SİYASET
Giriş Tarihi : 14-12-2020 16:30   Güncelleme : 14-12-2020 16:31

‘Çiftçilerin zararları karşılanacak mı?’

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle 2 soru önergesi verdi. Bahşi, önergelerinde, “Antalya'da meydana gelen sağanak yağış, sel ve dolu seralara büyük hasarlar vermiştir. Söz konusu felaket sonucunda ekili-dikili ürünleri, seraları zarar gören çiftçilerin maddi zararları karşılanacak mıdır? Bu zor günlerde çiftçi borçlarının faizinin silinip, anaparanın yapılandırılması ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır?” diye sordu.

‘Çiftçilerin zararları karşılanacak mı?’

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, TBMM Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle 2 soru önergesi verdi.

Bahşi ilk önergesinde Antalya'da meydana gelen sağanak yağış, sel ve dolu özellikle Serik, Kadriye, Aksu, Gazipaşa, Manavgat ve Muratpaşa ilçelerini etkilendiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın evleri sular altında kalmış, Serik ilçesindeki Beşgöz deresinin taşması seralara büyük hasarlar vermiştir” dedi.

Bahşi önergesinde, “Antalya’da meydana gelen bu felaket ile ilgili hasar tespit çalışmaları yapılmış mıdır? Hasar tespiti yapılmışsa maddi hasar ne kadardır? Söz konusu felaket sonucunda ekili-dikili ürünleri, seraları zarar gören çiftçilerin maddi zararları karşılanacak mıdır? Meydana gelen afetten dolayı Antalya ilimiz ‘Afet Bölgesi’ olarak ilan edilecek midir?” diye sordu.

'İŞ ADAMLARININ BORCU SİLİNİYOR, ÇİFTÇİLERE HACİZ GELİYOR'

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği diğer soru önergesinde ise, “TBMM’de kabul edilen yasa ile çok sayıda sektörde borç yapılandırma olanağı getirilirken çiftçi borçları kapsam dışında tutulmuş ve Türkiye’nin dört bir yanında köylülerin traktörlerine, tarlalarına, hayvanlarına haciz gelmeye başlamıştır. En son Amasya’nın seracılıkla geçinen Kızılca köyünde çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifleri' ne olan borçları ödenmediği için tarlalarına, traktörüne, tarım aracı ve kamyonetlerine el konulmuştur. Tüm ülkemizin salgın hastalık nedeniyle evlerine kapandığı dönemde, çoluk çocuk tarlalarına giderek canlarını hiçe sayıp üretim yapan çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladığı yüksek faiz nedeniyle borçları sürekli artmakta ve çiftçiler çaresiz kalmaktadır” dedi.

Bahşi, önergesinde, “Türkiye'de vergi borçlarına yapılandırma şansı getirilirken, milyonlarca lirayı bulan vergi borçları silinirken çiftçilerin borçları neden kapsam dışı tutulmamıştır? Bu zor günlerde çiftçi borçlarının faizinin silinip, anaparanın yapılandırılması ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır? Bu çiftçilere yapılan icraların durdurularak haciz edilen traktörlerin iade edilmesini sağlamak için bir girişiminiz var mıdır?” diye sordu.