SİYASET
Giriş Tarihi : 09-09-2020 16:39   Güncelleme : 09-09-2020 16:39

CHP 97 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemer İlçe Başkanlığı, CHP'nin kuruluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

CHP 97 yaşında

Şüheda PARTAL

Kemer’de CHP'nin kuruluşunun 97. yıl dönümü kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ve partililer katıldı. Ünal’ın Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

CHP'nin kuruluşunun 97. yılının kutlu olmasını dileyen İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, “Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Anadolu ve Rumeli müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olarak 9 Eylül 1923 tarihinde parti tüzüğü olarak kurulmuştur. Kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'tür Parti tüzüğünde belirlenmiş 6 ilkesi vardır; Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, laiklik, devletçilik ve devrimcilik partimizin temel özellikleri özgürlük eşitlik dayanışma Adalet Barış Hukukun üstünlüğü emeğin üstünlüğü gelişmenin bütünlüğü doğanın ve çevrenin korunması çoğula katılımcı özgürlükçü demokrasi ilkeleri CHP programında yer almıştır. Kuva-yi Milliye'nin ilk resmi önerisi budur. Askerlik Şubesi başkanı Albay İsmail Bey'den gelmiştir. Tümen komutanı Albay Şefik Aker 23 Mayıs 1919 günü Kuvayi Milliye örgütünün kurulduğunu açıklamıştır. Ödemiş-İzmir Afyon Dinar Isparta Fethiye' de faaliyet göstermişlerdir” dedi.

“Milis Kuvvetleri Efeler vatan savunmasında ki gizli örgütlerdir” diyen Ünal, “Kuvayi Milliye'de çalışmaya başlar, kısa adı kova olan bu örgütün bir halk direniş örgütüdür. Emperyalizm yayılmacı ve istilacı güçlere yerli ve yabancı işbirlikçilere karşı savaşın halk kitlesidir. Demirci Mehmet Efe, Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey Türkiye Cumhuriyeti'nin sigortası CHP’dir. CHP olmasaydı bugün Türkiye Cumhuriyeti diye bir şey olamazdı. Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 yıllık Cumhurbaşkanlığı’nda 38 adet fabrika yapıldı. Bugün misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde bulunan bütün kuruluşlar tek tek satıldı. TEDAŞ, Tüpraş, Telekom, Tekel, Sümerbank, Şeker Fabrikaları bankalar sigortalar daha ismini sayamadığım birçok yer satıldı. Peşkeş çekildi. Hala ülkemizin 431 milyon dolar borcu var. Bizi yönetenler zevk sefa şatafat içinde yaşıyorlar. Cebimizden paramızı ağzımızdan dilimizi alnımızdan terimizi renk renk ayırmadan gözlerimizi çaldılar kâfire buyur ettiler. Yaşasın özgür ve tam bağımsız Türkiye Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi” diye konuştu.

Törende ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da mesajı okundu. Kılıçdaroğlu mesajında şunları söyledi:

“Büyük Atatürk sayın genel başkanı temellerini 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresi'nde attığınız 9 Eylül 1923'te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli müdafaa-i hukuk Cemiyeti'nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını Kuvayi Milliye'nin işgal orduları karşındaki azmine 97 kuruluş yıldönümümüz de yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmektir. İlke ve devrimlerini Zile II yüzyıla Çağrı beyanname ışığında kuracağımız halkın iktidarında ülkemizin işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyorum. Mücadelemiz Hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olan adet sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devriminin mimarları olarak size ve size Arkadaşlarınıza hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk partililere demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”