RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 17-07-2017 04:40   Güncelleme : 17-07-2017 04:40

Canik: Artık bu şekilde yönetilmek istemiyoruz

Kemer’de uzun yıllardır iş adamlığı yapan Murat Canik; “Kemer’de 30 yıl önceki siyaset ile bugün ki siyasetin aynı olmaması lazım. Bu sadece belediye başkanını ilgilendiren bir konu değil, tüm toplumu ilgilendiren bir konu. Artık bu şekilde yönetilmek istemiyoruz” dedi.

Canik: Artık bu şekilde yönetilmek istemiyoruz

Kemer’de 1989 yılında genç yaşta ilk işletmesi olan Canik Halıcılığı açan ve bugün inşaat, halı, günübirlik tesis, emlak dahil olmak üzere Kemer bölgesinde ciddi projelere imza atan iş adamı Murat Canik, gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün sorularını yanıtladı.

Ahmet Duran Yenigün: Öncelikle Murat Canik kimdir?

Murat Canik: 11.11.1970 İstanbul Bakırköy doğumluyum. Ailem gurbetçi ailesi olarak 60’lı yıllarda Almanya’ya gitti. Bende doğumumdan çok kısa süre sonra Almanya’nın Hannover şehrine ailem tarafından götürüldüm ve 1985’e kadar Almanya’da yaşadım, büyüdüm, okudum. 1985’te rahmetli babam Türkiye’ye kesin dönüş yapmak üzere karar verdi. Aslen Giresunlu olmamıza rağmen rahmetli babam Almanca bilen 3 kardeş olduğumuz için ve bizim için daha iyi bir gelecek gördüğünden dolayı Antalya’ya yerleşmeye karar verdi. Yerleşme kararı verdikten sonra bütün aile Almanya’dan kesin olarak Türkiye’ye dönük. 1986 yılı itibaren ortaokul öğretimiyle başlayarak akabinde Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi ile eğitimim devam ettim. Bir taraftan lise eğitimim devam ederken yaz aylarında rehberlik ve halı mağazalarında çalışarak turizm sektörünü aktif bir giriş yapmış oldum. 1988 yılında yine bir yaz ayında Kemer’de bir halı mağazasında çalıştım. 17 yaşında bu meslekte bir gelecek gördüm, hatta turizmde bir gelecek gördüm. Bunun üzerine genç yaşıma rağmen 1988 yılının sonbaharında Kemer Atatürk Bulvarı üzerinde dükkân kiralamayı kafama koydum ve 1989’un mart ayında ilk işletmemi “Canik Halıcılık" olarak Atatürk Bulvarı’nda açtım. 1989’da halıcılığa başladıktan sonra haliyle Turgut Özal döneminde çok hızlı ve kaliteli bir turizm söz konusu oldu. İşlerimiz çok iyi gitti ve umduğumuzdan yüksek bir performans yakaladık ve Canik Halıcılık çok kısa bir zamanda büyüdü. 1992 yılında Avusturya’nın Tirol bölgesinde de halı ve mücevherat üzerine işletme kurduk ve 11 yıl bu şirket faaliyet gösterdi. 90’lı yıllarda halının yanında mücevherat sektörüne de Türkiye’de girdik. Mücevherat sektöründe 7-8 yıl kadar faaliyet gösterdik. 2000’li yıllarda turizm Kemer’de Avrupa’dan, Rus ve eski Sovyetler Birliği ülkelerine yöneldiği andan itibaren inşaat sektörüne de girmeye karar verdik. İnşaat sektörüne girmemizle birlikte Kemer ve bölgesinde çok ciddi projelere imza attık. Şu anda inşaat, halı, günübirlik tesis, emlak ayriyeten ABD’de bir şirketimiz ile ticarete devam ediyoruz.

 

HERKESİN BÖLGE SİYASETİNE İLGİ DUYMASI LAZIM

Ahmet Duran Yenigün: Uzun yıllardır Kemer’de ticaret yapıyorsunuz son seçimlerle birlikte de ailece bir siyasi hareketliliğin içine girdiniz ve eşiniz belediye meclis üyesi oldu. Bu süreçte sizle daha önce ki görüşmelerimizde “siyaseti şimdilik düşünmüyorum, biz işimize bakıyoruz” demiştiniz ama görüyorum ki şimdi daha bir sıcak bakıyorsunuz bu konuda düşüncelerinizi almak isterim.

