YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-06-2022 01:05

Çıralı’da ‘İlk Yuva’ etkinliği

Nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta carettaların korunması, yumurtlama alanlarının genişletilmesi, insanları bilinçlendirmek adına Kemer’in Çıralı Sahilinde Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü dolayısıyla ‘İlk Yuva’ etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Çıralı’da 25 yıldır caretta carettaların koruyuculuğunu yapan ve yavruların denizle buluşmasını sağlayan gönüllüler Bayram Kütle, Mustafa Ilgaz ve Fahika Yeşildağ’a emeklerinden dolayı plaket verildi. Geçtiğimiz yıl tespit edilen 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta carettanın denizle buluştuğu Çıralı’da bu yıl yuvalarda artış bekleniyor.

Çıralı’da ‘İlk Yuva’ etkinliği

Şüheda PARTAL

Akdeniz sahillerindeki en önemli caretta caretta yuvalama alanlarından olan Çıralı’da Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü dolayısıyla ‘İlk Yuva’ etkinliği düzenlendi. Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Beydağları Sahil Milli Parkı ve Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi işbirliğinde nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta carettaların korunması, yumurtlama alanlarının genişletilmesi, insanları bilinçlendirmek adına yapılan etkinliğe, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkan Vekili Hasan Ali Acar, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Antalya Sahil Güvenlik Okulu Komutanlığı Öğretim Başkanı Albay Tarkan Düzgünçınar, DKMP 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem, Beydağları Sahil Milli Park Müdürü Uğur Torunoğlu, Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ve Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya, Antalya Sahil Güvenlik Okul Komutanlığı subay adayı öğrencileri, Çıralı İlkokulu öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Öğrencilerin, caretta carettaların önemini anlatan bir oyun sunduğu etkinlikte Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi adına konuşan Erdal Elginöz, 2 yıldır ara verdikleri geleneksel ilk yuva etkinliğini pandeminin ardından tekrar düzenlemeye başladıklarını söyledi. 25 yıldır Çıralı sahilinde gerçekleştirdikleri koruma çalışmaları sonucu her geçen yıl caretta caretta yuvalarında artış yaşandığını belirten Elginöz, “25 yıldır kesintisiz olarak burada koruma çalışmalarına devam ediyoruz. Caretta carettalar, Çıralı’nın bütün geleceğini bütün varoluş şeklini tümden değiştirmiş canlılar ve biz burada yaşayan insanlar olarak buna çok değer veriyoruz. Gönüllülerimiz ve görevlilerimizle birlikte yıllardır carettaları rahat bir yuvalama ortamı bulabilmek için çalışıyoruz. Son 20 yıldır baktığımızda da çalışmalarımız sonucunda yuva sayısında ciddi bir artış görünüyor. Bu anlamda bize destek olan tüm kurumlara teşekkür ediyoruz” dedi.

YÖNTEM: EKO SİSTEMİN SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ BİR TÜR

Antalya’daki 9 yuvalama alanından biri olan Olimpos-Çıralı sahilinin en önemli yuvalama alanlarından biri olduğunu bildiren DKMP 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem ise, “Deniz Kaplumbağaları sadece bizim sahillerimizde değil Akdeniz coğrafyasında hatta Akdeniz’in de dışındaki sahillerde birden fazla ülkeyi ziyaret eden bir canlı ve gerçekten Akdeniz eko sisteminin korunduğunu gösterebilen yada korunduğu zaman direkt eko sistemin sağlığı için önemli bir tür. Uzun zamandır bununla ilgili bir işbirliği var. Yani uluslararası işbirliği, devlet kurumları, sivil toplum örgütleri ve gönüllülerin en çok iş birliği yaptığı bir tür. Biz, onların sayılarını arttırarak hem eko sistemi koruyoruz hem de farkında olmadan aslında kıyılarımızın korunmasına fayda sağlıyoruz. Kıyıdaki turizm şeklimize de aslında şekil veriyor ve yeni bir açılımlar getiriyor” dedi.

‘İŞBİRLİĞİ HALİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Katılımcı ve sürdürülebilir bir yaklaşımla alanın yerinde korunabilmesi ve farkındalığın arttırılması için DKMP 6. Bölge Müdürlüğü ile Ulupınar Çevre Koruma ve Geliştirme Kooperatifi arasında protokol yapıldığını hatırlatan Yöntem, “Koruma, kontrol ve izleme çalışmaları bu protokol çerçevesinde devam etmektedir. Protokolün öncelikli hedefi; nesli tehlike altındaki türlerden olan Deniz Kaplumbağalarının (Caretta caretta ve Chelonia mydas) izlenmesi, korunması, alanla ilgili verilerin toplanması değerlendirilmesidir. Protokolde hem idarenin hem de kooperatifin görev ve sorumluluklarına yer verilmiş olup Deniz Kaplumbağalarının korunmasında işbirliği halinde çalışılması esas alınmıştır. Bu protokol doğrultusunda Milli Park Müdürlüğümüzün önderliğinde 2018 yılında yöre halkı ve ilgili kurumlarımızın desteğiyle “Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu” kurulmuş ve koruma-izleme çalışmaları bu komisyon tarafından organize edilmektedir” diye konuştu.

2021 YILINDA 3 BİN 24 YAVRU DENİZLE BULUŞTU

Geçtiğimiz yıl tespit edilen 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta carettanın denizle buluştuğunu ifade eden Yöntem, caretta carettaların Mayıs ayı başında yumurtlamaya başladığını belirterek, “Çıralı kıyı koruma görevlileri 24 saat nöbet tutarak deniz kaplumbağalarını izlemekte, yeni bir yuva oluştuğunda işaretleyip, koruma kafesleri ile yuvayı koruma altına almaktadır. Bu arada yuva numarası, tarih vb. kayıtlar tutulmakta anne kaplumbağa da markalanmaktadır. Ortalama 45-65 gün sonra yavru çıkışları gerçekleşmekte, yavru çıkışı tamamlanmış yuvalarda kontrollü açılışlar yapılarak, yuvada sıkışmış olan yavrular varsa, bu yavrular kurtarılarak güvenli bir şekilde denize ulaşmaları sağlanmaktadır. Ayrıca her yuvanın da istatistiksel veri kaybı yapılmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Çıralı’da 25 yıldır caretta carettaların koruyuculuğunu yapan ve yavruların denizle buluşmasını sağlayan gönüllüler Bayram Kütle, Mustafa Ilgaz ve Fahika Yeşildağ’a emeklerinden dolayı Kaymakam Yücel Gemici, Başkan vekili Hasan Ali Acar ve DKMP 6. Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem tarafından plaket verildi.

Etkinliğe katılan daha sonra Çıralı sahilinde temizlik yaptı.

AdminAdmin