GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-08-2021 14:39   Güncelleme : 29-08-2021 14:43

Daha neyi bekliyorsunuz

Kemer’de turizme kazandırılması adına yıllardır gündeme getirdiğimiz Idyros Antik Kenti’nde kazı çalışmaları geçtiğimiz yıldan bu yana yürütülemiyor. 2017 yılında dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatıyla kazı çalışmalarına başlanan Idyros Antik Kenti’nde, MS 4. yüzyıla tarihlendirilen kilise kalıntıları ve mozaikler ile mevcut kilise yanında yer alan mezarlık alanında bugüne kadar dünyada sayılı ülkede izine rastlanan amfora mezarlar ortaya çıkarılmıştı. Yine Kemer'i sualtı arkeoloji merkezi haline getirecek, Idyros Antik Kenti içerisinde yapılması planlanan ve Batı Akdeniz'de bulunan Tunç Çağı'na ait, MÖ 1600 yılından kalma olduğu tahmin edilen dünyanın en eski batığından çıkarılacak eserlerin sergileneceği Akdeniz Sualtı Arkeoloji Müzesi de ilçede beklenen diğer bir proje. Kemer turizmine ciddi anlamda katkı sağlayacak çalışmalar konusunda başta siyasiler ve STK’lar olmak üzere ilçedeki turizmci, esnaf ve vatandaşların konuya sessiz kalması da çalışmalarda adım atılmamasına neden oluyor.

Daha neyi bekliyorsunuz

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de turizme kazandırılması adına yıllardır gündeme getirdiğimiz Idyros Antik Kenti’nde kazı çalışmaları geçtiğimiz yıldan bu yana yürütülemiyor. 2017 yılında dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatıyla kazı çalışmalarına başlanan Idyros Antik Kenti’nde, MS 4. yüzyıla tarihlendirilen kilise kalıntıları ve mozaikler ile mevcut kilise yanında yer alan mezarlık alanında bugüne kadar dünyada sayılı ülkede izine rastlanan amfora mezarlar ortaya çıkarılmıştı. Yine Kemer'i sualtı arkeoloji merkezi haline getirecek, Idyros Antik Kenti içerisinde yapılması planlanan ve Batı Akdeniz'de bulunan Tunç Çağı'na ait, MÖ 1600 yılından kalma olduğu tahmin edilen dünyanın en eski batığından çıkarılacak eserlerin sergileneceği Akdeniz Sualtı Arkeoloji Müzesi de ilçede beklenen diğer bir proje.

12 TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait yerleşim ve kalıntılarının bulunduğunu Idyros Antik Kenti’nde, Kemer Sualtı Araştırma Merkezi öğretim görevlisi Doç. Dr. Hakan Öniz ve ekibi tarafından 2017 yılında başlanan kazı çalışmalarında MS 4. yüzyıla tarihlendirilen kilise kalıntıları ile mozaikler ortaya çıkarılmıştı. Kazılarda ayrıca mevcut Kilise yanında yer alan mezarlık alanında bugüne kadar dünyada sayılı ülkede izine rastlanan amfora mezarlara da ulaşılmıştı. Kazılarda ortaya çıkarılan kilise kalıntılarından antik kentin Helenistik dönemden başlayıp Roma ve Doğu Roma dönemine kadar uzanan süreci kapsadığı anlaşılmış, ortaya çıkarılan bazilika yapısından, yerleşimin 4. veya 5. yüzyılla tarihlendirildiğini kaydedilmişti. Kazılarda ayrıca, Bizans duvar kalıntıları, üç kapı yapısı ve apsisi andıran duvar bulunan kilisenin tabanının turuncu, kiremit kırmızısı, beyaz ve gri renkli taşlardan yapılmış mozaiklerle kaplı olduğunu bildirmişti.

KEMER, YAZ-KIŞ ZİYARETÇİ AKININA UĞRAYAN DEMRE GİBİ NEDEN OLMASIN?

Yine, Doç. Dr. Hakan Öniz ve ekibi tarafından Batı Akdeniz'de bulunan Tunç Çağı'na ait, 74 adet yastık türü bakır ingot (bakır külçe) bulunan MÖ 1600 yılından kalma olduğu tahmin edilen dünyanın en eski batığından çıkarılacak eserlerin sergileneceği Akdeniz Sualtı Arkeoloji Müzesi de ilçeye kazandırılması beklenen bir diğer proje. Dünyada birçok kesimin dikkatini çeken ve internette trend topic (TT) olan keşif sonrası Idyros Antik Kenti içerisinde yapılması planlanan proje için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun da destek verdiği projede de henüz bir sonuç alınabilmiş değil.

Özellikle yaz-kış ziyaretçi akınına uğrayan Myra Antik Kenti, Nicholas (Noel Baba) Kilisesi, 3. Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi gibi tarihi kalıntıların bulunduğu Demre ilçesi güzergahı üzerinde bulunan Kemer’de turistlerin otellerinden çıkmasını da sağlayacak ve dünyadan birçok kesimin ziyaretçi ağırlayacak çalışmaların ilçe turizmi açısından çok önemli konumunda olduğu belirtiliyor.

KARALOĞLU GİTTİ PROJELER RAFA KALKTI

Idyros Antik Kenti içerisinden geçen dere yatağı da DSİ 13.Bölge Müdürlüğü tarafından etrafının düzenlenmesi de yine proje kapsamındaydı. Balıkçılara o bölgede küçük bir barınma olanağı altyapısıyla birlikte hem balıkçıların turizme kazandırılması, oradaki kötü görüntünün ortadan kaldırılması hem de özellikle tüm bu alanın arkeo park olarak değerlendirilmesi projenin içerisinde yer alıyordu. Ancak, dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatları sonrası yapılan proje ve çalışmalar, Karaoğlu’nun tayininin çıkmasıyla rafa kaldırıldı.

KEMERLİLER POTANSİYELİN FARKINDA DEĞİL!

Kemer turizmine ciddi anlamda katkı sağlayacak çalışmalar konusunda başta siyasiler ve STK’lar olmak üzere ilçedeki turizmci, esnaf ve vatandaşların konuya sessiz kalması da çalışmalarda adım atılmamasına neden oluyor. İlçede konu ile ilgili görüş almak isteyen gazetemize, “Siz gündeme getirin. Buralara sahip çıkılması gerekiyor, ama bizim adımız geçmesin.” gibi yaklaşım sergilenmesinin çalışmalar açısında ne kadar yanlış olduğu ve ilçenin turizm potansiyeli açısından farkında olmadığını bir kez daha gözler önüne sergileniyor.

Ayışığı Koyunda bulunan Idyros Antik Kenti’nin turizme kazandırılması adına takipçisi olan gazetemiz dün olduğu gibi bugünde konunun takipçisi olmaya devam edecek. Ancak sadece gazetemizin değil ilçedeki siyasiler, STK’lar, turizmci, esnaf ve vatandaşların da konuya destek vermesi gerekiyor.