Murat Canik: Malum turizm bilhassa son 3-4 yıllık periyotta çok ciddi sıkıntı çekiyor ve bunalım içerisinde. Siyaset, turizm için çok önemli bir faktör ve biz bunu çok daha iyi görüyoruz yani yakından hissediyoruz. Eşimin belediye meclis üyesi olmasıyla birlikte, belediyenin yanlış kararlarını, yanlış uygulamalarını, vizyonsuzluğunu içeriden görebilme imkânımız oluştu. Önceki yıllarda tabi haliyle işimizle meşgul olduğumuz için siyaseti sadece bir vatandaş gözüyle, bir seçmen gözüyle uzaktan inceleyebilme fırsatımız oldu. Şu an mevcut bütün sorunlar ve sıkıntıların turizme ne kadar negatif yansıdığını hissedip görebiliyoruz. Bu açıdan artık sadece ben değil turizm sektöründen ekmek yiyen; otelcisi, küçük esnafı, büyük esnafı, sanayicisi herkesin artık bölge siyasetine ilgi duyması lazım. Ülke siyasetine ilgi duymalı ki yapılacak işlerde toplumunda etkisi olsun. Toplumun görüşleri dikkate alınsın.

 

ARTIK BU ŞEKİLDE YÖNETİLMEK İSTEMİYORUZ

Kemer’de malum biliyorsunuz 30 yıldır feodal bir sistem var. Açıkçası bu feodal sistemden artık rahatsız oluyoruz. Kemer artık 30 yıl önceki Kemer değil artık toplumun bütün bireyleri, bütün katmanlarının siyasete katılması lazım. 30 yıl önceki siyaset ile bugün ki siyasetin aynı olmaması lazım. Daha eğitimli, daha donanımlı bizi dışarıya yönelik bizi temsil edebilecek kişiler olmalı. Bununla ilgili ben kendi adıma siyasi bir makam olsun olmasın bunu bir tarafa koyuyorum artık bunu toplum olarak yönlendirmemiz gerektiğine inanıyorum çünkü bu şekilde gitmez. Kemer’de 30 yıldır yapılan siyaset tarzının son bulması lazım. Bu sadece belediye başkanını ilgilendiren bir konu değil, tüm toplumu ilgilendiren bir konu. Biz artık bu şekilde yönetilmek istemiyoruz.

 

BELEDİYE KAYNAKLARI FÜTURSUZCA KULLANILIYOR

Ahmet Duran Yenigün: Siyasetin içerisine adım attınız ve yaklaşık 3 yıldır da aktif olarak bu işlerin içerisindesiniz eşinizle birlikte takip ediyorsunuz. Kemer’de nelerin yapılması lazım, neler görüyorsunuz turizmin içerisinde bulunuyorsunuz, yaptığınız işleri de göz önünde bulundurarak neler söylemek istersiniz?

Murat Canik: Öncelikle Kemer’de bilhassa son 10 yıldır hiç proje üretilmiyor. Belediye kaynakları fütursuzca kullanılıyor ve birçok şeyinde hesabı verilemiyor. Bugün 110 milyon lira bütçeli Kemer Belediyesi’nden bahsediyoruz. Bu son 7-8 yılı geri döndüğümüz zaman 700-800 milyon gibi ciddi bir rakam yapıyor. Bunu karşısında baktığımız zaman sadece belediye gelirleriyle yapılan işler hakikaten tiraji komik bir durumda. Kemer’de çok daha fazla çok daha iyi işler yapılabileceğine inanıyoruz.

