ANTALYA
Giriş Tarihi : 19-11-2020 11:29   Güncelleme : 19-11-2020 11:29

Demre'deki yatların kara molası başladı

Türkiye'nin günübirlik yat turizmi merkezlerinden olan Demre ilçesinde yatlar bir bir karaya çekilmeye başladı. Yaz sezonunda yerli ve yabancı yüz binlerce turisti Kekova'nın doğal güzelliklerine taşıyan yatlar karada yenilenip, gelin gibi süslenerek yeni sezona hazırlanacak.

Demre'deki yatların kara molası başladı

Demre'nin Çayağzı Limanı'ndaki yatlar, turizm sezonunun soma ermesi ile karaya çekilmeye başladı. Demre Yatçılar Kooperatifi'ne ait 42 büyük ölçekli yat bulunuyor. Bu yatların şu ana kadar büyük bölümü karaya çekildi. Kooperatife ait yatların dışında kalan küçük ölçekli yatların da büyük bölümü ile mavi tur yatlarının bir bölümü de karaya çekildi. Kooperatife ait 5- 6 yat kış nöbetine bırakıldı. Nöbetçi kalan yatlar kış boyunca Çayağzı Limanı'na gelen yerli ve yabancı turistleri, Kekova'ya taşımaya devam edecek. Bunların yanında bazı mavi yolculuk yatları ve bireysel çalışan küçük ölçekli ve mavi tur yatları ile birlikte, Çayağzı Limanı'ndan yaklaşık 80 yatın karaya çekilmesi bekleniyor.

Karaya çekilen yatların önümüzdeki yılın şubat ve mart aylarında bakımı yapılacak. Boyası, verniği yenilenecek, yıpranan ahşap bölümler değiştirilecek. Pandemi nedeniyle bu yıl istediği işi yapamayan Demreli yatçılar, gelecek yılın turizm sezonunda yatlarını bir gelin gibi süsleyerek yeniden Akdeniz'in mavi suları ile buluşturacak.

Yatını karaya çeken Nurettin Aydın, "Sezon sonu itibarıyla teknemizi çekmiş bulunuyoruz. Mart ayı itibarıyla bakımlarına başlayacağız. Daha sonra sezona süsleyerek indirmiş olacağız. Ümidimiz artık yeni sezona, daha iyi bir beklentiyle başlamak" dedi.

Demre Yatçılar Kooperatifi Başkanı Hayrettin Özkan, "42 teknemizle sezonumuzu bitirdik kooperatifimize ait. Pandemi nedeniyle zorluklar yaşadık. Kış sezonu için yavaş yavaş teknelerimizi karaya çekmeye başladık. 5- 6 teknemiz kış sezonunda nöbetçi olarak kalacak. Gelen misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Gelecek sezon için bakımlarını yapacağız. Daha iyi bir sezon olacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

(DHA)