GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-02-2021 17:13   Güncelleme : 12-02-2021 17:13

Duayen iş insanı Yamantürk, hayatını kaybetti!

Türkiye’nin duayen iş insanlarından, Kemer’in ilk turizm yatırımcılarından, Mirage Park Resort Otel sahibi ve Güriş Holding Onursal Başkanı Yüksek Elektrik Mühendisi İdris Yamantürk, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Duayen iş insanı Yamantürk, hayatını kaybetti!

Ahmet Duran YENİGÜN

Türkiye’nin duayen iş insanlarından, Kemer’in ilk turizm yatırımcılarından, Mirage Park Resort Otel sahibi ve Güriş Holding Onursal Başkanı Yüksek Elektrik Mühendisi İdris Yamantürk, 94 yaşında hayatını kaybetti. Yamantürk’ün cenazesi dün Ankara Gölbaşı Mezarlığında kılınan cenaze namazı sonrası aile kabristanlığına defnedildi.

İDRİS YAMANTÜRK KİMDİR?

1925 yılında Rize'nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezunudur. Üniversite son sınıftan itibaren iş hayatına atılan İdris YAMANTÜRK 1952-1953 yılları arasında Etibank’a bağlı Çatalağazı (Zonguldak) Temik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak hizmet verdi.

1958 yılında GÜRİŞ firmasını kurdu, GÜRİŞ altyapı tesisleri, sınai tesisleri, barajlar ve HES’leri, termik santraller, sulama ve su arıtma tesisleri, iş merkezleri ve oteller, yollar ve metrolar, devlete bağışlanan okullar başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında 100’e yakın eserin yapımını gerçekleştirdi.

Müteahhitlik, Ağır Makina ve Otomotiv Yan Sanayi, Sigortacılık, Pazarlama ve Turizm sahalarında çalışan şirketler, Türk ekonomisine hizmet vermekte ve bu şirketlerde toplam 5.000 kişi çalışmaktadır.

Irak, Libya ve Rusya’da eser meydana getiren hizmetlerin içinde bulundu. Kazakistan’dan Hırvatistan’a kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet gösteren GÜRİŞ Şirketler Gurubunun Yönetim Kurulu Başkanıdır.

İdris Yamantürk’ün 1955 yılındaki evliliğinden Tevfik ve Müşfik adında 2 oğlu vardır.