SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-11-2019 09:16

‘Diyabetten uzak bir yaşam sürebilirsiniz’

Antalya Özel Yaşam Hastanesi Diyetisyeni Mine Şatana, diyabet ile ilgili bilmesi gerekenleri anlattı. Şatana, “Eğer beslenme şekliniz şekerli, bol karbonhidratlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden oluşmuyorsa, kilonuz normal sınırlar içindeyse ve hareketli bir insansanız, diyabetten uzak bir yaşam sürebilirsiniz” dedi.

‘Diyabetten uzak bir yaşam sürebilirsiniz’

Antalya Özel Yaşam Hastanesi Diyetisyeni Mine Şatana, diyabet ile ilgili bilmesi gerekenleri anlattı. Diyabetin kalıtsal olmadığını belirten Dyt. Şatana, “Diyabet, doğru yaşam şekliyle önlenebilir ya da en azından ertelenebilir bir hastalıktır. Eğer beslenme şekliniz şekerli, bol karbonhidratlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden oluşmuyorsa, kilonuz normal sınırlar içindeyse ve hareketli bir insansanız, diyabetten uzak bir yaşam sürebilirsiniz” dedi.

Diyetisyen Mine Şatana, diyabet ile ilgili merak edilenleri şöyle cevapladı:

DİYABET HASTALIĞINDA KİLOLU OLMAK RİSKLİ MİDİR?

“Fazla kilolu olmak diyabet riskini artırır, fakat bununla bir genelleme yapmak doğru olmaz. Tip 2 diyabet hastası olmasına karşın obez olmayan çok sayıda hasta vardır.”

ŞEKER KULLANMAMAK DİYABET RİSKİNİ AZALTIR MI?

“Böyle bir genelleme yapmak doğru olmaz, çünkü diyabet hastalarının içinde, tatlı sevmeyen ve yemeyen birçok kişi vardır. Yedimiz yiyeceklerin hepsi kanımızda şekere dönüşür, sadece tatlı grubu bu şeker miktarını daha fazla yükseltir. Çok şeker tüketmek kalori alımına ve bu durum da kilo fazlalığına sebep olabilir. Kilo fazlalığı şeker hastalığı için bir risk faktörüdür, özellikle de genetik yatkınlığı olanlar kişilerde, fakat tek başına çok şeker tüketimi hastalık için bir sebep oluşturmamaktadır.”

DİYABET İLAÇLARI HASTALIĞI KONTROL ALTINDA TUTMAK İÇİN YETERLİ MİDİR?

“Diyabet ilacı kanda bulunan yüksek orandaki şekerin hücre içine girmesini sağlamaktadır, ancak bu şeker ne kadar fazla ise ilacın etkinliği de o oranda düşmektedir. Yani şekerinizi yükseltecek bir beslenme şekli, kan şekeri kontrolünüzü zorlaştıracaktır. Ancak dengeli ve sağlıklı bir programla hastalık kontrol altında tutulabilir.”

YALNIZCA TATLI TÜKETİMİNİ KESMEK YETERLİ MİDİR?

“Basit şeker, kan şekerini en çok yükselten yiyecek olmakla birlikte beyaz un, hamur işleri ve katkı maddesi içeren hazır gıdalar da şekerin hızlı yükselmesinde etkilidir. Balın doğal veya yapay olması fark etmeksizin, her ikisinde de glikoz ve fruktoz vardır. Bu sebeple bal da şeker yükselmesine sebep olmaktadır.”

ARA ÖĞÜN OLARAK MEYVE TERCİH EDİLEBİLİR Mİ?

Meyveler kan şekerimizi hızlı yükselten yiyeceklerdir. Özellikle çok tatlı, olgun ve kuru meyveler. Bu nedenle ara öğünde meyve tüketilecekse tek başına tüketilmemelidir, yanında mutlaka yoğurt, kefir, ayran ya da fındık, badem, ceviz gibi protein kaynaklarıyla birlikte tüketilmelidir.”

EKŞİ VE HAM MEYVELERİN TÜKETİMİ ŞEKERİ ARTTIRIR MI?

“Meyvelerin hepsi şekeri yükseltmektedir. Ancak tatlı ya da olgun meyveler, içeriğindeki fruktozun fazla olması sebebiyle şekeri daha hızlı yükseltmektedirler. Bu nedenle şeker hastalarının yine kontrollü miktarda olmak kaydıyla armut, muz, kayısı ve şeftali gibi meyveleri tam olgunlaşmadan yemesinde fayda vardır.”

DOĞAL MEYVE SUYU TÜKETİMİ SAKINCALI MIDIR?

“Meyve suyu elde etmek için fazla sayıda meyve kullanmak gerekir ve bu da fazla meyve şekeri demektir. Ayrıca meyveyi posasız, sadece meyvenin suyu halinde tükettiğinizde emilim çok çabuk olacağından kan şekeriniz aniden yükselebilir.”

DİYABET HASTASI EKMEK, MAKARNA VE HAMUR İŞİ YİYEBİLİR Mİ?

“Az miktarlarda ve çok sık olmadıkça tüketilebilir, ancak bunların beyaz un yerine, kepekli unlardan yapılanları kan şekerinizi daha yavaş yükselteceğinden ilk tercihiniz onlar olmalıdır. Hiçbir yiyecek kan şekerini düşüremez, sadece kan şekerinizi daha yavaş ya da hızlı yükseltebilir. Tarçın, şeker isteğini azaltmak konusunda bir miktar işe yarayabilir. Limonun ise bir meyve olduğu unutulmamalıdır; dolayısıyla limon da kontrollü tüketilmelidir. Diyabetik ürünler, basit şeker yerine tatlandırıcı ile beyaz un yerine tam tahıllı un ile yapılırlar. Ancak yapay tatlandırıcılar da vücutta gerçek şeker gibi metabolize olurlar ve kepekli dahi olsa un da bir karbonhidrattır ve fazla tüketimi şeker yüksekliği açısından risklidir.”

KARBONHİDRAT İÇEREN BESİNLER TÜKETEBİLİR Mİ?

“Posa içeriği yüksek olan ve kompleks karbonhidrat dediğimiz tam tahıllı besinler, taze meyve ve kuru baklagiller, kontrollü tüketildiğinde diyabet hastaları için tehlikeli değildirler.”