GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-06-2021 16:17   Güncelleme : 09-06-2021 16:17

Daima’da Futbol Turnuvası

Kemer’e bağlı Kiriş Mahallesi’nde bulunan Daima Biz Otel’de 8-17 yaş grupları arasında 1500 sporcunun katılımıyla başlayan Daima Kemer Cup Futbol Turnuvası’nda toplam 120 takım şampiyon olmak için mücadele ediyor. Lig 34 firması tarafından organize edilen ve 18 Haziran’da sona erecek turnuvada 2012 yaş grubu için ödül töreni düzenlendi. Organizasyonun ana sorumlusu Mert Paflak, turnuvadaki amaçlarının alt yapı liglerine az da olsa katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “Avrupa’da altyapı grubunda çocuklar 8 yaşından itibaren profesyonel olana kadar en az 34-35 lig maçı yapıyor. Biz de ise maalesef çocuklar özellikle amatör altyapılarda 8-9 maç yapıyor. Biz de 13 maç ligden önce, 13 maç da ligden sonra oynatıyoruz ve maç sayısını 34-35 maça çıkartıyoruz. ‘Çocuklar oynadıkça gelişir’ sloganıyla bu tip organizasyonlar düzenliyoruz. Bugün kupa verdiğimiz yaş grubundan 4-5 tane çocuğumuz çok üst düzey kulüplere transfer oldu. Burada bence en önemli şey altyapıdaki çocuklara değer vermek” dedi.

Daima’da Futbol Turnuvası

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’e bağlı Kiriş Mahallesi’nde bulunan Daima Biz Otel’de 8-17 arası yaş grupları arasında bin 500 sporcunun katılımıyla başlayan Daima Kemer Cup Futbol Turnuvası’nda toplam 120 takım şampiyon olmak için mücadele ediyor. 18 Haziranda sona erecek ve Lig 34 firması tarafından organize edilen Daima Biz Otel’e ait halı sahalarda düzenlenen turnuvada, 2012 yaş grubunda dereceye giren takımlar için ödül töreni düzenlendi.

Törene, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, Oflaz Kemer Kartalları Gençlik ve Spor Kulüp Yöneticisi Ozan Güven, organizasyonun ana sorumlusu Mert Paflak, sporcular ve aileleri katıldı. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, çocukların “geleceğin anahtarı” olduğunu söyledi. Çocukları spora alıştırmanın önemini bildiklerine dikkat çekerek, “Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumanın en etkili yolu spordur. Burada düzenlenen futbol turnuvası gayet başarılı bir organizasyon. Çocukların gözlerinden adeta ateş fışkırıyor. Bu çocuklarımız geleceğimizin milli takımımızı oluşturacak ve genç sporcular olacak. Belediye olarak üzerimize düşen ne varsa her zaman yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIN MAÇ SAYISINI ARTIRIYORUZ’

Organizasyonun ana sorumlusu Mert Paflak, tören sonrası yaptığı açıklamada, amaçlarının alt yapı liglerine az da olsa katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “Türkiye’de maalesef saha sayıları, imkanlar belirli olduğu için federasyon ne kadar en üst seviyede, sayıda maç yaptırmak istese de imkanlar kısıtlı oluyor ve çocuklar az sayıda maç yapıyorlar. Biz de bu az sayıda maçları birazcık çoğaltabilmek için federasyonumuzun düzenlediği tarihlerden önce ve sonrasında çocuklarımıza ekstra maçlar oynatıyoruz. Bu oynattığımız maçlarda da amatör ve profesyonel takımlar bir arada oynuyorlar genelde. Çünkü futbol federasyonu liglerinde amatörlerin ve profesyonellerin ligleri ayrıdır alt yapı bazında. Biz bunu birleştirdik. Amatör takımlarla profesyonel takımları aynı ligde oynatıyoruz. Bu da neye sebep oluyor? Çocukların maç sayısını artırıyor. Çünkü Avrupa’da altyapı yaş grubunda çocuklar 8 yaşından itibaren profesyonel olana kadar en az 34-35 lig maçı yapıyor turnuvalar hariç. Biz de ise maalesef çocuklar özellikle amatör altyapılarda 8-9 maç yapıyor ve sonra yatıyor. Lig 34 olarak biz de 13 maç federasyon liginden önce, 13 maç da federasyon liginden sonra oynatıyoruz ve maç sayısını 34-35 maça çıkartıyoruz” dedi.

