EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 17:13

Denizcilik Fakültesi'nde limanlar konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi Kemer Denizcilik Fakültesi tarafından 'Türkiye Limanlarının Dünü, Bugünü ve Yarını' konulu söyleşi düzenlendi.

Denizcilik Fakültesi'nde limanlar konuşuldu

Kemer Denizcilik Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşiye Kemer Denizcilik Fakültesi dekanı Prof. Dr. İsmet Balık, dekan yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Antalya Limanı eski müdürü Gündüz Yalman'ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide; Türkiye'deki limanların tarihsel geçmişi, bugünkü durumu ve geleceği hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Antalya Limanının durumu hakkında bilgiler aktaran Yalman; "Antalya Limanının su derinliğinin az olması dolayısıyla büyük gemiler yerine daha küçük gemilerin bu limanı tercih etmesine ve konteynerlerin limana boş gelmesi ödenen navlun fiyatlarının alternatif liman konumundaki Mersin ve İzmir limanlarına göre daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Bu da Antalya'nın hinterlandında bulunan yüklerin Antalya Limanı yerine Mersin, İskenderun ya da İzmir Limanını tercih etmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, Antalya Limanının Körfez içerisinde bulunması da gemilerin tercihini de olumsuz etkileyen bir diğer faktör" dedi.

Prof. Dr. İsmet Balık ise Türkiye için oldukça önemli olan turizm içerisinde kruvaziyer turizminden hak ettiği geliri elde edemediğini, özellikle ülkemizin Akdeniz ve Ege sahillerine gelen kruvaziyer gemilerinin sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Antalya kruvaziyer limanına gelen gemi sayısının yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Prof. Dr. Balık, "Kruvaziyer gemileriyle gelen turistin şehir ve bölge esnafına yapacağı harcama miktarı otel müşterisine göre oldukça yüksektir. Özellikle, Antalya ve çevresi gibi tarihi ve turistik gezilecek pek çok yeri olan bir bölgenin çok daha fazla kruvaziyer gemisinin gezi programında yer alması gerekir. Bu konudaki eksikliklerin giderilmesi, Antalya Kruvaziyer limanına gelen gemi sayının dolayısıyla oteller dışında şehir ekonomisine turizmin katkısının artırılması gerekir" dedi. (DHA)