GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 21-09-2020 15:53   Güncelleme : 21-09-2020 15:53

CHP'li Zeybek'ten orman yangınları önergesi

Antalya'nın tatil bölgesi Adrasan'da çıkan yangın sonrasında incelemelerde bulunan CHP Milletvekili Rafet Zeybek, geçen sene Antalya'da orman yangınlarının sebeplerinin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için araştırma önergesi verdiğini, yeni yasama yılında önergenin tekrar TBMM gündemine alınması için çalışacağını söyledi.

CHP'li Zeybek'ten orman yangınları önergesi

Adrasan'da geçen cuma günü yaşanan orman yangınında 60 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, CHP Kumluca İlçe Başkanı Arif Kocacık ve beraberindeki heyet, orman yangını sonrası oluşan tahribatı yerinde inceledi. Rafet Zeybek, "Adrasan'da çıkan yangın ve geçmişte Antalya'da çıkan orman yangını göstermiştir ki yangının sebebi, alınacak önlemlere dair kapsamlı bir araştırma yapılması gereklidir. Yangın nedeniyle bazı seralarda hasar oluştuğu bilgisi mevcut" dedi.

10 YILDA 25 BİN 872 HEKTAR ALAN YANDI

Milletvekili Zeybek, bir yıl önce TBMM'ye Antalya'da orman yangınlarının sebeplerinin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için araştırma önergesi verdiğini, yeni yasama yılında önergenin tekrar TBMM gündemine alınması için çalışacağını belirtti. Rafet Zeybek'in verdiği önergede 2008-2018 yılları arasında sadece Antalya'da 2 bin 291 yangın olduğu ve toplamda 25 bin 872,7 hektar alanın yandığı açıkladı.

'BU YANGINLAR SIRADAN DEĞİL'

Antalya'nın doğası ve ormanlarının rant ve talan için sık sık tahrip edilmeye çalışıldığını belirten Zeybek, “Gelecek kuşaklara miras olarak bırakmamız ve korumamız gereken Antalya'nın ormanlarının yangınlarla gündeme gelmesi çok üzücü. Sn yıllarda çok defa çıkan orman yangınları göstermiştir ki, bu yangınlar sıradan değil, bir ihmal ve arkasında kötü niyetin olduğu bellidir. Yanan ormanların ve daha fazla alanın tekrar ilgili kurumlarımız tarafından ağaçlandırılması gereklidir. Bu tarz orman yangınlarının tekrarlanmaması dileğiyle, Kumluca ve Adrasan'a geçmiş olsun diliyorum" diye konuştu.

(DHA)