YAŞAM
Giriş Tarihi : 04-12-2020 13:27   Güncelleme : 04-12-2020 13:27

Çiftçilere uzaktan eğitim dopingi

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Antalya Ticaret Borsası arasında tarımsal işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında çiftçilere uzaktan eğitimler verilecek.

Çiftçilere uzaktan eğitim dopingi

Antalya'da koronavirüsle mücadelede sosyal izolasyon sağlanmaya çalışılırken tarımsal üretimin artırılması, güvenilir ve sağlıklı gıda arzında sürekliliğin sağlanması da hedefleniyor. İnsan sağlığını gözeten tarımsal üretimi daha kaliteli ve daha verimli gerçekleştirmek amacıyla Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Antalya Ticaret Borsası arasında iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokolle birlikte düzenlenecek uzaktan eğitimler ile hem koronavirüs ile ülkesel bazda yürütülen mücadeleye katkı sağlamak hem de tarımsal eğitim ve yayım faaliyetlerinin kesintisiz, etkin ve sürdürülebilir kalkınması amaçlanıyor.

VİRÜSLE MÜCADELEDE BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Antalya Valisi Ersin Yazıcı'nın ev sahipliği yaptığı protokol törenine, Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Gökhan Karaca ile Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır katıldı. Koronavirüsten korunma tedbirleri arasında sosyal izolasyonun sağlanması kadar dengeli beslenme ve doğal ürünlerin tüketiminin de çok önemli olduğunun altını çizen Vali Ersin Yazıcı, Antalya'nın kurallara uygun şekilde layıkıyla modern tarım yapılan ve aynı zamanda çok geniş bir ürün yelpazesi bulunan bir tarımsal üretim merkezi olduğunu vurguladı.

ANTALYALI ÇİFTÇİLER TEKNOLOJİYLE TARIMA YÖN VERİYOR

Antalya'nın sahip olduğu jeolojik ve ekolojik üstünlükler ile bilgi birikimi ve nitelikli insan gücünü en yüksek düzeyde kullanan şehir olduğunu belirten Vali Yazıcı, şöyle dedi:

“Yıllık 17 milyar TL tarımsal hasıla ile Antalya, Türkiye'de tarımın lokomotifi konumdadır. Antalya Ticaret Borsamız da İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz de Antalya tarımını daha ileriye taşımak için örnek projelere imza atmaktadır. Bu iş birliği protokolü de bunlardan bir tanesi. Verilen eğitimleri sosyal medyadan takip ediyorum. Hem çiftçilerimizin yoğun bir katılımı var hem de çok başarılı çalışmalara imza atıldığını görüyorum. Antalyalı çiftçiler tarımda teknolojiyi çok iyi kullanıyorlardı, şimdi de kendi eğitimleri için teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar. Sosyal izolasyonu korumak amacıyla uzaktan eğitimlerin çok faydalı olduğuna ve Antalya tarımının bu eğitimlerle daha büyük başarılar elde edeceğine,tarımsal üretimde daha büyük pencereler açılacağına inanıyorum."

UZAKTAN EĞİTİMLER YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Yapılan işbirliği protokolü hakkında bilgi veren Gökhan Karaca “Antalya'daki çiftçilerle başladığımız eğitimlerimize ziraat mühendislerimiz de başvuru yaptı, diğer illerden de yoğun talep oldu. Yurt dışından dahi başvurular aldık. 1200 kişinin aynı anda katılım gösterdiği uzaktan eğitimlerimiz oldu ve toplamda katılım belgesi verilen çiftçilerimizin sayısı 5 bin kişiyi geçti. Antalya Ticaret Borsamız ile yaptığımız işbirliği ile eğitimlerimize hızlanarak devam ediyoruz. Yine Ticaret Borsamızla Sizin 'Oraların Nesi Meşhur' diye internet üzerinden bir program düzenliyoruz. Aynı zamanda Zeytin Mektebi diye 15 bölümden oluşan bir eğitim düzenledik. 600 kişi bu eğitimlerden sertifika aldı. Borsamız ile bu işbirliğini daha ileriye taşımak için bu protokolü imzaladık" diye konuştu.

BU ÜLKENİN KISA VADEDE TARIMLA KALKINACAĞINA İNANANLARDANIZ

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise “Çiftçimizin eğitime ihtiyacı var. Biz çiftçiyi eğitelim. Çocuklarını eğitelim. Net ve temiz bilgiyle insanları ilerletelim. Tarımsal üretimin ufkunun çok geniş boyutlara taşınacağına inanıyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz uzaktan eğitimlere başladı. Müthiş bir başarı hikayesi yazdı. Müdürümüz ve ekibine teşekkür ediyorum. Antalya olarak biz çok avantajlıyız. Toprak yapısıyla, ürün yelpazesiyle, insan kaynağıyla Antalya, tarımda ihtisaslaşmış durumda. Biz kısa vadede bu ülkenin tarımla kalkınacağına inananlardanız. Bundan sonra bu eğitimleri Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile de geliştirerek kabul edilebilir sertifikalı hale getirebiliriz diye umut ediyorum" ifadelerine yer verdi.

(DHA)