‘ÇOCUKLAR OYNADIKÇA GELİŞİR’

Turnuvalara Türkiye’nin her yerinden takımlar katıldığını bildiren Paflak, “Mesela burada şimdi Nusaybin’den Adıyaman’a, Kuşadası’ndan İstanbul’a kadar birçok ilden ve ilçeden takımlar geldi. Şu an buradaki organizasyonumuzda 100 tane takım var. Ancak bazı takımlar 3 grupla yani 3 yaş grubuyla geliyor. Bu tip organizasyonlar da maç sayısı çoğalıyor. ‘Çocuklar oynadıkça gelişir’ sloganıyla bu tip organizasyonlar düzenliyoruz. Bu çocuklara Avrupa’daki yaşıtlarıyla aynı imkanı vermezsek ilerleyen dönemlerde işte milli takım ve kulüpler bazında sıkıntı yaşarlar. Çünkü bende 8 yaşında başladım, Galatasaray’da oynadım altyapı da yetiştim, profesyonel oynadım yurt dışında oynadım. Belli bir yaşa geldiğimizde Avrupa’daki yaşıtlarımızla büyük farklar oluşuyor. Ben 89 yılında başladım futbola, 97 yılında profesyonel oldum, ondan sonra 2-3 sene Türkiye’de devam ettim. Sonra yurtdışında Amerika’da oynadım. Amerika’da hem futbolumu oynadım hem eğitimimi aldım. Spor akademisi mezunuyum. Aslında biz bu işe çocuklarla alakalı gönül verdik” diye konuştu.

‘SİSTEMİ ÇÖZMÜŞSÜN SONRA VAZGEÇMİŞSİN’

“Bugün kupa verdiğimiz yaş grubundan 4-5 tane çocuğumuz çok üst düzey kulüplere transfer oldu” diyen Paflak, sözlerine şöyle devam etti:

“İşte bizim organizasyonumuzdaki amaç bu. Amatör takımlarla profesyonel takımları biz aynı lig de oynatıyoruz. Bu çocuklar burada kendilerini gösterebiliyorlar. Ben geçenlerde yanlış hatırlamıyorsam süper ligin 8.-9. haftasıydı, üşenmedim tek tek saydım, o hafta ligde 153 yabancı 57 Türk oyuncu oynamıştı. Bizim aslında biz hatayı nerede yapıyoruz? diye sorup kendimize ona göre yola çıkmamızla lazım. Galatasaray Kulübü UEFA Kupasını aldığında 3 tane yabancısı vardı. Takımın geri kalanının yüzde 90’ı altyapıdan yetişmeydi ve o altyapıdan yetişen çocuklar Türkiye’yi dünya kupasında üçüncü yaptı. Aslında doğruyu bir sefer yapmışız bulmuşuz ve ondan sonra nedense bırakmışız. Bir Türk takımı UEFA Kupası alıyor ve tamamı neredeyse alt yapıdan yetişme. Sistemi çözmüşsün sonra vazgeçmişsin. Dolayısıyla da burada bence en önemli şey altyapıdaki çocuklara değer vermek.”

‘AYNI ANDA 8 MAÇ YAPIYORUZ’

Daima Kemer Cup Futbol Turnuvası için otel sahibi Zekeriya Ekizoğlu ve ekibine teşekkür eden Paflak, “Birçok otelde organizasyon yaptık ancak tesis olarak çocukların futbol oynamalarına uygun daha iyi bir otel görmedim. Biz buraya çocukları şunun için topladık aslında pandemiden çıktılar bir rahatlasınlar ve çoğu uzun zamandır idman yapmıyor zaten. Sahalar muhteşem. Odanızdan çıkıyorsunuz 50 metre yürüyorsunuz sahaya çıkıyorsunuz. 4 tane saha var ve biz burada aynı anda 8 maç yapıyoruz. Türkiye’deki çok az turnuvada böyle bir şey oldu. Bu otel bize bu imkanı sağlıyor, yani bölgenin çok değerli bir oteli. Çocukların güzel vakit geçirmesini sağlayan çok güzel aktivitede var. Daima otel sahibi Zekeriya Beye ve ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.