GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-12-2021 20:37   Güncelleme : 21-12-2021 20:37

D2 Belgesiyle korsan taksicilik!

Kemer ilçe genelindeki taksi durak başkanları gazetemizi ziyaret ederek, yaklaşık 2 yıldır ilçede ilgili birimlerin denetim yapmamasından dolayı korsan taşımacılığın arttığını ve önüne geçilemediğini söyledi. Durak başkanları adına açıklamada bulunan Turhan Akkelle, D2 Belgesi olan araçların korsan taksiye dönüştüğüne dikkat çekerek, “İlçemizdeki sorun aslında denetim yapılmamasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki 2 yıldan beri D2 belgesini kontrol eden hiçbir kurum yok” dedi.

D2 Belgesiyle korsan taksicilik!

Ahmet Duran YENİGÜN – Şüheda PARTAL

Kemer’de korsan taşımacılığın artmasıyla taksiciler isyan etme noktasına geldi. Kemer Tur, Özkemer, Favori, Beldibi, Göynük, Çamyuva, Kiriş ve Tekirova Taksi Durakları Başkanları gazetemizi ziyaret ederek açıklamada bulundular. İlçede daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ekiplerinin denetim yaparak, taşıma yetki belgesi olmadan ticari amaçla taşımacılık yapanlara ve taşıma yetki belgesini amaç dışı kullananlara, ilgili yönetmelikler kapsamında cezai işlem uyguladığını ancak, yaklaşık 2 yıldır bu denetimlerin yapılmadığını belirterek, korsan taşımacılığın arttığını ve önüne geçilemediğini ifade eden başkanlar, D2 Belgesi olan araçların artık korsan taksiye dönüştüğünü söyledi.

‘SAHİPSİZ KALDIK’

Durak başkanları adına açıklamada bulunan Turhan Akkelle, konu ile ilgili siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere, Kemer Belediye Başkanı, Kemer Şoförler Odasını ziyaret ederek yaşadıkları sorunları aktardıklarını belirterek, “Yılbaşından sonra UKOME ve odaya dilekçelerimizi vermeyi düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Kemer’e bir ödül töreni için gelen Adlıhan Dere başkanımıza da bizim sorunlarımıza çözüm bulacaksınız diye sözlü sorunlarımızı ilettik. İlçemizdeki sorun aslında denetim yapılmamasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki 2 yıldan beri D2 belgesini kontrol eden hiçbir kurum yok. Nedeni de pandemi, Manavgat yangınları ve Türkiye genelindeki yangınlar gibi etkenler. Bir de Muhittin Başkan gelince düzen bozuldu. Yani kendi ekibini kurmaya çalıştı ama olmadı. Şuan UKOME’de denetimleri yapacak doğru dürüst personel yok. Ellerinde 2 tane personel var ve bu 2 personel 19 ilçeye bakıyor. Bu işler 2 personelle olmaz. Açıkçası sahipsiz kaldık” dedi.

‘SEÇİM BİTTİKTEN SONRA ÇOK ÇABUK UNUTULUYORUZ’

Hasta nakil araçlarıyla bile ücret karşılığında taşımacılık yapıldığını ifade eden Akkelle, ilçede 267 taksi ve 200 taksi şoförü olduğuna dikkat çekerek, “Sorunlarımız korsan taşımacılık. Örneğin bir poliklinik var, hasta nakil yapması gerekirken, hasta nakil aracı altında yaz boyunca 4 tane aracıyla ücret karşılığında transfer işi yapıyor. Hasta nakil aracında bir defa sağlık personeli, şoförü ve arkasında oksijen tüpü, ecza çantası gibi sağlık malzemelerinin olması gerekiyor. Bu araçlarda hiç birisi yok. Bunların da denetlenmesini istiyoruz. Kemer’de 267 tane taksi var ve 200 tane de şoförü var. Seçim zamanı geldiğinde siyasiler durak durak geziyor, ama seçim bittikten sonra çabucak unutuluyoruz” diye konuştu.

