GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-07-2021 15:46   Güncelleme : 09-07-2021 15:46

‘Çok geç olmadan’

Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, ilçede bulunun turizm tesislerinin talepleri doğrultusunda koronavirüs aşılarının tesislerde yapıldığını belirterek, “Bir an önce tüm toplumlar olarak, elimize geçmiş olan fırsatları değerlendirip, çok geç olmadan aşılarımızı olmalıyız. Sağlık Bakanlığı teşviki ile İlçe Sağlık kuruluşları, şimdilik 80 kişinin üzerinde aşı talebi olan tesislere, personelin omuzuna kadar aşıyı getiriyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.

‘Çok geç olmadan’

Şüheda PARTAL

KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya, turizmde aşının önemine dikkat çekerek, tüm turizm çalışanlarının aşı olması gerektiğine işaret etti. Sarıkaya, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, Turizm Bakanlığının başlattığı ve tüm dünyaya dalgalar halinde yayılan Güvenli Turizm Sertifikası ile Sağlık Bakanlığının organize ettiği aşı politikası ülkemizde de can güvenliğimiz açısından ilgi ile takip ediliyor. Aslında, ortaçağdan ve sonrasında dünya savaşlarından bu yana, insanlığın kabusu olan salgın hastalıkları, toplumlar üzerinde ciddi travmalar yaratmış ve toplum psikolojisini ve sosyal yaşantıyı olumsuz etkilemiştir. Bu covid illeti de maalesef bizim jenerasyonumuza denk gelmiştir. Daha önceki salgınlardan kurtulmak için, tüm insanlığın ortak beklentileri her zaman aşı olmuştur. Bu doğrultuda da tüm bilim insanları, kalıcı çözümler bulmak için fedakarca çalışmalarda bulunmuşlar ve nihayetinde, çocukluğumuzdan bu yana tehdit eden hastalıklarla ciddi mücadeleler başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Hiçbir anne baba yoktur ki, bu salgın hastalıklara karşı, yeni doğmuş çocuğuna, doktorunun tavsiye ettiği aşıları yaptırmasın.

ÇOK GEÇ OLMADAN AŞILARIMIZI OLMALIYIZ

Şöyle bir hatırlamaya çalışırsak, Hepatit A, Hepatit B, Karma aşılar (difteri, boğmaca, tetanoz), verem (BCG), çocuk felci, kızamık, kabakulak, suçiçeği gibi aşıları, hiçbir ebeveyn yaptırmayacağız diye diretmemiştir, diretmez de. İşte şimdi tam da bu noktada, belki de on yıllar sonra, bu covid aşıları literatüre girecek ve olmazsa olmazlardan olabilecektir. Bu hastalık ilk çıktığında, insanlığın temel beklentisi ve kaygısı bir an önce aşının bulunması idi. Peki şimdi aşı ne oldu? Bu durağanlık niye? Neden aşımızı olmuyoruz? Bu bir toplumsal görev değil mi? Ben olmayayım, nasıl olsa karşımdaki aşı olur düşüncesi kalıcı bir çözüm müdür? Ben şahsen, neslimizin covidsiz günleri görebilmesi için, şimdiden tüm bu aşı organizasyonuna katılmamız gerektiğine inanıyorum. Bunu, ‘ya tutmazsa’ diye şansa bırakma vaktimizin olduğuna inanmıyorum. Bir an önce tüm toplumlar olarak, elimize geçmiş olan fırsatları değerlendirip, çok geç olmadan aşılarımızı olmalıyız. Turizmciler olarak da, tüm personelimizi bu konuda teşvik etmekteyiz. İyi bir ortalama da yakalamış bulunuyoruz. Üstelik Sağlık Bakanlığı teşviki ile İlçe Sağlık kuruluşları, şimdilik 80 kişinin üzerinde aşı talebi olan tesislere, personelin omuzuna kadar aşıyı getiriyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. Turizmin gelişmesi için, tüm çalışanlarımıza bol aşılı, sağlıklı gelecekler dilerim.”