TURİZM
Giriş Tarihi : 07-07-2020 15:22   Güncelleme : 07-07-2020 15:22

Daima Hotels sertifikasını aldı

COVID- 19 salgını sebebiyle ara verdiği otelcilik faaliyetlerine sağlıklı ve güvenli tedbirleriyle devam eden Daima Hotels, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı kapsamında sertifikasını aldı.

Daima Hotels sertifikasını aldı

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı, İçişleri ile Dışişleri bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle başlatılan Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı'na dahil olan otellerin sayısı artıyor. Kiriş Mahallesi’nde bünyesinde Daima Biz ve Daima Resort olarak 2 otel ile hizmet veren Daima Hotels, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan denetimler ve kontroller sonucunda Güvenli Turizm Sertifikasını alarak hizmet kalitesini üst seviyeye taşıdı.

Bakanlıklarca yayınlanan genelgeler ile bilim ve sağlık kuruluşların önerileri ve tavsiyelerini dikkate alarak yeni döneme büyük bir titizlikle hazırlandıklarını belirten Daima Hotels Yetkilileri, yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“En önemlisi Covid-19 salgının ciddiyeti konusunda bilinçli olarak uygulamalarımızı özenle şekillendiriyor ve güncelliyoruz. Bu bağlamda otelimizde uygulanan ilave hijyen protokollerini uygulamaya koyduk. Tesisimiz içerisinde revir, karantina odası ve sabit ambulans ile 7/24 hizmet vermektedir. Tüm misafir ve çalışanlarımız rutin olarak tesis ana kapısı, restoran ve yemekhane girişlerinde dijital termometreler ile ateş ölçümleri yapılarak genel sağlık taramasından geçirilmektedir.”

ODALARDA OZON TEKNOLOJİSİ VE HİJYEN MÜHRÜ

“Odalarda insan elinin değmesi imkansız noktaları dahi arındırarak, tüm virüs ve bakterileri hücre ve hücre zarlarını eritme yoluyla yok eden Ozon Teknolojisi ile dezenfekte edilmektedir.Ayrıca dileyen misafirlerimiz Check-In işlemlerinden önce otelimizin rezervasyon veya resepsiyon yetkililerini bilgilendirerek odalarının ULV ile dezenfekte edilmesini seçebilirler. Her Check-Out sonrasında oda yeni bir misafire sunulmak üzere 24 saat bloke edilir, havalandırarak özenli temizliği ve dezenfektasyonu sağlandıktan sonra, oda kapısı sizin girişiniz esnasında açılmak üzere “Hijyen Mührü” ile mühürlenir. Bu mühür üzerinde mühürleme tarihi ve saati yazılarak odaya adımınızı atmadan kaç saat önce başkalarının teması kesildiği ve dinlendirilmiş olduğunu gösterir. Klimalar ozonlama teknolojisiyle rutin olarak dezenfekte olmasına ilave olarak, filtresi her Check-Out sonrası ayrıca dezenfektan solüsyon ile temizlenir ve dezenfekte edilir. Misafirlerimizin sağlığını göz önünde bulundurarak korona virüs önlemlerini en iyi şekilde alıyoruz. Odalarımızda misafirlerimizin kullanımına sunduğumuz; Kişisel bakım setleri ve kumanda, telefon gibi donanımlar dezenfekte edilerek arındırılmış ortamda ambalajlanır ve hijyen kurallarına uygun halde sunuluyor.”

‘HİJYEN KURALLARINI ÖDÜN VERMEKSİZİN UYGULUYORUZ’

“Her şey dahil sisteminden vazgeçmiyoruz ama büfe düzenimizi revize ediyoruz. Yemekleri camekân arkasına alıp misafirlerimizin yemek ve büfe ile temasını kaldırıyor, hijyen kurallarına özenle uyan aşçılarımız dilediğiniz yemeği ayrı ayrı tabaklarda size özel servis ediyor. Her yemek için ayrı tabak ilkesi ile hem servis hızını arttırıyoruz hem de hijyen kurallarını ödün vermeksizin uyguluyoruz. Restoranlarımızda sıcak ve soğuk içeceklerimiz misafir teması olmadan, servis bandından hijyen kurallarına uyan personellerimiz tarafından uygun bir şekilde servis edilir. Restoranda sosyal mesafeye uyulması için zeminde gerekli yönlendirme ve uyarı etiketleri bulunmakta olup, yemek masaların arasında gerekli mesafeler ile mekânsal düzenlemeler sağlanmıştır.”

SENSÖRLÜ EL DEZENFEKTAN NOKTALARI

“Sosyal alanlarımızın tamamında, gün içinde sıklıkla ozon ve ULV teknolojisi ile dezenfektasyon işlemi uygulanıyor. Bu sayede mobilyalar dahil tüm yüzeyler dezenfekte edilmektedir. İhtiyaç duyulan her noktada sensörlü el dezenfektan üniteleri bulunmakta, takipleri titizlikle yapılmaktadır. Sosyal mesafe ve hijyen kültür bilincini canlı tutan levhalar ve zemin işaretlemeleri ile mekânsal düzenleme sağlanmıştır. Temizlik ve dezenfeksiyon aralıkları sıklaştırılarak hazırlanan detaylı kontrol listeleri vasıtası ile denetlenmektedir.”

‘EĞİTİMLERİMİZİ TAMAMLADIK’

“Görevlilerimizin hijyeni, her zaman olduğu gibi covid-19 kapsamında da üzerine düştüğümüz en önemli konudur. Onların sağlıklı kalmaları, hijyen kurallarına uymaları, bu konuda bilinçlenmeleri ve etkili bir genel hijyen uygulaması için eğitimlerimizi tamamladık. Görevlilerimiz otel içerisindeki tüm alanlarda sürekli olarak maske kullanımı, Sosyal Mesafe ve El Hijyeni konusunda bilinçli hareket etmektedir. Görevlilerimiz tesise geliş ve gidişlerinde kullandıkları transfer araçları her servis öncesi ve sonrasında Ozon Teknolojisi ile dezenfekte edilmekte olup, araçlarının kapasiteleri yüzde 50 oranında tutularak servis araçlarında da güvenli sosyal mesafesi sağlanmaktadır. Görevlilerimiz günlük işbaşı yapmadan önce tesis girişinde ve mesai ortasında yemekhane girişlerinde rutin olarak dijital termometreler ile ateş ölçümleri yapılarak genel sağlık taramasından geçirilmektedir. Ateşi yüksek ve hastalık ile ilgili bulgulara rastlanan personelimiz doğrudan tesisimizde bulunan özel izole revirimizde ve anlaşmalı olduğumuz OFM Hastanesi’ne ait sağlık ekiplerince bakıma alınır önceden hazırlanan ve tatbikatı yapılan sağlık protokolleri uygulanır.”