SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-03-2020 10:14

‘Çocuklarınızı bilgilendirin’

Vakıf Yaşam Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek, koronavirüs konusunda çocukları bilgilendirmenin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Ailelerin sakin kalabilmeleri ve mümkün mertebe gündelik yaşantıdaki değişimlerle ilgili çocukları bilgilendirmeleri önemlidir. Çünkü çocuk bu değişimleri anlamlandıramadığında kaygısının artması kaçınılmazdır” dedi.

‘Çocuklarınızı bilgilendirin’

Maksut TEMİZEL

Korona virüsünün yaygınlaştığı şu günlerde çocuklar psikolojisinin unutulmaması gerektiğine işaret eden Vakıf Yaşam Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek, koronavirüsün çocuk psikolojisine etkileri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle küçük yaşta çocuğu olan ailelerin çocuklarının içinde bulunulan sürecin farkına varamayacağını düşünebilseler de çocukların çevrelerindeki değişimleri özellikle de ailelerinin davranışlarındaki ve duygularındaki değişimleri net bir şekilde gözlemlediğine dikkat çeken Uzm. Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek, “O nedenle öncelikli olarak ailelerin sakin kalabilmeleri ve mümkün mertebe gündelik yaşantıdaki değişimlerle ilgili çocukları bilgilendirmeleri önemlidir. Çünkü çocuk bu değişimleri anlamlandıramadığında kaygısının artması kaçınılmazdır. Çocukla uygun bir ortamda ve yaşına uygun bir şekilde koronavirüsten dolayı bir hastalık oluşmasını engellemek için okulların tatil edildiğini, bu dönemde ailecek hastalık oluşmasını engellemek için neler yapacağınızı (hijyen kuralları, topluluk içine karışmamak) konuşmanız önemlidir” dedi.

ÇOCUĞUN KAYGISINI AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Çocuklara yalanlar söylemek yerine, gerekli önlemlerin alındığı takdirde hastalıktan korunma sağlanacağı mesajını vermek en uygun yaklaşım olacağına işaret eden Uzm. Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek, “Öncelikle çocuğunuzda bir kaygı durumu var ise, çocuğunuza bu kaygısını anladığınızı ve bu kaygının anlamsız olmadığını belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuğun ruhsal dayanıklılığını arttırmak için beraber aktiviteler planlayabilirsiniz. Küçük yaştaki çocuklar içinse resim ve hikayelerle virüsle mücadeleyi eğlenceli bir hale getirerek, çocuğun kaygısı ile baş etmesine yardımcı olabilirsiniz. Gün içinde çocuğun günlük programının net olması ve belirsizlik ortamının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple, sabah saatlerinde temiz havada hafif spor etkinlikleri ile güne başlamak hem bağışıklık sistemini destekleyecektir hem de ruhsal olarak koruyucu rol oynayacaktır. Medya ve iletişim araçlarına, özellikle de sosyal medyadan yayılan gerçek dışı bilgilere maruziyeti engellemek bu süreçte önemli olacaktır. Tabii ki kaç yaşında olursa olsun çocuğunuza bize bulaşamayacak, kimse hastalanmayacak gibi yalanlar söylemek yerine, çocuğa gerekli önlemler alındığı takdirde hastalıktan korunma sağlanacağı mesajını vermek en uygun yaklaşım olacaktır” diye konuştu.