 

YATIRIMCILARI KÜSTÜRMEYE BAŞLADIK

Kemer’in en büyük sıkıntılarından biri dışarıdan gelen yatırımcıları küstürdüğümüz gibi içimizde olan yatırımcıları bile küstürmeye başladık. Burada yetişen, burada ticaret yapan dostlarımızı kaybetmeye başladık. Dışarıdan ve içeriden yatırım yapan insanların güvenlerini tekrar kazanmamız lazım. Kemer’in dinamizmi aslında özel sektördür. Özel sektörü biz burada yaşatamazsak hiçbir şeyin anlamı kalmıyor ve hiçbir şey yapamayız. Kemer dinamikleri var olmalıdır. Kemer halkının şöyle bir beklentisi varsa eğer, biz gene tarıma dönelim, portakalımızı satalım, sebzemizi meyvemizi ekelim. Bunun da olması lazım, buna da inanıyoruz. Bu sektörün de yaşaması lazım. Ama sadece bu şekilde Kemer yönetilir ve ticaretin oluşacağına inanılıyorsa bu olmaz. Gelecekle ilgili bunu silmemiz lazım. Özel sektörün Kemer’e ilgi duyması için elimizden ne geliyorsa her türlü imkânları sunmamız gerekiyor.

 

HİSSELERİMİ DEVRETTİM

Ahmet Duran Yenigün: Geçmişte ticari bir faaliyetiniz oldu. Bir otel inşaatına başladınız. Bu otel inşaatı yapılırken birtakım sıkıntılar oluştu ve sonra bildiğim kadarıyla devrettiniz. Bu süreci anlatır mısınız, neler oldu?

Murat Canik: Kemer’in Beldibi Mahallesi’nde tahsisi Miral A.Ş. eski Milletvekili Diyarbakırlı bir beyin arazisi üzerine Rus ortaklarımla birlikte bir otel inşa etmeye karar verdik. O otel inşaatının maliyeti 50 milyon Euro gibi bir rakamdı. Ben hem inşaatı yapan şirketin hem tahsis şirketin yönetim kurulu başkanı oldum. Burada biz bu yatırıma yönelirken Turizm Bakanlığı bize 49 yıl tahsis süresinin oluşacağını ki biz devraldığımız zaman 12 yıl gibi bir süresi kalmıştı. Dönemin Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sürenin uzatılacağının sözünü vermişti. Bakanımızın sözüne güvenerek inşaata başladık. Çünkü maliyetin tamamını elimizdeki kaynaklarla karşılayabilme olanağımız yoktu. Biz tabi buna güvenerek inşaatımıza başladık, hatta yer günübirlik kamping alanıydı. Günübirlik kamp alanından otel sahasına dönmesi için 5 milyon dolar gibi ciddi bir rakamın Turizm Bakanlığı’nın döner sermayesine yatırdık. İnşaata başladık. İnşaat esnasında tabii 1-1,5 yıllık süre içerisinde sürekli bir taraftan inşaatla boğuşurken bu sürenin uzatılması için mücadele ettik. Akabinde tabii inşaat bir taraftan devam ederken, haliyle kaynaklarımızın çoğu tükendi. Yani inşaatın takribi yüzde 50’si kadar kendi imkanımızla benim ve ortaklarımın imkanlarıyla oluştu. Ama geriye kalanı haliyle bir borçlanma söz konusu oldu. Turizm Bakanlığı’ndan 49 yıllık süre çıkmayınca arazinin ve otelin ipotek değeri olmuyor. İpotek değeri olmayınca kredi çekemiyorsunuz. Bankadan krediyi çekemeyince sıkıntılar baş göstermeye başlayınca verdiğimiz söz, taahhüt ve senetlerin günü gelince bir karar vermek zorunda kaldık. Haliyle ne kadar ortaklarımız da olsa yönetim kurulu başkanı olarak sorumlu ben olduğum için hisselerimi borçların ödenmesi koşuluyla devrettim. Otel ile ilgili maceramız bu olmuştu. Ortaklarımızın taahhüt ettiği gibi ödemelerini gününde yapmadılar. Kısmen yaptıysalar da hala başta benim de inşaat şirketimin ciddi alacakları var ve ortaklarımız burada bu son süreçte kötü niyetli davranarak alacaklıların tahsil kabiliyetini engellemek için şirket değişikliğine gidiyor. Bununla ilgili ben zaten savcılığa suç duyurusunda bulundum. Otel ile ilgili konu bu.

