GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-08-2020 17:32   Güncelleme : 18-08-2020 17:45

Denizden çuvallar dolusu çöp topladılar

Kemer’de Antalya Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Suda Arama Kurtarma Derneği (SKUT) ve Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma 8. Özel Timi’nin katılımıyla sualtı temizliği yapıldı. Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, “Denizimizi korumak, kollamak için bu farkındalık etkinliğini hayata geçirdik. Umudumuz bundan sonra bu farkındalığı sağlayarak denizden çöp çıkarmamak. Denizlerimiz çöp yığınları ile değil, doğal güzellikleri, tabiat varlıkları, balıklarımız ve sualtı güzelliklerine konu olsun” dedi.

Denizden çuvallar dolusu çöp topladılar

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de Suda Arama Kurtarma Derneği (SKUT) tarafından Antalya Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, SKUT Başkanı Hakan Milli ve Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma 8. Özel Timi’nin katılımıyla sualtı kirliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla sualtı temizliği etkinliği yapıldı. Mustafa Ertuğrul (Olbia) Parkı Sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte denize giren turistlerde büyük ilgi gösterirken temizlik sonrası çuvallara doldurulan çöpler adeta pes dedirtti. Sualtı temizliğinde pandemi nedeniyle yoğun kullanılan maskeler başta olmak üzere, pet şişeler, cam şişeler, hortum gibi çöpler deniz dibinden çıkarıldı.

‘ANTALYA BİZİM HER ŞEYİMİZ. EN KIYMETLİMİZ’

Sualtına dalıp temizliğe destek veren Antalya Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün burada Suda Arama Kurtarma Derneği ile bir farkındalık etkinliği yapıyoruz. Amacımız hem su altının kıymetini vatandaşlarımıza hatırlatmak, hem sualtının temizliğini gerçekleştirmekti. Antalya bizim her şeyimiz. En kıymetlimiz. Turizmimizin kaynağı. Gelirimizin, rızkımızın kaynağı. Dolayısıyla denizimiz korumak, kollamak için bu farkındalık etkinliğini hayata geçirdik. Umudumuz bundan sonra bu farkındalığı sağlayarak denizden çöp çıkarmamak. Denizlerimiz çöp yığınları ile değil, doğal güzellikleri ile, tabiat varlıkları ile, balıklarımız ile, sualtı güzelliklerine konu olsun. Özellikle bu pandemi döneminde eldiven gibi, maske gibi diğer malzemelerimiz su altından çıkmasın. Sualtına atılan maalesef kaybolmuyor. Bu etkinlikte emeği geçen başta da Suda Arama Kurtarma Derneği Başkanımız ve ekibine, sahil güvenlik ekiplerimize ve Kemer Belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘İNSANOĞLU OLARAK BU KİRLİLİĞİ YAPMAMIZ GEREKİYOR’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, “Sualtı Arama ve Kurtarma Timi şu anda Kemer’de. Sayın Vali Yardımcımız Atıf Çiçekli ve Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç’ın da desteği ile, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve ekibi ile birlikte deniz dibi temizliği yaptılar. Esasında bu antrenman olarak da güzel bir durum olsa da insanoğlu olarak bu kirliliği yapmamız gerekiyor. Çevremiz de denizin dibi de aynı. Nasıl ki bu memlekette şu an biz yaşıyorsak, gelecekte de çocuklarımız yaşayacak. Onlara temiz bir çevre, temiz bir deniz, temiz bir dünya bırakmak istiyorsak, çöplerimizi çöp kutusuna atmalıyız. Temizleme ile bu iş bitmez. Önemli olan çöplerimizi denize ve çevremize atmamak. Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Sualtı Arama ve Kurtarma ekibine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

‘BU İŞİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÇOK ZOR’

SKUT Başkanı Hakan Milli de “Derneğimizin asli görevlerinin başında su üstü ve altında arama kurtarma var. 850 kilometre bir sahile sahip olduğumuz için arada doğal yapının korunması adına sualtı temizlikleri de yapıyoruz. Sayın valimiz ve Kemer Belediye başkanımız bu konuda büyük destek verdiler. Bu temizliklerde güncel kirlilik ile karşılaşıyoruz. Eldiven ve maske gibi çok sayıda çöp ile karşılaşıyoruz. Evdeki kirlileri halının altına sürmek gibi bir şey bu. Dışarıdan bakınca güneşin batışı, deniz harika. Ama atılan her şey dibe indiği için kayboldu diye düşünülüyor. Buna imkan yok. Çok kıymetli denizimiz var. Mavi bayraklı bir sürü plajımız var. Dünyada ismi olan bir yer burası. Koruyalım. Çünkü bu işin geri dönüşümü çok zor” dedi.