SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-02-2020 09:07

Doğumda akupunkturla sancı azaldı

Antalya'da oturan Tuğçe Öner'e (27) normal doğum sırasında akupunktur uygulaması yapıldı. Sancıları azalan genç anne Tuğçe Öner, 4 kilo doğan bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına aldı.

Doğumda akupunkturla sancı azaldı

Tuğçe Öner, özel bir hastanede ilk bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşadı. Doktorlardan doğumda akupunkturun faydaları hakkında bilgi edinen Öner'in, doğum sırasında yapılan akupunktur uygulamasıyla sancıları azaldı. Uygulama sonrasında doğumu çok kolay geçen Öner, 4 kilo ağırlığında erkek bebek dünyaya getirdi.

İĞNE VE LAZERLE

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Aksu, normal doğumda akupunktur uygulamasını merak eden Tuğçe Öner'e bilgi verdi. Akupunkturla doğumun tüm dünyada başarıyla uygulandığını söyleyen Dr. Aksu, "İlk gebeliği olan hastamızın doğumunu başlatmak için 41 hafta 2 güne kadar bekledik ve sonrasında yatışını verdik. Anne adayı, doğum öncesinde doğumu kolaylaştırmak amacıyla iki akupunktur seansı aldı. Doğum esnasında hem iğneyle hem de lazerle akupunktur uygulandı. Anne adayı, suni sancı takılı olduğu halde 7 cm'e kadar ağrı hissetmedi. Hastanemizde ilk defa akupunkturla normal doğum gerçekleştirdik" dedi.

AĞRISI AZALDI

Tuğçe Öner'in doğumuna Op. Dr. Derya Aksu ile birlikte giren Geleneksel Tıp ve Akupunktur Uzmanı Dr. Dündar Kaçar, “Biz normal doğumlarda anne adayı yatışını yaptıktan sonra üç seans halinde akupunktur uyguluyoruz. İlk seansı doğum başlamadan, ikincisini doğum başlarken ve sonuncu seansı da tam doğum esnasında yapıyoruz. Burada amacımız normal doğumun konforlu geçmesi, ağrının azaltılması ve normal doğumu kolaylaştırmaktır" diye konuştu.

İlk bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan Tuğçe Öner, “Akupunkturdan önce rahim açıklığım hiç yoktu, sıfır açıklıkla başladık. Diğer normal gebeliklere göre sancım son bir saatte arttı. Dayanılmaz bir hal almıştı. Akupunktur uygulaması sayesinde doğumum çok kolay geçti. Tekrar hamile kalırsam hiç tereddüt etmeden yine akupunktur uygulamasıyla doğum yaparım" dedi. (DHA)