 

YATIRIMCILARA ZORLUK DEĞİL, KOLAYLIK SAĞLANMALI

Ahmet Duran Yenigün: Bu tür yatırımları yapan kişilere söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Murat Canik: Ben Kemer’de 30 yıldır ticaret yapıyorum. Ticaretin içinde iyisiyle kötüsüyle ciddi bir süre geçti. Benimle aynı konumda olan çok insan var. Öncelikle kendi bölgemizden başlamamız gerekiyor. Bizim bölgemizde olan iş adamlarının çalışmalarını desteklememiz lazım. Zorluk yaşadıkları anda da elimizden ne geliyorsa hem siyasi hem bürokrasi hem insani boyutta destek olmamız gerekiyor. Üzüldüğüm tek bir nokta var, o da başarımızı ne kadar çok destekleyen var ise, başarısızlığımızdan mutlu olan da bir kesim var. Bunu anlamak mümkün değil. Çünkü Murat Canik’in ve diğer yatırımcıların Kemer’de yaratacağı her bir proje bir istihdam sağlıyor. Bugün bakın ben oteli yaptım, bitirdim belki otelden çıkmış olabilirim ama şu an otel işliyor ve 400 personel çalışıyor. Yani bunun etkilerini kaç aileye kaç kişiye ulaştığını hepimiz malum biliyoruz. O açıdan bir kere yatırımcılara zorluk değil, kolaylığın nasıl sağlarız onu düşünmemiz lazım. Yatırımcının şuna dikkat etmesi lazım, yatırımcılara hep aynı şey yapılıyor. Kişisel menfaatler uğruna birtakım sözler veriliyor. Bir kere yatırımcıya bu sözler verilmemesi lazım. Yatırımcıya hukuk çevresinde, kanun çerçevesinde kalarak bunlarla ilgili elimizden ne geliyorsa sunmamız lazım. Bir de yatırımcıdan yapacağı bir hayır işi varsa, bunu bölgemizde yapmasını isteriz. Yapacağı bir güzellik varsa Kemer’imize sosyal katkıda bulunmasını isteriz. Biz bu açıdan bakıyoruz. Yani kısacası kişilerin refahı düzelmesin, toplumun refahı düzelsin. Bakış açımız bu. Örneğin Yeni yapılan Kemer Devlet Hastanesi’nde hayırseverlerimiz katkılarıyla hastanenin ihtiyaçları olan araç ve gereçler alınmıştır. Hepsine şükran borçluyuz. Çünkü yaptıkları hayırlardan tüm toplum yaralanıyor.

 

KEMER’E BİR BORCUMUZ VAR

Ahmet Duran Yenigün: Kemer’de zaman zaman eşiniz ile birlikte mahalle mahalle gezerek insanların ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını gidermek amacıyla dolaşıyorsunuz. Kemer’de yaşayan ailelerin yaşam koşulları hakkında neler söylemek istersiniz?

Murat Canik: Şimdi öncelikle siyasi mecra çok zor. Bizim gibi ömrü boyunca ticaret yapıp başarısını da kendi imkanlarıyla kazanmış, başarısızlığını da kendi verdiği kararlarla ilgili oluşmuş bir yapının içerisinden geliyoruz. 30 yıllık ticari hayatımızda ağırlıklı turizm camiasında ve yurtdışı ile diyaloglarımız oldu. Siyasetin bana verdiği en güzel şey ise; turizm camiasında belki hiç tanıyamayacağım Ovacık Köyü’ndeki amcayı ve ilaçlamada çalışan kardeşimi tanıdım. Bunlar benim ve ailemi manevi olarak çok zenginleştirdi. Hiçbirini de açıkçası kaybetmek istemem. Bu insanları gördüğünüz ve ziyaret ettiğiniz zaman siyasetten öte hakikaten çok güzel insanlar kazanıyorsunuz. Siyaset olmasaydı biz o insanları tanımayacaktık. Yani belki birbirimizden haberimiz bile olmayacaktı.

