GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-04-2021 16:47   Güncelleme : 15-04-2021 16:47

Çilengir istifa etti!

Kemer’de shoping ve daha fazla ticari alan oluşturulmaması için bölge esnafı adına mücadele eden Kemer Esnafları ve Turizmcileri Derneği (KESDER) Başkanı Abdullah Çilengir, dernek başkanlığından istifa ettiğini açıkladı. Her platformda haklarını aradığı dostlarından yeterli desteği görmediğini belirten Çilengir, “Çok kırgınım. Kemer esnafının hakkı ve hukuku için yıllardır sürdürdüğümüz zorlu mücadeleden sonra, yaşadığım olay üzerine düşündüm, bir karar aldım. 1 yıl platform ve 8 yıldır resmi olarak verdiğim mücadelenin boşa olduğunu anladım ve KESDER yönetim kuruluna istifamı sundum” dedi.

Çilengir istifa etti!

Şüheda PARTAL

KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, görevinden istifa ettiğini açıkladı. 22 Mart günü iş yerindeki ofisinde tanımadığı kişiler tarafından darp edildiğini hatırlatan Çilengir, “Öncelikle belirtmeliyim ki, hiç kimse bu olayı küçük bir olay gibi görüp kişiselleştirmeye ve basitleştirmeye çalışmasın. Olay yolda veya sokakta yaşanmadı ve kişisel hiçbir durum yok. Abdullah Çilengir KESDER Başkanı olduğu, Kemer esnafının hakkını aradığı ve Kemer esnafının ekmeğine sahip çıktığı için ofisinde sopalarla darp edilmiştir. Olaydan sonra perde arkasındaki aktörler konuyu ırkçılığa çekmeye çalışıp sulandırmaya ve özünden saptırmaya çalışmıştır. Beni yakından tanıyan herkes iyi bilir, ben insanın kimliğine değil, yüreğine bakarım. Beni kişinin ırkı ve dini değil, karakteri ilgilendirir. Dostum da düşmanım da; benim inandığım davada kişi, kurum ayırt etmeksizin olayların üzerine korkusuzca gittiğimi ve sonuç alıncaya kadar da takip ettiğimi iyi bilir. Buna tüm Kemer şahittir. İnanmayanlar, son yıllarda yaptığımız açıklamalara bakarlarsa anlarlar” diye konuştu.

‘KONU BİZİM İÇİN KAPANMIŞTI’

Kiriş Mahallesi’ne yapılması söz konusu olan AVM’ye karşı çıkmak için 4 Mart günü Kemer Esnaf Odası Başkanı Bolat Ünsal, KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez ve TURSAB Kemer Temsilcisi Mehmet Akbaba ile birlikte Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdiklerini anlatan Çilengir, “Bu ziyaret Başkanlık makamında gerçekleşmiştir ve söz konusu toplantıya Başkan Yardımcısı Gülsüm Bal da dahil olmuştur. Toplantının son bölümünde Mehmet Akbaba cep telefonuma mesaj atarak bu otelle ilgili ulaşan duyumu sormamı istedi. Ben de sayın Topaloğlu’na ‘Başkan bey Anadolu hastanesin yanına yapılan otelin altına 500 m2 AVM yapılacağını duyduk böyle bir şey var mı?’ diye sordum. Başkan Topaloğlu bu iddiaya şiddetle karşı çıkarak ‘Siz kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyorsunuz, kesinlikle öyle bir şey yok’ dedi. Gülsüm Bal da ‘Orada o kadar metrekare bile yok’ diyerekten o da itiraz etti. Bunun üzerine Mehmet Akbaba söze girerek ‘Konuyu Abdullah abiye ben anlattım o yerle ilgili kiralama yapıldığını duyduk’ dedi. Başkan ve yardımcısı kesinlikle öyle bir şey olmadığında ısrar ettiler. Bizim için konu Topaloğlu ve Bal’ın açıklamaları üzerine orada kapandı” diye konuştu.

