SPOR
Giriş Tarihi : 12-02-2020 09:13

Develer Kınıkspor için güreşti

Antalya Süper Amatör'de mücadele eden Kınıkspor yararına Antalya'nın Kaş ilçesinde deve güreşleri düzenlendi.

Develer Kınıkspor için güreşti

Bu yıl 3. kez düzenlenen Kınıkspor Geleneksel Deve Güreşleri, Kaş'a bağlı Kınık Mahallesi'ndeki Xanthos Antik Kenti yakınlarındaki alanda yapıldı. Güreşlere, Antalya, Muğla, Aydın ve Manisa yöresinden 50 ünlü deve katıldı. Çok soğuk bir havaya rağmen güreşleri aralarında Kaş Kaymakamı Bülent Karacan, Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kenan Dallı, Kaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Yavaş, İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Şah Yılmaz, daire amirleri, belediye meclisi üyeleri, mahalle muhtarlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Güreşler başlamadan önce develerle Yörük göçü geçişi yapıldı. Patara Yörükleri Halk Oyunları Grubu bir gösteri yaptı. Kaş, Muğla'nın Fethiye ve Seydikemer ilçelerinin yerel sanatçıları konser verdi. Ardından güreşlere geçildi. Birinciliğin olmadığı güreşlerde, folklorik deve güreşleri yapıldı. Havanın soğuk olması nedeniyle, birbirini değişik oyunlarla bağlayan develer birbirinden zor ayrıldı. Kaymakamlık Kupası güreşlerinde Aydın'dan Umut Bey ve Antalya'dan Cefo, Belediye Başkanlığı Kupası'nda Kumluca'dan Boncuk ve Antalya'dan Karabesi, Kınıkspor Kupası'nda Aydın'dan Karaelmas ve Demre'den Golcü adlı develer karşılaştı. Güreş ağalığını 50 bin lira veren Kaş Belediye Meclisi Üyesi ve iş insanı Uğur Çıralı aldı. Güreşlerde en büyük bağışı 10 bin lira ile Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş yaptı.

Kınıkspor Başkanı Ayhan Yıldırım, "Bugün burada bir Yörük- Türkmen kültürünü yaşattık. Genç kuşaklara tanıttık. Bu soğuk havaya rağmen binlerce insanımızın bu alanı doldurması, bu kültüre olan ilgiyi gösteriyor. Bu kültürü yaşatırken, buradan sağladığımız gelirle de gençlerimizin spor yapmasını sağlayacağız" dedi.

(DHA)