GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-06-2020 17:19   Güncelleme : 14-06-2020 17:19

ÇIRALI’NIN KORUYUCULARI!

2000 yılından bu yana deniz kaplumbağalarının korumasından doğa korumaya organik tarımdan tanıtıma kadar birçok yaptıkları çalışmalarla Çıralı’yı Türkiye’nin yanı sıra dünyaya duyuran S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi, gerçekleştirdiği çalışmalar göz dolduruyor. 20 yıl önce kooperatifi kuran ve halen yönetim kurulunda olan Bayram Kütle, Çıralı’yı betonlaştırmadan kurtaranların deniz kaplumbağaları olduğunu söyledi. Kooperatif Başkanı ve aynı zamanda Ulupınar Muhtarı olan Habib Altınkaya ise, Koruma Amaçlı İmar Planı’nın bittiğini ve 2017'de onaylandığını hatırlatarak, “Süre uzadı ancak inşallah bu hafta içinde askıya çıkacak. Burada en büyük desteğimizi de Antalya Valimiz Münir Karaloğlu'ndan aldık. Burayı koruyabilmek için bu plan gerekli. Plan onaylandığında beton ve diğer malzemeler olmayacak, sadece ahşap olarak mevcut olan korunacak. Tarım arazileri korunacak. Çıralı’ya çok büyük bir katkı sağlayacak. Ancak yalnız başımıza bu iş olmazdı, ekibimiz çok iyi ve her türlü maddi manevi destek sağlıyorlar. Çok iyi bir ekip oluşturduk ve onun da meyvesini yiyoruz. İnşallah hep beraber Çıralı’yı Kemer’in güzel bir bahçesi yapacağız” dedi.

ÇIRALI’NIN KORUYUCULARI!

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

Kemer’in Ulupınar Mahallesi’nde bulunan Çıralı mevkii S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar göz dolduruyor. Kooperatif 2000 yılından bu yana deniz kaplumbağalarının korumasından doğa korumaya organik tarımdan tanıtıma kadar birçok yaptıkları çalışmalarla Çıralı’yı Türkiye’nin yanı sıra dünyaya duyuruyor.

‘ÇIRALI’YI DENİZ KAPLUMBAĞALARI KURTARDI’

20 yıl önce Habip Altınkaya, Emine Kuzutürk, Hafize Sarımehmetoğlu, Ramazan Yörükoğlu, İlhan Şahin ve İrfan Demir ile Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi’ni kuran Bayram Kütle, Çıralı’yı betonlaştırmadan kurtaranların deniz kaplumbağaları olduğunu söyledi. Yıllardır Çıralı’nın koruma amaçlı imar planının çıkmasını beklediklerini aktaran Kütle, “Ben 1955 doğumluyum. 1960-1965 yıllarından sonra köylüler tarafından buralara mısır falan ekiliyordu. Ondan sonra su kanalları açıldı ve toprak ortaya çıkmaya başladı. Susam pamuk gibi şeyler ekilerek hemen hemen her şey yapılıyordu. 1970'li yıllardan sonra sebzeciliğe başladılar, daha sonra turizm ortaya çıktı ve şu an turizme devam ediliyor. Turizmin başlamasıyla burası için Koruma Amaçlı İmar Planı getirelim dedik, çünkü bizim yerlerimiz burada. Büyük otel zincirlerine ve tatil köylerine satılmasını istemedik. O dönemlerde buraya golf sahası yapılması gündeme geldi. İstanbul'da bir şirket kiralamaya kalktı ve kiraladı. Bizde bunu üzerine dava açtık. Davada sırasında buranın deniz kaplumbağalarının üreme alanı olduğu konusunda mahkemeye dosyalar ile deliller sunduk ve kazandık. Çıralı'yı kurtaran oydu. Yani yıllardır sahip çıktığımız deniz kaplumbağaları Çıralı’yı kurtardı” dedi.

‘ONLAR DA BİZİM YOLUMUZDAN GİDİYORLAR’

Çıralı’nın tanıtımında önemli yeri olan deniz kaplumbağalarını yıllardır koruduklarına değinen Bayram Kütle, “Kooperatifi kurduktan sonra arkadaşlarla birlikte deniz kaplumbağalarını sürekli korumaya çalıştık. İnşaatlar yaptırmadık. Narenciye üretimini doğal haliyle ilaçsız yaptık, yani organik tarım yaptırdık. Bir süre sonrada başkanlıktan vazgeçtim ve arkadaşlara devrettim. Onlarda aynı yolda devam ediyorlar. Onlar da bizim yolumuzdan gidiyorlar. Bana danışırlar, biz de bildiğimiz kadarını anlatıp yardımcı oluyoruz. Araştırıp bakıp ona göre hareket ediyoruz. Mesela kum zambağı; daha önce çok olurdu, ama insanlar turizme yoğunlaşınca kum zambaklarını çiğnediler. Şimdi ise insanları bilinçlendirmek adına taşlarla çevirip koruduk” diye konuştu.

‘İNSANLAR ARTIK BİLİNÇLENDİ’

Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi’nin kurulmasıyla Çıralı’yı 21 alanda işletmeye çalıştıklarını aktaran Kütle, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz burayı kendimiz işleteceğiz dedik. 21 alandan bir kooperatif olarak biz işletmeye çalıştık. Bakanlık siz burayı yapamazsınız dedi. Köylü olarak biz yapacağız dedik. Halka açık bir yer olduğu için biz insanları bilinçlendirmek istedik ve bu şimdi çok iyi yürüyor, insanlar artık bilinçlendi. İlk seneler zorluk çektik ama daha sonrasında herkes hayvan sever oldu.”

