GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-07-2021 15:13   Güncelleme : 11-07-2021 15:13

Demokrasi Zaferinin 5’nci yılı

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Kemer’de bir dizi etkinlik düzenlenecek. Kemer Kaymakamlığı tarafından hazırlanan anma etkinlikleri kapsamında bocce ve badminton turnuvası düzenlenecek, ilçe merkezinde sahilde yatlar Türk Bayraklı geçiş yapacak ve Türk Bayraklı araç korteji oluşturularak, Cumhuriyet Meydanı’nda sabah namazına kadar demokrasi nöbeti tutulacak.

Demokrasi Zaferinin 5’nci yılı

Şüheda PARTAL

Halk tarafından önlenen hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’un, 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü' ilan edilmesi nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Kemer’de de bir dizi etkinlik düzenlenecek. Pandemi tedbirleri içerisinde Kemer Kaymakamlığı tarafından hazırlanan etkinlik programı kapsamında 14 Temmuz’da Kemer Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde Kemer Bocce sahasında Bocce turnuvası, Bahri Tanrıkulu Kapalı Spor Salonunda ise badminton turnuvası düzenlenecek.

15 temmuz da ise öğle namazından önce Kemer Merkez Camiinde şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif okutulacak. Ardından Kaymakam, Belediye Başkanı, İlçe Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Müdürü tarafından; şehit aileleri, gaziler ve şehitlikler ziyaret edilecek.

Saat 17:00’da ise Kemer Yat Yelken Kulübü öncülüğünde yelkenli yatlar tarafından Kemer merkez sahilde Türk Bayraklı geçiş yapılacak. Geçişin ardından saat 20:30’da İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığınca günün anlam ve önemine uygun olarak ilçe merkezinde Türk Bayraklı araç korteji oluşturularak, Cumhuriyet Meydanı’nda anma programı ve demokrasi nöbeti tutulacak.

Anma programı kapsamında; saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim tilaveti, dualar ve ilahiler okunacak. Kemer Kaymakamı Yücel Gemici’nin konuşmasının ardından 15 Temmuz konulu film, slayt gösterimi ve şiirler okunacak.

Meydanda vatandaşın duygu ve düşüncelerini yazabileceği 15 Temmuz anı defteri de bulundurulacak. Saat 00:13’te ise tüm camilerde Sela okunarak Demokrasi Nöbetine başlanacak ve 50 kişilik gruplar halinde sabah namazına kadar meydandaki demokrasi nöbeti sürecek.

Kemer Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

“15 Temmuz 2016'da FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi kahraman milletimiz tarafından bertaraf edilmiştir. Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz günü, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller hakkında Kanunda 25.10.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinliklerinde; 15 Temmuz'un demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşların, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin zaferi olduğu, milletimizin, ülkemizin geleceğine ve kendi karar verme yetkisine sahip çıktığı, milletimizin, 15 Temmuz gecesi sokaklarda tıpkı Çanakkale Savaşında, istiklal Harbinde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini darbecilere çiğnetmeyen Türk milleti olduğu, FETÖ, tüm devlet geleneklerini çiğneyerek gizli bir ajandayla devletin yönetimini ele geçirmeye çalışmış ancak milletimiz, ülkemizin bekası için fedakarca bir direniş göstererek terör örgütünün hain planına engel olmuştur. Bu bağlamda, FETÖ ile mücadelenin bir beka meselesi olduğu, Türkiye'nin böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayan, hedeflerinden uzaklaşmayan, irtifa kaybetmeyen ve kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olduğu, FETÖ'nün önce yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, ardından da kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde kümelenmiş üniformalı teröristleriyle ülkemizin geleceğine kastettiği ve mücadelenin yurt içi ve yurt dışında hız kesmeden aynı kararlılıkla yürütüleceği hususları program süresince ön planda tutulacaktır.”