SİYASET
Giriş Tarihi : 09-09-2021 15:15   Güncelleme : 09-09-2021 15:15

CHP 98 yaşında!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemer İlçe Başkanlığı, CHP'nin kuruluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. CHP’li Belediye Meclis Üyeleri Semih Top ve Cumali Afşin, yönetim kurulu üyeleri ile partililerin katıldığı törende konuşan İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, “Artık Cumhuriyet Halk Patisinin iktidarı yakın. Ak Partinin de iktidarı bitmiştir. Gazı bitmiş fitil yanıyor. Bize iktidar görünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı Kuvayı milliye ile canlanmıştır ve daha da çok çok canlanacaktır” dedi.

CHP 98 yaşında!

Şüheda PARTAL

Kemer’de CHP'nin kuruluşunun 98. yıl dönümü kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, CHP’li belediye meclis üyeleri Semih Top ve Cumali Afşin, yönetim kurulu üyeleri ile partililer katıldı. Ünal’ın Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

CHP'nin kuruluşunun 98. yılının kutlu olmasını dileyen İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kuruluş ve kurtuluşumuzun Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. yılı kutlu olsun. Bu parti okyanus ötesi emirlerle kurdurulmadı. Savaş meydanlarında anaların kağnıların üstünde mermi topların üstüne yorganını yatağını battaniyesini atarak yavrusunu ve mermisini taşıyan anaların sayesinde kuruldu. İşgal altındaki topraklarımıza göz diken işgalci birliklerle iş birliği yapan saray ve İstanbul hükümetine karşı büyük bir mücadeleye girmiştir. İlk mücadelesi efeler ve halk arasındaki örgütleşmelerle birlikte İzmir bölgesinde örgütlü mücadelesine giren vur kaç taktiği uygulayan milis kuvvetler ve onları bu örgüte adapte eden Kuvayı milliyedir. Kuvayı Milliye’nin temeli ise aynı zamanda halk örgütlenmesidir. Fikirde düşünce babası Burdur Garnizon Komutanlığı’ndan gelmiştir. 15 Mayıs 1919 da işgal edilen İzmir’den iki gün sonra İzmir’in Buca İlçesinde örgüt kurulmuştur. Örgütte en etkili olan efeler ve milis kuvvetleridir. Bu efelere ve milis kuvvetlerine destek olan halkımızdır. Halkımız bu kuvvetlerin silah cephane yiyecek içecek at veya katır gibi ulaşım araçlarına büyük destek olmuşlardır. Yani cumhuriyetimizden 50 gün önce kurulan bu Kuvayı Milliye Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelini oluşturmaktadır.”

“Kuvayi Milliye örgütü batı Anadolu’da olanca gücüyle mücadele verirken, ‘sarı imam’ adında bir tanesi sarayla iş birliği halinde Yunan kuvvetleriyle iş birliği halinde bir vatan hainidir. Bu vatan hainine Yunan komutanı diyor ki; ‘benim canım petek bal istedi, petekli bal bul.’ O köyde herkes arıcılıkla geçinirmiş. O köye gidiyor sarı imam petek bal istiyor hiç kimse petek bal vermiyor. Yunan komutana geliyor diyor ki; ‘sizin istediğinizi söyledim hiç bal vermediler.’ Yunan komutan o köyü sarıyor ve köyde bulunan 147 kişiyi öldürüyor. Bütün hepsini katlediyor. Şehit ediyor. Bu arada bir kız çocuğu kalıyor. Yıkıkların arasında çocuk ağlarken Kuvayi Milliye buna sahip oluyor ve götürüyorlar. O çocuk yaşıyor ve hayatı boyunca hiç konuşamıyor, devamlı ağlıyor. O köyün adı ‘Ağlayan Göz’ şu anda İzmir’de. Yani Kuvayi Milliyemiz gerçek Cumhuriyet Halk Partisini kuran gerçek cumhuriyetçi bir partidir. Kuruluşun ve kurtuluşun partisidir.”

“Birinci genel başkanımız Sayın Büyük Önder büyük devrimci Mustafa Kemal’dir buradan selam olsun. İkinci genel başkanımız İsmet İnönü’dür ‘Bu memlekette namussuzlar karşısında, namuslular kararlı ve tutarlı olmadıkça bu ülke kurtulamaz’ diyen ikinci genel başkanımız en büyük cumhuriyet kurucularından bir tanesidir ve Mustafa Kemal’in silah arkadaşıdır. Üçüncü genel başkanımız ‘Ben istediğimi ekerim istediğimi dikerim sana ne Amerika sana ne diyerek’ beş parmak dağlarının tepelerine askerlerimizi indiren Kıbrıs Fatihi ve Afyon’a ‘haşhaş ekerim ben’ diyerek Amerika’ya rest çeken Bülent Ecevit’tir. Buradan ona da bin selam olsun gerçek devlet adamıdır. Daha sonrası ise Deniz Baykal, Torosların çocuğu, Antalya’nın evladı. 1 Mart Tezkeresini elinin tersiyle itmiş Amerika’nın conilerinin 85 binini Anadolu’ya yerleşmesine karşı çıkmıştır. Ona da bin selam olsun ona da sıhhatler diliyorum. Şimdi gelelim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanımıza 435 kilometre yolu adalet, halk, hukuk, diyerek yürümüş, arkasında Cumhuriyet Halk Partisi Devrimci gençliği ve ulusalcıları ile birlikte İstanbul’a kadar belli bir yol kat etmiş ve dünya tarihinde en uzun yürüyen lider olarak geçmiştir. Dünyanın birinci lideri tuz yürüyüşü idi, ikincisi İstanbul yürüyüşüdür. Burada Sayın genel Başkanımıza da sağlık sıhhat başarılar dileği ile iktidar nasip olmasını diliyorum. Artık Cumhuriyet Halk Patisinin iktidarı yakın. Ak Partinin de iktidarı bitmiştir. Gazı bitmiş fitil yanıyor. Bize iktidar görünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı Kuvayı milliye ile canlanmıştır ve daha da çok çok canlanacaktır. Nice 195, 196, 197, 198 yıllara diliyorum.”