Hayır işlerine gelince, bunların konuşulması ya da reklam olması bana uygun değil. Gönül ister ki biz çok daha iyi yardımlar yapalım. Ben yeterli bulmuyorum açıkçası. Bir buçuk yıl önce ben bir röportajımda şunu demiştim. Birkaç arkadaşımız belki yanlış anlamış olabilir. Sürekli biz Kemer’den aldık, hakikaten de aldık, yani bunu kabul etmemiz lazım. Verme zamanımız geldi şimdi. Ben 47 yaşındayım. Çok şükür başarıyı da başarısızlığı da gördük, birtakım şeyler yaşadık. Bundan sonra bizim de Kemer’e bir borcumuz var. Bu borcu da Kemer’in doğru yönetilmesi için de zaman ayırmaktan eşdeğer tutuyorum. Burada turizmci arkadaşlarımıza da küçük bir eleştiri yapayım. Turizm iyi ve işletmeler doluyken kimse dönüp ne siyasileri ne de yerel yönetimleri sorguluyor. Bu yanlış. İşler iyiyken de kötüyken de toplumun artık sürekli genel konuları gündemde tutması gerekiyor. Çünkü bu duyarlılık alınan kararlarda etkili olmamızı sağlar. Kemer bu olgunluğu göstermesi ve Kemer’deki yaşamın bir parçası olması lazım.

 

BİRLİK OLMAMIZ LAZIM

Ahmet Duran Yenigün: Kemer’in ihtiyaçlarının, sıkıntılarının giderilmesi için sizce ne yapılmalıdır?

Murat Canik: Ben yıllardır söylüyorum, Kemer’de iş adamları ve siyasetçiler, Kemer’de yaşayan insanlardan oluşan bir komisyon kurarak, Kemer’in ihtiyacı, yapılması gerekenler, yapılacaklar belirlenerek, devletin hangi kurumlarıyla ilgiliyse gerekli kişiler ve kurumlarla irtibata geçerek yapılması gerekenlerin en kısa zamanda yapılmasını sağlamak için herkesin elinden geleni yapması gerekmektedir. Siyasi görüşü ne olursa olsun Kemer için önümüze düşecek, yardımcı olacak kim varsa o insanlara sıkı sıkı sarılmamız lazım. Birlik olmamız lazım, çünkü Kemer ortak menfaatimiz.

 

KÖTÜ YÖNETİLİNCE BÖLGE FAKİRLEŞİYOR

Size bir örnek vereyim, Kemer’de, Aslanbucak’da, Göynük’te 400 bin dolar olan 10 sene önceki bir villanın, bugün mülk sahibi 200 bin dolara satamıyor. 1,5 milyon Euro’ya işyeri sahibi olan vatandaş 500 bin Euro’ya mülkünü satamadığı gibi alıcı da bulamıyor. Ayrıca kiralamalarda da aynı sorun yaşanıyor. Bundan 15 sene önce Kemer merkezde bırakın boş dükkân bulmayı, ciddi hava paraları ödeniyordu. Şimdiki durum ise herkesin malumu. Ben bölgenin menfaatini yükseltelim derken bundan bahsediyorum. Vatandaş farkında değil, ama kötü yönetilince bölge fakirleşiyor. En büyük sıkıntımız bu. Seçilen fakir seçiliyor, sonra zenginleşiyor. Bu 30 yıldır Kemer’de dönen bir sistem. Artık buna dur dememiz lazım. Siyasete aday olacak insanların da herhangi bir maddi kaygısı olmaması lazım, bu işe yöneldiği zaman. Bununla ilgili ‘şu sıkıntımı veya benim şununla ilgili bir problemim var’ deyip ve bunu gidermek içinde bu makamlara artık aday olmamaları lazım. Vatandaşında bunu çok iyi okuması lazım. Araştırması lazım, bu kişinin nerede ne sıkıntısı var. Ne yapabilir, bu makama niçin geliyor, sebebi nedir, bunu çok net ve berrak bir şekilde ortaya dökmemiz lazım.

 