‘TARAFIMA KARŞI DÜZENLENMİŞ BİR TERTİPTİR’

“Ancak bildiğiniz gibi, gerçek olmadığı söylenen bir AVM’yi ihbar ettiğimi, hatta ellerinde bu görüşmeye ilişkin video olduğunu söyleyen kişilerin saldırısına uğradım, kendi işyerimdeki odamda darp edildim” diyen Çilengir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi şu soruların mutlaka cevaplanarak konunun açıklığa kavuşması gerekiyor: Eğer Topaloğlu ve Bal’ın dediği gibi bu yere AVM yapılmayacaksa ben tanımadığım kişiler tarafından neden darp edildim? Saldırganlara kimler hangi sözleri vermişlerdi? Saldırganlar elimizde kamera görüntüsü var dediler. Sayın Necati Topaloğlu, görüşme sizin makamınızda yapıldı, kamera görüntülerini saldırganlara kim verdi? Bir şikayet söz konusu olmadığı halde, toplantıda konuyla ilgili soruyu sadece ben sormadığım halde, Mehmet Akbaba’ya ulaşmış bir duyumu birlikte sorduğumuz halde Abdullah Çilengir sizi şikayet etti diyen kim? Saldırganları özellikle benim üzerine yönlendiren kim? Bu bence tarafıma karşı düzenlenmiş bir tertiptir. Bu tertibin arka planında kimler var ve neyin peşindeler?”

‘HAKKIMI SONUNA KADAR ARAYACAĞIM’

Hakkını kanunlar çerçevesinde sonuna kadar arayacağını ifade eden Abdullah Çilengir, “Uğradığım saldırının akabinde tepki gösteren, saldırıyı ve saldırganları kınayan; Başta KESDER yönetim kurulunda ve kurullarımızda görev alan kardeşlerime, olay günü toplanıp destek veren kardeşlerime, ayrıca sosyal medyadan destek açıklaması yapan tüm dostlarıma, hatta şahsen tanımadığım çizgimizi bilen ve sosyal medyadan destek verenlere ve bizzat arayıp ‘her ne yapacaksan hazırız. Her türlü yanındayız’ diyen dostlarıma can-ı gönülden teşekkür ederim. Destek veren tüm dostlarıma da söylediğim gibi Türk adaletine güveniyorum. Bu ülke bu topraklar muz cumhuriyetinde değil Türkiye Cumhuriyeti topraklarındadır. Ben de devletime ve onun adaletine güveniyorum. Hakkımı kanunlar çerçevesinde sonuna kadar arayacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

‘ÇOK KIRGINIM’

KESDER Başkanı olduğu günden bugüne, yanındaki arkadaşları ile birlikte haksız rekabet yaratan tüm konular karşısında ciddi bir şekilde mücadele ettiklerini ifade eden Çilengir, “Bu süreçte şahsım olarak başta akrabalarımda dahil olmak üzere bir çok düşman edindim. Shopping center sahipleri, acenteciler, pazar esnafı, dolmuş esnafı, otelciler ve siyasiler de olmak üzere onlarca kişi tarafından düşman ilan edildim. Tehditler aldım, aracıma zarar verildi, takip edildim ve maddi manevi çok bedel ödedim. Ancak hiç birinden korkmadım ve geri adım atmadım. Çünkü yolumuzun doğru ve hak yolu olduğunu biliyorum. Her platformda haklarını aradığım dostlarımın yeterli desteği göstermedikleri düşünüyorum ve çok kırgınım” dedi.

‘VERDİĞİM MÜCADELE BOŞUNAYMIŞ’

Bugüne kadar verdikleri mücadelenin boşuna verilmiş mücadele olduğunu dile getiren Çilengir, “Kemer esnafının hakkı ve hukuku için yıllardır sürdürdüğümüz zorlu mücadeleden sonra, yaşadığım olay üzerine düşündüm ve bir karar aldım. Bugün itibari ile 1 yıl platform ve 8 yıldır resmi olarak verdiğim mücadelenin boşa olduğunu anladım ve KESDER yönetim kuruluna istifamı sundum. Kemer’de haksız rekabetle mücadele etmek, Kemer çarşılarının yaşam merkezi olması ve turizm gelirlerinin tabana yayılması için kurduğumuz ve her platformda mücadele ettiğimiz derneğimizden, elinden gelen her şeyi fazlasıyla yapmış, inandığı davaya canını koymuş, doğru bildiği yoldan asla geri adım atmamış ve her siyasi partiye eşit mesafede kalarak asla başınızı öne eğdirecek malzeme bırakmadan onurum ve gururumla ayrılıyorum. İlerleyen günlerde aktif görev aldığım dönemde KESDER yönetim kurulu olarak neler yaptığımızı ayrıca açıklayacağım” diye konuştu.