ANTALYA
Giriş Tarihi : 21-11-2022 23:28

Develere havut giydirme töreni yapıldı

Kumluca ilçesinde kış sezonunda güreşecek develere, düzenlenen törenle havut giydirildi.

Develere havut giydirme töreni yapıldı

Kumluca Belediyesi’nin destekleriyle Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen develere havut giydirme etkinliği için Kumluca, Finike, Demre ve Ulupınar’dan yaklaşık 50 deve getirildi. Karatepe stadında davul zurna eşliğinde sahaya getirilen develere havut giydirme töreni öncesi dua okundu. Törene katılan protokol üyeleri tarafından temsili olarak bir deveye havut giydirilmesinin ardından, güreş sezonu öncesi develer antrenman güreşi yaptı. Etkinlikte ayrıca güreşe yeni başlayacak ve “Daylak” adı verilen genç develere arasında güreşler gerçekleştirildi.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, deve güreşi kültürünün Kumluca ve yöresinde yaygın olarak vatandaşlar tarafından yaşatılmaya çalışan köklü geçmişi olan bir yaşam kültürü olduğunu, kendilerinin de halk tarafından büyük ilgi gören bu kültürün yaşatılması için ellerinden gelen desteği sağladıklarını söyledi.

Kış aylarında Yörüklerin önemli eğlencelerinden olan deve güreşlerin yapıldığını hatırlatan başkan Köleoğlu, “Bu güreşler folklorik olarak, kültürümüzün bir parçasını yaşatmak adına yapılıyor. Güzel bir gelenek, bir Yörük kültürü, deve sahipleri bu etkinliklerle geçmişi yaad ediyorlar. Genç nesillerimiz de bu kültürü yaşayarak öğreniyorlar. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zafer Gemici de yaptığı konuşmada, havutların develeri hem kış aylarında soğuktan koruduğunu, hem de güreşler sırasında rakiplerinin zarar vermesini engellediğini söyledi.

Havut giydirmenin deve güreşi sezonu başladığını anımsattığını belirten Gemici, “Develerin havutlanması, deve güreşi sezonunun başladığının habercisidir. Biz Yörükler olarak bu kültürün yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için çalışıyoruz. Bize destek veren belediyemize, deve sahiplerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Develere havut giydirmede töreninde izleyicilere Kumluca Belediyesi tarafından yaptırılan pilav ve kavurma dağıtılırken, havut giydirme törenine Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri, deve sahipleri ve vatandaşlar katıldı. (Haber Merkezi)

AdminAdmin