ARKAMIZDA İYİ ŞEYLER BIRAKMAMIZ LAZIM

Son 5-6 yıldır Kemer’de siyasette çok çapsız durumlara şahit oluyoruz. Vatandaşın biri partiden istifa ediyor, takribi 2 hafta gibi kısa bir süre sonra istifa ettiği partinin kapısında görüyoruz. Diğer bir vatandaş belediye başkanı olmasına rağmen partisiz kalıyor. Ona rağmen üç beş tane partiyle flört edip, hangisine tutturuyorsa ona gidip aday oluyor. Aday olduktan iki hafta sonra yine başka yere göz kırpıyor. Yani vatandaş artık bu kadar omurgasız bu kadar çapsız duruştan açıkçası rahatsız oluyor. Bunun hakikaten bitmesi lazım. Yani Kemer’de biraz daha oturaklı, yaptığı yapacağı hareketlerle kişiliğine yapısına zarar vermeyen insanlar tarafından yönetilmesi lazım. İtibarı öncelik almamız lazım. İtibarı eğer öncelik almıyorsak burada bu sıkıntı her zaman devam edecek. Her şeyi kaybedebiliriz hem ticari hem siyasi ama itibarımızı kaybetmeyelim. Maalesef siyasi arenada çok uygunsuz şeyler görüyoruz ve üzülerek izliyoruz. Bu da hoş değil. Yani biz neticede yarın bu aktörlerle Kemer’de yaşayan herkesle yüz yüze bakacağız. Ömrümüz ne kadar müsaade ederse, ama arkamızda iyi şeyler bırakmamız lazım. Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras bu.

 

30 SENE ÖNCEKİ KADROLARLA BU İŞ OLMAZ

Kemer siyasetinde muhtemel adayların birçoğunun bazı sıkıntıları var. Bu sıkıntılar ile birlikte açık yüreklilikle kimse tam muhalefet yapmıyor veya yapamıyor. Siyaset meydanında olacak kişilerin bu tip kaygıları olur ise doğruları nasıl savunacak. Bir kere Kemer'de siyasetin ve aktörlerin yeniden yapılanması gerekiyor. Vizyon sahibi, turizm camiasının içinden çoğunluğunun yetişmiş olması gerekiyor. 30 sene önceki kadrolarla bu iş olmaz artık. Bir belediye başkanı düşünün yurtdışı fuar ve ağırlamalar ile ilgili tahminen 7-8 milyon TL gibi bir bütçe kullanıyor. Ve fuarlarda yabancılar ile bir kelime dahi konuşamıyor. Bu nasıl olacak? Bizi nasıl temsil edecek? Bu söylediğim sadece Kemer için geçerli değil tüm turizm bölgeleri için geçerli. Fuarlarda izliyorum bir bakan gelince herkes selfie için sıraya giriyor. Bakan ve selfie sonrası hepsi kayıp. Kemer'in en önemli bir diğer sorunu da turizmin artık 90 güne düşmüş olması. Bunun en azından ilk etapta 200 güne çıkması gerekiyor. Hükümetin turizm politikaları sürekli eleştiriliyor, haklı kısımları olabilir. Sadece, Kemer için daha donanımlı kadrolar seçebilirsek bu kadrolar hem Kemer hem genel turizmi devletimize daha iyi anlatacaktır ve turizm ile ilgili kararlarda daha etkili olacaktır.

 

VATANDAŞ GEZİ VE KONSER İLE AVUTMAMALI

Projeler konusunda genel manada çok girmek istemiyorum. Sebebi ise hayali seçim kitapçıklarından insanlar o kadar usandı ki, zamanı gelince ayakları yere basan 5 yıllık plan dahilinde vatandaşlara bu taahhüdün verilmesi gerekli. Yani en azından her yıl 1-2 proje için tarih verilmesi gerekiyor. 20 projeye söz verip bunları son seneye sığdırmaya çalışması ve son senede bunları da gerçekleşmeyince vatandaşı gezi ve konser ile avutmamalı.

Ahmet Duran Yenigün: Murat Canik’te Kemer siyasetinde artık var diyebilir miyiz?

Murat Canik: Siyaset ile eşim belediye meclis üyesi olana kadar hep pasif olarak ilgilendim. Eşimin belediye meclis üyesi seçilmesiyle bende aktif olarak siyasetin içinde yer almaya başladım. O yüzden 3 yıldır siyasetin içerisindeyiz. Ben şunu diyorum, her zamanki gibi makam ve mevkiden önce Kemer’de artık toplumun tüm katmalarının siyaseti yönlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Sürekli siyasi arenada olan 10-15 kişinin dışına çıkması gerekiyor. Siyasetin doğru yapılması açısından uyarıcı olmamız gerekiyor. Bir şey daha ilave etmek istiyorum, kimsede buna alınmasın lütfen, belli bir yaşa geldim. Eğer beni bir konuma, bir koltuğa layık görürlerse, öncelikle bunu bana halkın yakıştırması lazım, akabinde partimiz ne düşünür onların vereceği bir karara ise saygı gösteririz.