SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-12-2019 17:01

Çocukları kış hastalıklarından korumak mümkün!

Antalya Yaşam Hastanesi’nden Uzm. Dr. Çiğdem Bulut, kış mevsiminin gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte, çocuklarda üst ve alt solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının da arttığını belirterek basit önlemler alınarak çocukları kış hastalıklarından korumanın mümkün olduğunu söyledi.

Çocukları kış hastalıklarından korumak mümkün!

Şüheda DAYANTÜRK

Kış mevsiminin gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte, çocuklarda üst ve alt solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığı da artıyor. Burun akıntısı, ateş, öksürük, kusma gibi şikayetlere bağlı olarak çocuklarda beslenme ve uyku problemleri, okul başarısında düşme gibi sorunlar da ortaya çıkıyor. Antalya Yaşam Hastanesi’nden Uzm. Dr. Çiğdem Bulut, basit önlemler alınarak çocukları kış hastalıklarından korumanın mümkün olduğunu söyledi.

Bulut, alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

EL YIKAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILMALI

“Enfeksiyonların yayılmasını engelleyen en etkili ve basit yöntemlerden biri el hijyenidir. Anne ve babaların küçük yaşlardan itibaren çocuklarına el yıkama alışkanlığını kazandırması, enfeksiyonların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Doğru bir el yıkama için ellerin az 30 saniye boyunca sabunlu suyla yıkanması gerekmektedir.

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenme, bebekleri enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Anne sütünün içeriğindeki besin öğeleri ve antikorlar, bebeğin bağışıklık sistemini destekleyerek vücut direncini arttırmaktadır.

BESLENMEYE DİKKAT!

Çocukların tüm besin gruplarını dengeli ve yeterli miktarlarda olması, çocuğun yaşına uygun bir beslenme tarzı oluşturulması çocuğu enfeksiyonlardan korunmada oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden çocuklara evde kahvaltı yapma alışkanlığı mutlaka kazandırılmalı, her öğünde 4 temel besin grubunun (süt ve süt ürünleri, et, meyve ve sebzeler, tahıllar) yer alması sağlanmalıdır. Doğru ve yeterli beslenemeyen çocuklarda enfeksiyon hastalıkları daha sık görülmektedir.

UYKU DÜZENİ VE EGZERSİZ

Çocukluk döneminde düzenli ve kaliteli bir uyku düzeninin olması, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaktadır. Günlük ortalama 8-10 saatlik uyku çocuklar için yeterli olmaktadır.

Kış aylarında yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Ev ve okul gibi kapalı ortamlarda geçirilen zaman da aynı şekilde artmaktadır. Ancak hava şartları uygun olmasa da kısa süreli yapılan yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler çocukların bağışıklığını destekleyerek onları enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

AŞILAR İHMAL EDİLMEMELİ!

Sağlık bakanlığının önerdiği rutin aşıların tüm çocuklara eksiksiz ve zamanında yapılması enfeksiyonlardan korunma yollarının başında gelmektedir. Bunun dışında özellikle risk grubundaki tüm çocuklara hekim önerisi doğrultusunda grip aşısı yılda bir kez yaptırılmalıdır.

BULUNDUKLARI ORTAM İYİ HAVALANDIRILMALI

Çocukların zaman geçirdikleri ortamlar iyi havalandırılmalı, uygun ısı ve nem dengesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra kalabalık ve kapalı ortamlarda gerekmedikçe bulunmaktan kaçınılmalı, okul ve kreşe giden hasta çocuklar evde dinlendirilmelidir. Böylece diğer çocuklarla teması engellenerek, enfeksiyonların yayılmasının önüne geçilmiş olur. Eğer ki çocuk okula gitmek zorundaysa, maske kullanması ve ellerini daha sık yıkaması enfeksiyonların yayılmaması açısından önemlidir.

UYGUN KIYAFET SEÇİMİ

Çocukları soğuktan korumak için yetişkinlerden bir kat daha kalın giydirmek yeterli olacaktır. Çocuklara kalın bir kıyafet giydirmektense, ortam ısısına uygun olarak birkaç ince kıyafeti üst üste giydirmek, ısı kaybını engellemek için çok daha etkili bir yöntemdir.”