GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 26-11-2019 09:54

CHP'li kadınlar şiddeti kınadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Finike Kadın Kolları üyeleri, kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini basın açıklaması yaparak kınadı.

CHP'li kadınlar şiddeti kınadı

CHP Finike Kadın Kolları üyeleri, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla parti binasında basın açıklaması yaptı. CHP İlçe Başkanı Mustafa Ökten ve erkek üyelerin de katılarak destek verdiği basın açıklamasında, 'Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur', 'Korkma, gücünün farkında ol, sıra sana gelmeden sesini çıkart', 'Kadına her türlü şiddete hayır', 'Kadına yönelik şiddete birlikte 'dur' diyelim' yazılı dövizler açıldı.

Basın açıklamasını okuyan CHP Kadın Kolları Başkanı Hülya Tutal, kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini, 2019 yılının ilk 10 ayında 383 kadının öldürüldüğünü söyledi. Kadınların her gün şiddete, taciz ya da tecavüze uğradığını dile getiren Tutal, "Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler, kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzlaştırma kararlarına rağmen öldürüldü" dedi.

'Biz eşitiz, varız' diyerek konuşmasını sürdüren Tutal, "Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Mirabel kardeşlerden günümüze şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan, kahkahası yasaklanan, emeği değersizleştirilen, kısacası şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar için mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Kadına yönelik şiddetin son bulması için. 6284 sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi'nin tam olarak uygulanmasını istiyoruz. İyi hal indirimlerine son verilmesini, sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destekle yasal yardımın yapılmasını, kadın istihdamını artırmak için güvenceli istihdam olanakları yaratılmasını, kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini, kadın- erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini, medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. (DHA)