SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-11-2019 09:30

‘Diyabet her aileyi ilgilendirir’

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeniyle diyabetin nedenleri ile diyabet tedavisine dikkat çekmek amacıyla bugün saat 16.00’da Kemer Devlet Hastanesi’nde diyabet semineri düzenleyecek. Tüm Kemer halkının seminere davetli olduğu söyleyen İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, “Günümüzde 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşamaktadır. Hala diyabetle yaşayan 2 kişiden 1 ‘i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğu Tip 2 diyabetlidir. Diyabetin komplikasyonlarını önlemek ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak için erken tanı ve tedavi önemlidir” dedi.

‘Diyabet her aileyi ilgilendirir’

Şüheda DAYANTÜRK

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeniyle diyabetin nedenleri ile diyabet tedavisine dikkat çekmek amacıyla bugün (14 Kasım) saat 16.00’da Kemer Devlet Hastanesi’nde diyabet semineri düzenleyecek. Bu yıl ‘Diyabet ve Aile’ adı altında gerçekleştirilecek etkinliklerde diyabet hastalığına dikkat çekilecek. Seminerde Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. İrem Arı, Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mecit Tuncay Epçeliden ve Diyetisyen Canan Yılmaz, diyabet hakkında bilgilendirmede bulunacaklar.

Tüm Kemer halkının seminere davetli olduğu söyleyen İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, “Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları teması Diyabet ve Aile’dir. Uluslararası Diyabet Federasyonu bu iki yıllık temayı diyabet ile ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak için seçmiştir. Bu yılki kampanyanın aile temasının seçilmesinin amacı; Diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek, diyabetin yönetimi, bakımı, önlenmesi ve eğitiminde ailenin rolünü desteklemektir” dedi.

‘ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİDİR’

Diyabet her aileyi ilgilendirdiğini ifade eden Dr. Ceren Avanos İnce, “Günümüzde 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşamaktadır. Bu bireylerin çoğu; düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebilir olduğu Tip 2 diyabetli bireylerdir. Ailelerin, Tip 2 diyabet için değiştirilebilir risk faktörlerini önlemede kilit rolü vardır ve sağlıklı bir yaşam tarzını yaşamak için eğitim, kaynaklar ve uygun ortamlarla desteklenmelidirler. Hala diyabetle yaşayan 2 kişiden 1’i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğu Tip 2 diyabetlidir. Diyabetin komplikasyonlarını önlemek ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak için erken tanı ve tedavi önemlidir. Tüm aileler diyabet hastalığından potansiyel olarak etkilenmektedir ve bu nedenle her tür diyabet için belirti, semptom ve risk faktörleri hakkında farkındalık erken teşhis etmede hayati öneme sahiptir” diye konuştu.

Diyabet hastalığını bireyler ve aile için pahalı olabileceğine dikkat çeken Dr. Ceren Avanos İnce, “Birçok ülkede, insülin enjeksiyonu ve günlük izlemenin maliyeti, bir ailenin ortalama gelirinin yarısını tüketmektedir ve temel diyabet ilaçlarına düzenli ve ekonomik erişim yeterli değildir. Bireyler ve aile için artan maliyeti engellemek için uygun fiyatlı diyabet ilaçlarına ve bakımına erişimin iyileştirilmesi acilen gerekmektedir. Her 4 aile üyesinden 1'inden azı diyabet eğitim programlarına erişebilmektedir. Diyabet bakımında aile desteğinin, diyabetli insanlar için sağlık sonuçlarının iyileştirilmesinde önemli bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle diyabetli bireyler ve aileleri için yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek bu hastalığın duygusal yöndeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla sürekli diyabet tedavisi ve desteğinin erişilebilir olması önemlidir” dedi.