GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-10-2020 15:58   Güncelleme : 29-10-2020 16:03

‘Cumhuriyet, en büyük mirastır’

Kemer’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Hükümet Konağı önünde program düzenlendi. Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç’ın tebrikleri kabulü ile başlayan programda Cumhuriyet konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılını coşkuyla kutladıklarını söyleyen Kaymakam Dayanç, “Vatanın her karış toprağı şehit kanıyla sulanarak, uğruna büyük bedeller ödenmek suretiyle kurulan Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir” dedi.

‘Cumhuriyet, en büyük mirastır’

Şüheda PARTAL

Kemer’de Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılı dolayısıyla Hükümet Konağı önünde kutlama programı düzenlendi. Kutlama programına, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Teker, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç’ın tebrikleri kabulü ile başlayan program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Kutlama programında günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Kaymakam Dayanç, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılını coşkuyla kutladıklarını söyledi. 29 Ekim 1923’de Misak-ı Milli sınırları esas alınarak, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğunu hatırlatan Kaymakam Dayanç, “Birinci dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu dağılmış, orduları terhis edilmiş, toprakları işgal edilmişken, yaşanan tüm bu olumsuzluklara, yokluklara ve imkânsızlıklara rağmen esarete boyun eğmeyen aziz milletimiz, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, kahraman ordusuyla omuz omuza vererek, ‘ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla destansı bir kurtuluş mücadelesi ortaya koymuş, neticesinde elde edilen şanlı zaferlerle Anadolu’nun ebed müddet Türk yurdu olduğu hususu tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir. Akabinde, 29 Ekim 1923 yılında, Misakı Milli sınırları esas alınarak, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Dolayısı ile vatanın her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanarak uğruna büyük bedeller ödenmek suretiyle kurulan Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Atatürk’ün bizlere çizmiş olduğu çağdaş uygarlık yolunda, Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde başarı öykümüze her geçen yıl yenilerini eklemenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir’ diyerek, aslında Cumhuriyet rejiminin gerekçesini de açıklamıştır” diyen Dayanç, sözlerine şöyle devam etti:

“Her şeyden önce Cumhuriyet; Temel hak ve özgürlükler bağlamında onurlu bir şekilde insanca yaşamanın, fırsat eşitliğinin, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarının, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi ve teminatıdır. Özüne bakıldığında insanı esas alan ve insana birey olarak değer veren bir yönetim şeklidir ki bu da Türk Ulusunun tarih boyunca kurmuş olduğu devletlerin karakteristik özelliğini yansıtmaktadır. Şeyh Edebali’nin ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözü de aslında buna vurgu yapmaktadır. Yaklaşık bir asırdır Atatürk ilke ve inkılapları ile cumhuriyet rejiminin kazanımları aziz milletimizin yolunu aydınlatmış, İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeyen Türkiye Cumhuriyeti; dünya ile entegre vaziyette, çağın gerektirdiği her alanda dinamik bir gelişim sergilemiş, bu sayede vatandaşlarının yaşam standardını sürekli yükseltmiş, güçlü devlet anlayışıyla bölgesinde söz sahibi, mazlum milletlerin de umudu olmuştur. Tabi ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yaklaşık bu bir asırlık başarı öyküsünde çok çetin mücadeleler vererek, sayısız badireler atlattığımızı da asla unutmamamız gerekiyor.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin emin adımlarla yoluna devam edeceğini belirten Kaymakam Dayanç, “Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya, Jeo-politik ve Jeo-stratejik nedenlerle insanlık tarihinin her döneminde küresel mücadeleye sahne olmuş, dışarıdan tehdit ve baskılara maruz kalmıştır. Maalesef günümüzde de bunun örneklerini görmek mümkündür. Belki Konvansiyonel savaşlar yoktur ama terör örgütlerinin taşeron olarak kullanıldığı vesayet savaşları tüm hızıyla devam etmektedir. PKK, PYD – YPG, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütleri bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’ni yıpratmak için alenen desteklenmekte ve kullanılmaktadır. Yüreği vatan sevgisiyle çarpan aziz milletimizin feraseti, sergilediği birlik-beraberlik ve devletimizin kudreti sayesinde bu alçak terör örgütleri bitirilme noktasına gelmiş, onların ağa babaları da Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü sınamamaları gerektiğini anlamıştır. Aziz milletimizin aydınlık geleceği için devletimizin içeride ve dışarıda atmış olduğu kararlı adımlar karşısında aciz kalan dış mihraklar boş hezeyanlara başvurarak tehdit diline yönelmiş, bu da yetmemiş yüce dinimize ve değerlerimize dil uzatma gafleti içerisine girmişlerdir. Bugüne kadar insanlık tarihine yön veren, çağ açıp çağlar kapatan Büyük Türk Milleti, atalarından miras yüksek özgüveni sayesinde aynı şekilde yoluna devam edecek, zalimlerin korkulu rüyası, mazlumların ise umudu olacaktır. Bizler bu irademizi koruyarak, milli birlik ve beraberlik içerisinde gücümüze güç kattığımız müddetçe, Türkiye Cumhuriyeti emin adımlarla yoluna devam edecek ve Atatürk’ün bize hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaktır, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Gençlere de seslenen Dayanç, “Atatürk diyor ki; ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu sizler yaşatacak ve yükselteceksiniz.’ O yüzden unutmayınız ki bu ülkeyi daha ileriye taşıyacak ve yüksek ideallerimizi gerçekleştirecek olan sizlersiniz, sizlere tavsiyem; kendinizi bu sorumluluk bilinciyle geliştirmeniz, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, pozitif bilime, yenilikçi düşünceye ve inovasyona önem vermeniz, bu sayede geleceği okuyabilen donanımlı bireyler olmanızdır. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın müdafaası noktasında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum” dedi.

Dayanç’ın konuşmasının ardından Kaymakam Dayanç, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Teker ve Başkan Necati Topaloğlu tarafından Cumhuriyet konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.