TURİZM
Giriş Tarihi : 22-03-2023 00:55

Corendon Playa Kemer’den Dünya Su Günü’ne özel Su Tasarrufu Projesi

Kemer’in Beldibi Mahallesi’nde bulunan Corendon Playa Kemer, Sürdürülebilir Turizm kapsamında hayata geçirdiği 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel hayata geçirdiği proje ile Türkiye’de yapay zeka teknolojisinin sulama alanında uygulandığı ilk otel oldu.

Corendon Playa Kemer’den Dünya Su Günü’ne özel Su Tasarrufu Projesi

Corendon Grubu; spora ve doğaya destek olan farklı alanlarda Corendon Airlines, Corendon Touristic ve Corendon Hotels ile sürdürülebilir turizm adına öncü projelere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Corendon Playa Kemer, 2023 yaz sezonunda, yapay zeka ile etkin sulama yöntemini hayata geçirdi. Bu proje ile peyzaj alanlarında entegre ve bağımsız çalışabilen yapay zekâ desteği ile su tüketimini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Ağırlıklı olarak tarım alanlarında kullanılan su yönetimi ve kablosuz sulama otomasyonu, sensörler aracılıyla etkili kök bölgesini tanımlıyor. Dijital sulama teknolojisi ile yeşil alanların yeterli su ve gübre ile buluşmasını sağlıyor. Suyun yanı sıra elektrik tüketimi ve gübre tasarrufu da sağlayarak verimliliği maksimize ediyor. Corendon Playa Kemer, Sürdürülebilir Turizm kapsamında hayata geçirdiği proje ile Türkiye’de yapay zeka teknolojisinin sulama alanında uygulandığı ilk otel oldu. (Haber Merkezi)

AdminAdmin