SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-03-2021 08:33   Güncelleme : 15-03-2021 13:20

‘Daha fazla lezzet, daha az tuz’

Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeniyle açıklamada bulunan Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, aşırı tuz tüketiminin önlenebilmesi için yemeklerde limon, maydanoz, dereotu, soğan, sarımsak, sirke ve çeşitli baharatlar kullanılmasını önerdi. İnce, “Bu yılki Tuza Dikkat Haftasında; kültürümüzü ve toplumumuzu şekillendiren yemekleri, ev yemeklerini hazırlarken daha az tuz kullanmamız gerektiğini vurguluyor ve ‘Daha Fazla Lezzet, Daha Az Tuz’ diyoruz” dedi.

‘Daha fazla lezzet, daha az tuz’

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, her yıl mart ayında aşırı tuz tüketimine dikkat çekmek hedefiyle kutlanan Dünya Tuza Dikkat Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Dr. Ceren Avanos İnce, “Küresel COVID-19 Pandemisi nasıl yediğimiz de dahil olmak üzere birçok yönden hayatımızı değiştirdi. Tüm dünyada virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için getirilen kısıtlamalar sosyalleşmek ve dışarda zaman geçirmek için harcadığımız süreyi azaltıyor. Evde geçirdiğimiz zamandaki artış ile birlikte daha fazla yemek pişirmek ve en sevdiğimiz tarifleri yapmak ve hatta mutfakta yeni tarifler ve tatlarla yaratıcı olmak fırsatı geldi” dedi.

‘BÜTÜN TUZLAR AYNIDIR VE AYNI İÇERİĞE SAHİPTİR’

Yiyecek ve içeceklerde aşırı tuz kullanımının sağlık sorunlarına yol açtığını, özellikle ev yapımı yemeklerde kullanılan tuz miktarına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Dr. Ceren Avanos İnce, sözlerine şöyle devam etti:

“Ev yapımı yemeklere lezzet katmanın tek yolu büyük bir tutam tuz gibi görünebilir, ancak yiyeceklerinizin daha fazla lezzetli olmasını sağlamanın pek çok başka yolu var. Bu seneki Tuza Dikkat Haftasında daha az tuz kullanmanıza yardımcı olacak basit ipuçları sunacağız, örneğin: yemeklerde tuz yerine; limon, maydanoz, dereotu, soğan, sarımsak, sirke ve çeşitli baharatlar gibi diğer lezzet arttırıcıları kullanmak, Salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulamak, Yüksek miktarda tuz içeren besinleri daha az tüketmek, Yemekleri hazırlarken, pişirirken ve tüketirken daha az tuz kullanmak. Ayrıca deniz tuzu, kaya tuzu ve pembe tuz gibi bütün tuzlar aynıdır ve aynı içeriğe sahiptir. Tuz, besinlerin doğal bileşiminde bulunduğu gibi, deniz tuzu (deniz suyunun buharlaştırılması ile elde edilir) ve kaya tuzu (halite, göl yataklarından veya toprak altından elde edilir, kurutulur) olarak da elde edilir. Genel olarak tuz sodyum ve klorürden oluşur. Sodyum klorür içeriği tüm tuzlarda (kaya, deniz, sofra tuzu) yaklaşık olarak aynıdır.”

‘5 GRAMI GEÇMEYİN’

Günlük tüketilmesi gereken tuz miktarının 5 gramı aşmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Ceren Avanos İnce, “Bu yılki Tuza Dikkat Haftasında; kültürümüzü ve toplumumuzu şekillendiren yemekleri, ev yemeklerini hazırlarken daha az tuz kullanmamız gerektiğini vurguluyor ve ‘Daha Fazla Lezzet, Daha Az Tuz’ diyoruz. Bilindiği gibi Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önermektedir ve bu miktar bir tepeleme bir çay kaşığına (silme bir tatlı kaşığına) denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar; gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu (sodyumu) da kapsamaktadır. Aşırı tuz tüketiminin önüne geçebilmek için hep birlikte hareket etmeliyiz” diye konuştu. (Haber Merkezi)