‘ÜÇ TEKERLEKLİ BİSİKLETTEN OTOBÜSÜNE KADAR TAŞIMA İŞİ YAPILIYOR’

İlçe genelinde her çardağın altında turizm acentesi açıldığına değinen Akkelle, “UKOME’nin asıl yetkisi C plakalı servis ve T plakalı taksileri kontrol etmektir, D2 belgelerinde ise yetkileri kısıtlı ancak yine de var. Asıl denetleme yetkisi kolluk kuvvetleri, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve TÜRSAB’da. Ancak, hiç biri piyasada yok. D2 belgesi varsa kontrol bile edilmeden sadece belgesi var diye gönderiliyor, asıl yapılması gereken kontroller yapılmıyor. Biz aslında herkesin kendi işini yapmasını istiyoruz. Otellerin içerisindeki rent a carlara karşı değiliz, o aracını kiraya versin, bizde taşıma işini yapalım. Acente ise taşıma işi yapıyorsa ona da bir şey demiyoruz, bir sıkıntı yok. Yani kendi işi olmayan şeyleri kimse yapmasın. Adam üç tekerlekli bisikletinden tutun otobüsüne kadar taşıma işi yapıyor. Kemer bölgesinde her çardağın altına bir turizm acentesi kuruyorlar. Bunlar nasıl ruhsatlandırılıyor? Bunu belediye hiç görmüyor mu? Belediye bunlara ruhsat veriyor mu? Yoksa kendi kafalarına göre mi açıyorlar? Bunlar yanlış. Bunlara kimse bakmıyor. Artık denetimlerin aralıksız yapılmasını ve korsan taşımacılığın önüne geçilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘HERHANGİ BİR FAALİYET GÖRMEDİK’

Favori Taksi durak başkanı Tufan Balaban ise, il merkezinde taksilerin 12 ay aralıksız çalıştığını, Kemer’de ise 3-4 ay çalıştığını belirterek, “Sıkıntılarımızın başında Kemer’de korsan taşımacılık yapan VIP tarzı sivil araçlar var. Bunların bir an önce önüne geçilmesini istiyoruz. Muhittin Başkanımızın yönetime geldiğinde bir sözü vardı, işte o gündür bu gündür bu sözü bekliyoruz. Hava alanından bütün beldelere komple denetleyici ekipman UKOME görevlisi görevlendirilecekti. Fakat şimdiye kadar herhangi bir faaliyet görmedik. Acaba nedendir? Biz Kemer taksicileri olarak başkanımızın yanında yer aldık her zaman. Şimdi biz taksiciler olarak mağduruz. Bu korsan taşımacılığın önüne geçilmesini istiyoruz. Ayrıca taksimetre sıkıntımız var. Antalya merkezde çalışan taksiler 12 ay çalışıyor, biz turizm beldelerinde taksiciler olarak 3-4 ay yazın çalışıyoruz. Fakat biz Antalya ile Kemer ve beldeler aynı vergiyi veriyoruz. Burada da taksimetrenin bir ayar düzeninin olması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

‘KEMER’DE TAKSİCİLİK ARTIK BİTTİ’

Otellerden yolcu alamadıklarını ifade eden Kemer Tur Taksi Durağı Başkanı Osman Yağcı da, “Kemer’de taksicilik artık bitti, VIP araçlara döndü. Tüm oteller olsun başka yerler olsun artık bu şekilde. Otellerden yolcu alamıyoruz. Sadece Kemer’in içerisinde çalışabiliyoruz. Hayat zaten pahalı. Şu an durağımızda 90 tane taksi var, bunun 85 tanesi evin önünde yatıyor. Kış aylarında 5 araba çalıştırıyoruz. Zaten yaz sezonunda 4 ay çalışıyoruz. Bunlara bir çözüm gelmesi lazım. Bugün bir lastiğin fiyatı artarken, taksimetrelerimize zam gelmedi. Sayın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in vermiş olduğu zam 50 kuruş ve bu bizi tatmin etmiyor. Yani şimdi her şey paraya döndü, onun için biz tüm yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.