamıza yardım ederek tenekelerle su taşıyarak yetiştirdik” diye konuştu.

‘İŞGALCİ DEĞİLİZ, BİRİNİN MÜLKÜNÜ GASP ETMEDİK’

Alanda işgalci olmadıkları vergisi ödediklerini ifade eden Burhan Yalın, “Biz evimizde oturalım işyerimiz bozulmasın ya da bizi insan olarak karşılarına alsınlar, siz de buraya şunu yapmışsınız bunu etmişsiniz sizin de hakkınız şudur desinler istiyoruz. Belki Cumhurbaşkanımız böyle olduğunu bilmiyor, belki bakan böyle olduğunu bilmiyor. Biz işgalci değiliz ve birinin mülkünü gasp etmedik, vergimizi ödedik kiraya veriyoruz öyle bir şekilde geçiriyoruz. 2B konusunda müracaatımızı yaptık para yatırılması gerekiyordu onu da yatırdık, Turizm Bakanlığı'nın talebi var bekletiyoruz ediyoruz dediler. Daha sonra tespit için geldiler. Biz burada ne var ne yok tespit etmeye geldik dediler ve ardından da fiyat biçmişler. Ancak o fiyatla ilgili bir şey bilmiyoruz. Şimdi bize doğrudan doğruya çıkın deniliyor” dedi.

‘İŞGALCİSİNİZ MUAMELESİ YAPILIYOR’

47 yaşındaki Meral Yalın ise 100 yıldır bu topraklarda yaşadıklarını ifade ederek, “Kendimi Bildim Bileli bu topraklarda yaşıyoruz. Bir kısmı tapulu bir kısmı 2B statüsünde olan arazilerimiz var burada. Biz 2B tapularımızı almayı beklerken bir anda arazinin büyük bir kısmı 2B statüsünden çıktı ve tahsis alanına çevrildi. Tahsis alanına çevrilince itirazlarımız oldu. Önce tahsise çevrildi sonra ihalesi yapıldı, ancak ihale ilk etapta biz binalarımızı boşaltmadan önce yapıldı ve o ihale iptal oldu. Şimdi tekrar ihalesi gündemde. Ama bize, ivedilikle siz burayı boşaltın işgalcisiniz muamelesi yapılıyor” dedi.

‘DÜN GELMEDİK, 100 YILDIR BU TOPRAKLARDA HAK SAHİBİYİZ’

Ciddi anlamda 2B hak sahipliliğinden alınmış mağdur durumda insanlar olduklarını belirten Meral Yalın, “İşgalci değiliz, iş yerlerimiz ve evlerimizi de var burada. Bugün yapmadık bunları biz, çok uzun yıllardır buradayız ve yaşıyoruz. Hepsinin vergisini ödüyoruz ve yapı kayıt belgelerimiz var, iş anlaşmalarımız var, oradan doğan mağduriyetlerimiz de var, arazi kaybımız var. Araziden doğan kaybımız ile ilgili devletimiz bizi henüz muhataba almadı. O anlamda devletle bir derdimiz yok. Biz hakkımızın peşindeyiz ve çıkarılış şeklimizin de derdindeyiz. İtirazlarımız var. Kaymakam Bey'e de itirazımızı ilettik, ancak en son yaptığımız itirazların da bir fayda etmediğini gördük. İstiyoruz ki, devlet bizi ciddi anlamda mağdur etmesin. Devletin asli görevi önce vatandaşını korumak. Bizim turizm alanı olması ile ilgili çok fazla bir derdimiz yok aslında. Olsun, ama hakkaniyetli olsun. Bizi de mağdur etmeden olsun. Haklarımız teslim edilerek olsun. Biz de muhatap alınalım. Çünkü biz dün gelmedik buraya, biz 100 yıldır bu topraklarda hak sahibiyiz. Bizi yok saymalarına karşı çıkıyoruz” diye konuştu.