SİYASET
Giriş Tarihi : 30-11-2021 19:03   Güncelleme : 30-11-2021 19:03

Cengiz, istifa eden bürokrata teşekkür etti

Antalya İl Sağlık Müdür Dr. Ünal Hülür’ün, AKP’li vekil Tuba Vural Çokal’ın “kıyak” isteğini geri çevirmesi üzerine gördüğü baskılardan dolayı istifa ettiği iddialarını gündeme getiren CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, “Devleti, kendilerine ve yandaşlarına çıkar için kullanan bu rezil zihniyete boyun eğmediği için Ünal Hülür’e millet adına teşekkür ediyorum” dedi.

Cengiz, istifa eden bürokrata teşekkür etti

Antalya’da 7 yıldır İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Ünal Hülür, geçtiğimiz günlerde görevinden aniden istifa etmiş, yerine Şırnak İl Sağlık Müdürü atanmıştı. Hülür’ün istifasının ardında yatan sebep olarak; kendisi de bir doktor olan AKP’li Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın kanun dışı isteklerine ve AKP’nin baskılarına dayanamayıp istifa ettiği öne sürüldü. İddialara göre AKP’li vekil Çokal’ın, İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür’den; bir hastanenin yemek servisini ihaleye açmadan kendi yakınına vermesini istemesi üzerine Müdür Hülür, hastanelerin yemek hizmetlerini ancak ihale ile verebileceklerini ifade ederek olumsuz yanıt verdi. Devamında AKP Genel Merkezine kadar uzanan süreçte baskılara dayanamayan İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür istifa etti. İddialar üzerine konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun devletin bürokratlarına yaptığı çağrıyı hatırlatarak, “Bilindiği üzere Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, devlet memurları ve bürokratlara çağrıda bulunarak ‘Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, durun. Bu illegal sistemden elinizi çekin’ demişti. Bu çağrının ardından bürokraside birtakım hareketlenmeler gerçekleşmişti. Eğer iddialar doğruysa; iktidarın değişmesine çok az kaldığını, iktidar değiştiğinde soruşturmaların başlayacağını ve bu çağrının ardından şerefiyle görevini yapan hiçbir bürokratın ‘Emir aldık, yapmak zorunda kaldık’ diyemeyeceğini ifade eden Genel Başkanımızın söylemleri Antalya’da yerine ulaşmış ve birileri daha bu kanunsuzluğa, usulsüzlüğe ve yandaşa kıyağa dur demiştir” dedi.

“HÜLÜR’ÜN DURUŞU ÖRNEK OLSUN”

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür’ü duruşundan dolayı tebrik eden CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, baskı altındaki diğer bürokratların da bir an önce bu kanunsuz ve mafyatik düzenin içinden çıkmaları gerektiğini ifade etti. Başkan Cengiz, “Antalya’da, 7 yıldır işini devlet bürokrasisi ciddiyetiyle yaptığı bilinen saygın isimlerden biri olan İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür’ün istifası bu çağrıya olumlu bir geri dönüş niteliğindedir. Halen AKP, küçük ortak MHP ve ittifak yandaşlarının baskı ve zorlamalarına karşı direnç gösteremeyen bürokratlara da örnek olmasını diliyorum. İstifa eden müdür Ünal Hülür’e, devletin onurlu ve şerefli bir memuru olduğu, kanun dışı düzene dur dediği için millet adına teşekkür ediyorum. Gene Başkanımızın çağrısının ardından Türkiye’nin dört tarafında buna benzer olayların yaşanması; hem Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara geleceğine olan inancın, hem de bunca zaman bürokratların kanun dışı işlere zorlandığının açık göstergesidir” dedi.

“ÇOKAL’IN AKP’YE GEÇİŞİ ANLAM KAZANDI”

İddiaların odağındaki AKP’li milletvekili Tuba Vural Çokal hakkında da görüşlerini bildiren Başkan Nuri Cengiz, “Antalya’da yaşanan istifa olayının perde arkasındaki iddiaların odağında yer alan AKP’li vekil Tuba Vural Çokal, bilindiği üzere ittifak ortağımız İYİ Parti’den milletvekili seçilmiş ancak kısa bir süre sonra partisinden istifa ederek AKP saflarına katılmıştı. Böylece bu değişim de anlam kazanmış oldu. Devletin imkanlarını kullanıp, memurlarına hukuk dışı baskılar uygulayarak kendisine ve yandaşlarına çıkar sağlamaya çalışan rezil bir zihniyetin; milletin çıkarları ve devletin bekası için mücadele edenlerin yanında yeri yoktur!” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)