‘ÇIRALI'NIN VARLIĞINI DEVAM ETTİRELİM’

Yanartaş’da 1965 yılında MTA’nın bir çalışma yaptığını da belirten Kütle, “Gazın varlığı ile alakalı Çıralı’da araştırma yapıldı. Yanartaş altındaki gazın 200 metre alttan geçtiğini söylemişler. Ondan bu yana burası kapanmış ve buradan bir şey olamaz çalışma yapamayız demişler. O günden bugüne orada bir değerlendirme yapılmamış. İnsanlar gelip oranın doğal halini görüyorlar. Buraları koruyalım. Çıralı'nın varlığını devam ettirelim. Sağlıklı temiz bir havayı gelecek nesillere miras bırakalım. İnsanlar burada keyifle tatil yapıyorlar, sakin bir şekilde tatillerini geçiriyorlar daha doğrusu yaptığım emeklerin yerini bulduğunu görüyorum” dedi.

ALTINKAYA: ÇEŞİTLİ FAALİYETLERDE BULUNUYORUZ

Bayram Kütle’nin ardından Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi’nin başkanı olan Habip Altınkaya, Bayram Kütle’nin yanı sıra Ramazan Şahin, Öner Aygün, Mehmet Demir, Ali Köylüoğlu, Erdal Erginöz ve Salih Sarıca ile çalışmalara devam ediyor. Aynı zamanda Ulupınar Muhtarı da olan Habip Altınkaya, sivil toplum örgütü olarak çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını ancak en büyük faaliyetlerinin ise deniz kaplumbağalarının koruması olduğunu söyledi. 2014 yılından bu yana 2 dönemdir Ulupınar Muhtarı olan Altınkaya, “Kooperatif olarak çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. En büyük faaliyetimiz deniz kaplumbağası koruma çalışması, ancak bunu yanın da Çıralı’daki endemik bitkiler ve tarımsal faaliyetlerimiz de var. 2000 yılından itibaren uzun süre kooperatifte Bayram Kütle’nin başkan yardımcılığını yaptıktan sonra 2014 yılında muhtar seçildim. Bayram abi yoruldum dedi ve başkanlığını devretti. Azalarla beraber daha iyi bir çalışma üretebilmek ve ekip oluşturabilmek için onları bırakmadık. Şimdi kooperatif üyelerimiz ve azalarımızla birlikte çeşitli alanlarda mahallemize hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

‘EN BÜYÜK DESTEĞİ VALİ KARALOĞLU'NDAN ALDIK’

Muhtar seçildikten sonra ekip arkadaşlarıyla birlikte Çıralı’nın Koruma Amaçlı İmar Planı’nın oluşturulması konusunda çalışmalara başladıklarını ifade eden Altınkaya, “Şu an en büyük ihtiyaç Koruma Amaçlı İmar Planı. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla görüştük. Tabi burada en büyük desteğimizi de Antalya Valimiz Münir Karaloğlu'ndan aldık. Çıralı’nın çok büyük bir destekçisi oldu ve bütün taleplerimizi karşılıksız bırakmadı. Bizi makamında da kabul etti ve telefonla da çok görüştük. Onun büyük katkısı var, alanda büyük bir desteği var. Onun için de sayın valimize şahsım ve ekibim adına teşekkür ediyorum.”

‘BU HAFTA İÇİNDE PLAN ASKIYA ÇIKACAK’

Koruma Amaçlı İmar Planı’nın bittiğini ve 2017'de onaylandığını aktaran Altınkaya, “Belediye geldi, birkaç ihtiyaç duyuldu onlar yapıldı ve süre uzadı. İnşallah bu hafta içinde askıya çıkacak. Plan onaylandığında beton ve diğer malzemeler olmayacak, sadece ahşap olarak mevcut olan korunacak. Tarım arazileri korunacak. Doğal bungalov ahşap taş karışımı yerler yapılacak. Kemerimize ve turizme katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Çıralı çok güzel ve bütün odalarımız ayrı ayrı herkese özel. Şu an orada kalıyorlar ve insanların ilk tercihleri burası. Bu konuda iyi yoldayız” dedi.

‘ÇIRALI’YA ÇOK BÜYÜK BİR KATKI SAĞLAYACAK’

Geçtiğimiz hafta Dünya Çevre Günü nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Çıralı’yı ziyaret ettiğini de hatırlatan Habip Altınkaya, “Deniz kaplumbağalarının yuvalarını koruma altına aldık ve çevre ile ilgili bilgiler de verdik. Sağ olsun başkanımızın ısrarı ile en kısa zamanda Çıralı ile ilgili ne yapabilecekleri konusunda diyalog oluşturacaklarını söyledi. Altyapı oluşturacaklarını ve imar biter bitmez 2021'de plana alarak yapacaklarını söyledi. Bu çok önemli. Burayı koruyabilmek için bu plan gerekli. Buradaki yollar elektrik direkleri doğal malzemeden ahşap olacak. Çıralı’ya çok büyük bir katkı sağlayacak. Ancak yalnız başımıza bu iş olmazdı, ekibimiz çok iyi ve her türlü maddi manevi destek sağlıyorlar. Çok iyi bir ekip oluşturduk ve onunda meyvesini yiyoruz. İnşallah hep beraber Çıralı’yı Kemer’in güzel bir bahçesi yapacağız. Kemerimizi ve Antalyamızı güzel bir şekilde tanıtmaya devam edeceğiz” diye konuştu.