SİYASET
Giriş Tarihi : 10-09-2022 02:47

CHP 99 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 99. Kuruluş yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Kemer’de de kutlandı. Kemer İlçe Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, “Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir” dedi.

CHP 99 yaşında

Şüheda PARTAL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemer İlçe Başkanlığı, 99’uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı. Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ile ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililerin Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldiği törende Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu. İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, burada yaptığı konuşmada, kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi CHP'nin 99 yaşında olduğunu belirterek, "Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız" dedi. Ünal, “15 Mayıs 1919 da İzmir’e çıkan Yunanlıların arkasında İngiliz tilkileri vardı, İngilizler destekledi, Yunanlılar çıktı. Bu mütareke gereğince Anadolu işgal ediliyor ve Osmanlı askerlerinin elinden silahları alınıyor, limanlar işgal ediliyor. İstanbul zaten işgal edilmiş durumdaydı. O gün Fethi Bey, Hasan Tahsin direniş gösterdiler ilk kurşunu atan Hasan Tahsin üç tane Yunan subayını orada katletti ve kendisi de orada öldürüldü. İzmir’de de anıtı vardır. Bu durum karşısında Anadolu içlerine Manisa’ya Aydın’a İzmir’e o bölgede hızlı bir şekilde Yunanlılar ilerlerken kadınımızı kızımızı askerimizi kim buldularsa bunları tutukladılar ve İzmir Körfezi’nde bulunan hayvan ahırları vardı oralara kapattılar, tecavüz ettiler, insanları öldürdüler, insanlara kan kusturdular. Ama bunu gören Anadolu’daki yiğitler bir defa olsun bu ülkenin kurtuluşu için birlik beraberlik içerisinde hareket ettiler. İşte o günlerde de bugün şu üstünde yaşadığımız topraklarda da İtalyanlar vardı. İşgal edildi Mondros mütarekesi ile. Fakat 9 Eylül 1923 günü bu İzmir’in kurtuluşu ile ilgili son nefesini veren Yunanlılar tabutuna çakılan son çiviyi gördüler ve Mustafa Kemal İtalyanlara; ‘Geldikleri gibi gittiler. Geldiğiniz gibi gideceksiniz’ dedi ve İtalyanlar tek kurşun atmadan bu bölgeyi terk etiler gittiler” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP'nin Türkiye'nin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyeti demokrasiye hazırlayan bir parti olduğunu anlatan Ünal, şunları söyledi:
“Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir. Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır.
Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız. Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir. CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz. Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız.
Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir. Sorumluluğumuz büyük. Kararlıyız. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir. Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun. Geliyor gelmekte olan.”

AdminAdmin